"Укрнафта": збиток зріс до 8,7 млрд грн, видобуток нафти впав на 9,2%, газу – на 13,4%

Все про економіку та фінанси

Згідно з неаудійованою звітністю ПАТ «Укрнафта», його чистий збиток у 2016 році склав 8,74 млрд грн (у 2015 році – 5,44 млрд грн, у 2014 році декларувався прибуток 1,26 млрд грн). Чистий дохід компанії впав до 22,58 млрд грн (з 28,76 млрд грн).

Видобуток нафти з конденсатом скоротився до 1,52 млн т (з 1,67 млн т у 2015 році), газу – до 1,3 млрд куб м (з 1,5 млрд куб м у 2015 році), виробництво скрапленого газу – до 134 тис т (зі 154 тис т у 2015 році), реалізація моторного палива – до 541 тис т (з 594 тис т у 2015 році).

За словами глави правління ПАТ «Укрнафта» Марка Роллінcа, «Укрнафта» змогла стабілізувати виробництво на рівні, що «перевищує природне падіння видобутку, незважаючи на складну ситуацію з цінами на нафту та обмежені інвестиції».

У компанії констатують, що порівняно з показниками 2015 року, видобуток нафти і конденсату знизився на 9,2%, а газу – на 13,4%, що було обумовлено природним виснаженням свердловин і недостатнім рівнем інвестицій в обслуговування, модернізацію обладнання та буріння. Цінова ситуація покращилась до кінця року, проте середньозважена ціна бареля нафти в 2016 році становила 40 дол порівняно з 53 дол у 2015 році.

У 2016 році збиток від операційної діяльності становив 14,7 млрд грн, на розмір якого суттєво вплинула низка негрошових операцій на формування резервів, відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, а саме:

- витрати на формування забезпечення під можливі штрафи та пені за несплачені рентні платежі і податки попередніх періодів – 4,2 млрд грн (6,3 млрд грн в 2015);
- витрати на формування резерву по дебіторській заборгованості та виданим авансам – 11,2 млрд грн. (2 млрд грн в 2015);
- витрати, пов’язані з переоцінкою активів компанії, ‒ 0,6 млрд. грн.

Основним фактором, що призвів до погіршення фінансового результату від операційної діяльності, є негрошові витрати з формування резерву по дебіторській заборгованості та виданим авансам, що містить дебіторську заборгованість по відвантаженій в 2015 році нафті, за яку не надійшла оплата.

Без врахування зазначених негрошових витрат результат від операційної діяльності до оподаткування та без урахування витрат на амортизацію (скоригована EBITDA) за 2016 рік сягнув 3,0 млрд грн.

Збиток до оподаткування становив 11,9 млрд грн. Після врахування низки статей, таких як амортизація фінансових інструментів +2,8 млрд грн., податковий актив з податку на прибуток у розмірі +4 млрд грн. та податкове зобов’язання з податку на прибуток у розмірі – 800 млн грн., чистий збиток сягнув 8,7 млрд грн.

У 2016 році номінальна ставка рентної плати за видобуток нафти та конденсату становила 45% для свердловин глибиною до 5 тис. м та 21% ‒ для більш глибоких свердловин. Через особливості податкового законодавства, база для нарахування рентних платежів перевищувала фактичну ціну реалізації нафти та конденсату. Таким чином, за результатами 2016 року ефективна ставка ренти для компанії становила 47%.

У 2016 році «Укрнафта» в 2016 році сплатила 8,1 млрд грн податків, що перевищує показник 2015 року, коли компанія сплатила 5,3 млрд грн. Загалом на сплату податків компанія спрямувала 45% власного грошового потоку, 26% - на невідкладні виробничі витрати та інвестиції, 16% - на оплату праці, та 12% - на оплату за нафтопродукти для забезпечення потреб мережі АЗС за перші чотири місяці 2016 року до зміни схеми роботи в роздрібному сегменті.

На 31 грудня 2016 року, податковий борг компанії зріс на 3,1 млрд грн до 13,2 млрд грн.

