Укргазбанк: наскільки сильно криза вдарила по недодержавному банку

Все про економіку та фінанси

Хоча в «просторіччі» Укргазбанк називають держбанком, однак він таким не є. Оскільки уряду в цій фінустанові належить лише біля 93% акцій, а згідно з законом «Про банки і банківську діяльність», держбанком є та банківська структура, в якій держава володіє 100% акцій.

Водночас, зрозуміло, з практичної точки зору більш важливе інше. Укргазбанк вважається чи не єдиним прикладом досить успішного проведення рекапіталізації державою комерційного банку за наслідками кризи 2008-2009 рр. Принаймні, як доказ цього часто-густо наводиться те, що в 2012 році фінустанова заробила 1,15 млрд грн., а в 2013 – ще 1 млрд грн. Що помітно відрізняться від результатів хронічно неефективних «Родовід-банку» та банку «Київ».

Проте якось забувається, наскільки значна сума була залита урядами в капітал «Укргазу». А це 9,3 млрд грн. (4,3 млрд грн – в некризовому 2011 р.). На 01 жовтня «статутник» Укргазбанку становив 10 млрд грн. І хоча це п’ятий показник у системі (після Ощадбанку, Приватбанку, Укрексімбанку та Родовід-банку), однак «Укргаз» займає лише 15-е місце в класифікації НБУ. Та й то формально. Фактично ж він мав би входити в 2-у, а не в 1-у групу по ранжуванню Нацбанку та бути на 16-му місці, оскільки за тим же обсягом активів уже поступається VAB, в капітал якого за іронією долі теж може увійти держава (якщо О. Бахматюк зможе домовитися з владою).

Такий ось розклад зрештою змушує, як мінімум, стримано ставитися до поширених стереотипів, що Укргазбанк – ледь не еталон того, що й держава може бути успішним власником. А між іншим, судячи з результатів стрес-тесту, попри непропорційно великий статутний капітал Укргазбанку (відносно обсягу бізнесу), державі, швидше за все, знову доведеться його докапіталізовувати…

Для справедливості слід відзначити, що на фоні багатьох учасників ринку, Укргазбанк далеко не найгірше проходить кризу-2014. Принаймні, хоча в ІІІ кварталі він і зафіксував збиток майже на 60,9 млн грн., однак за 9 місяців зберігся прибуток – 6,9 млн грн. Це при тому, що на кінець ІІІ кварталу в нього був другий за величиною (після Укрексімбанку) рівень покриття резервами кредитного портфелю юросіб серед банків з 1-ої групи класифікації НБУ (29,2%), а по фізособам – 119%, що є третім показником (після того ж «Ексіма» та «Райффайзен Банку Аваль»).

З іншого боку, ідеалізувати ці показники теж не варто. Укргазбанк опинився в дещо вигіднішому становищі від інших учасників ринку тому, що на початок поточного року в нього були досить непогані резерви, які фактично доукомплектовувалися упродовж впродовж кількох років після 2008-го, у той час як чимало інших фінустанов відповідну роботу так належно й не завершили.

По низці інших показників банку ситуація «зеброва» - десь темніший фрагмент, а десь світліший.

З одного боку, за 9 місяців Укргазбанк разом з Укрексімбанком стали єдиними в групі найбільших банків, в яких обсяг гривневих вкладів населення збільшився на 5,9% або 163,9 млн грн. З іншого боку, в ІІІ кварталі портфель тих-таки гривневих депозитів фізосіб у ньому зменшився на 170,8 млн грн., або -5,5%. Обсяг валютних вкладів населення теж скоротився в липні-вересні приблизно на 16 млн дол, або -5,6% (за 9 місяців – 99,6 млрд дол, або -27,4%).

У ІІІ кварталі обсяг гривневих вкладів юросіб в Укргазбанку зменшився на 411,1 млн грн. (-10,7%). Водночас за 9 місяців відповідний портфель збільшився на 760,7 млн грн., або 28,3%. Щодо валютних депозитів юросіб, то в липні-вересні вони зросли десь на 14,2 млн дол (+18,1%), а за січень-вересень – на 54,5 млн дол (+143,7%). Така динаміка могла бути зумовлена як урядовою вказівкою держпідприємствам переходити на обслуговування в держбанки, так і міграцією приватних компаній, які в кризових умовах часто більше довіряють державі, аніж власникам приватних банків (які, на відміну від уряду та НБУ, не мають свого «друкарського верстату»).

Хоча обсяг валютних позик для юросіб в Укргазбанку в ІІІ кварталі збільшився десь на 40,5 млн дол (+26,5%), а за три квартали – на 35,6 млн дол (+22,7%), однак відповідний приріст був фактично нівельований скороченням портфелю гривневих кредитів для бізнесу: у ІІІ кварталі він упав на 1,35 млрд грн., або -17,4%, за три квартали – на 524,1 млн грн., або -7,6%.

Динаміка кредитного портфелю фізосіб була більш однозначною. У ІІІ кварталі обсяг гривневих позик для населення скоротився на 160,8 млн грн., або -8,9% (за 9 місяців – на 220 млн грн., або -11,7%), а валютних – десь на 5 млн дол, або -18,2% (за 9 місяців – на 3 млн дол, або -11,7%).

Й на останок кілька «довколакурсових» фактів. Позитивний результат «Укргазбанку» від операцій з валютою за 9 місяців становив чималі 532 млн грн. (у ІІІ кварталі – 112,1 млн грн), а від переоцінки валюти – 279,6 млн грн. (у липні-вересні – 87,5 млн грн).

Менш приємний епізод для банку – на кінець ІІІ кварталу його значення нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента становило 26,47%, при тому, що не має перевищувати 25% (тобто "Укргаз" порушував регламент регулятора). Як пояснюють у банку, це пов’язано зі зростанням курсу гривні (та, очевидно, переоцінкою в гривневому еквіваленті валютного кредиту, - ред.).

FINBALANCE
 

Рейтинг ТОП-банків по відтоку депозитів населення див. тут.

Рейтинг ТОП-банків по ліквідності див. тут.

Рейтинг найбільш збиткових і прибуткових банків див. тут.

Рейтинг банків по заробіткам і збиткам на валютних операціях див. тут.

Про фінансовий стан "Альфа-банку" читайте тут.

Про фінансовий стан Укрсиббанку читайте тут.

Про фінансовий стан банку ПУМБ читайте тут.

Про фінансовий стан ВТБ Банку читайте тут.

Про фінансовий стан «Райффайзен Банку Аваль» читайте тут.

Про фінансовий стан «Промінвестбанку» читайте тут.

Про фінансовий стан «Дельта Банку» читайте тут.

Про фінансовий стан банку «Надра» читайте тут.

Про фінансовий стан «Сбербанку Росії» читайте тут.

Про фінансовий стан «Укрексімбанку» читайте тут.

Про фінансовий стан «Ощадбанку» читайте тут.

Про фінансовий стан UniCredit Bank читайте тут.

Про фінансовий стан банку «Фінанси та кредит» читайте тут.

Про фінансовий стан «Приватбанку» читайте тут.