«Укрнафта розуміє, що рівень накопиченої податкової заборгованості та нарахованих забезпечень під можливі штрафи та пені є непідйомним і обмежує можливості компанії проводити модернізацію та розвиватись. З огляду на це, на початку 2016 року правління компанії запропонувало в найкоротші терміни провести досудову санацію підприємства. Такий механізм фінансового оздоровлення передбачає згоду кредиторів на реструктуризацію та погашення боргів, та дозволяє компанії інвестувати та розвивати бізнес. Правління продовжує діалог та роботу над пошуком механізму вирішення цього питання.

Показник дебіторської заборгованості за продукцію, товари, роботи, послуги на кінець 2016 року становив 2,8 млрд грн., зменшившись на 6,4 млрд грн., оскільки компанія була змушена сформувати резерв сумнівних «історичних» боргів, що передбачено міжнародними стандартами фінансової звітності.

Компанія не припиняє активні дії щодо стягнення заборгованості. З метою повернення простроченої дебіторської заборгованості в липні 2016 року «Укрнафта» подала 6 судових позовів на загальну суму 7,6 млрд грн. За 5 позовами суди першої інстанції прийняли рішення на користь «Укрнафти», зобов`язавши відповідачів повернути майже 5 млрд грн. Два рішення, якими присуджено до стягнення приблизно 2 млрд грн., розглянуті в апеляційному порядку, залишені без змін і вступили в законну силу. «Укрнафта» вживає всіх необхідних заходів щодо стягнення з боржників коштів у примусовому порядку.

Протягом року суттєвого збільшення простроченої дебіторської заборгованості за поставки нафти не відбувалось. Питання щодо своєчасності розрахунків з боку партнерів компанії були вирішені впродовж року шляхом переговорів і наразі всі розрахунки проводяться вчасно.

Капітальні вкладення за 2016 рік становили 510 млн грн., що є одним з найнижчих показників за останні 10 років. У зв’язку з цим, компанія прогнозує зниження показників видобутку в 2017 році. В результаті зменшення ставок рентної плати на видобуток нафти із 45% до 29% від 1 січня 2017 року компанія запланувала інвестиційну програму на рівні 2,4 млрд грн», - констатують в «Укрнафті».

Довідково

Як констатує «БізнесЦензор», 50%+1 акція "Укрнафти" належить державі в особі "Нафтогазу України", по 13,6% - компаніям Littop Enterprises Limited і Bridgemont Ventures Limited, і 12,9% - Bordo Management Limited. 9,9% акцій компанії належать іншим акціонерам. Інтереси міноритарних акціонерів представляє Ігор Коломойський.

Про виведення коштів структурами групи "Приват" з "Укрнафти" читайте тут, тут і тут.

За даними ДФС, податковий борг "Укрнафти" складає 12,8 млрд грн. Компанія розглядає варіант розпродажу майна для погашення податкових боргів. 

Раніше податківці списали з рахунків "Укрнафти" 168 млн грн в рамках погашення податкової заборгованості.

30.01.2017 Вищий адмінсуд підтвердив законність постанови Окружного адмінсуду м. Києва від 08.06.2016, яким той зобов`язав ДФС прийняти як податкову заставу "Укрнафти" спірні 2,06 млрд кубів газу в підземних сховищах газу, які були видобуті нею і передані в ГТС в 2006 році. При цьому "Нафтогаз" в суді вказував, що зараз в ПСГ ціього газу нема.

У березні ПАТ "Укртатнафта" (контролюється групою «Приват», 43% акцій належить «Нафтогазу»), яке володіє єдиним в Україні діючим нафтопереробним заводом (Кременчуцький НПЗ), відмовилося приймати нафту, вироблену "Укрнафтою". "Укртатнафта" мотивує відмову переходом на переробку азербайджанської нафти сорту Azeri для виробництва нафтопродуктів стандарту "Євро-5", що, за даними товариства, виключає переробку сировини "Укрнафти".

Російська «Татнефть» звернулася в суди Лондона і Москви, щоб домогтися виплати Україною $144 через позбавлення її частки акцій в Кременчуцькому НПЗ, внаслідок його на підприємстві з`явилися нові акціонери, близькі до групи "Приват".

10 квітня Господарський суд Полтавської області відновив провадження в справі про банкрутство компанії «Укртатнафта».

Нещодавно глава «Нафтогазу» Андрій Коболєв в інтерв’ю агентству «ЛігаБізнесІнформ» у висловив думку, що «з паном Коломойським потрібне розлучення - і в частині «Укрнафти», і в частині «Укртатнафти».