Укрексімбанк та "Дубномолоко" групи "Континіум" переписують кредитні угоди, договори поруки

Все про економіку та фінанси

29 березня відбудуться позачергові загальні збори акціонерів ПрАТ “Дубномолоко”, на яких будуть розглядатися питання про надання згодом на вчинення “значних правочинів” з Укрексімбанком та затвердження правочинів, укладених з банком у 2017-2018 роках, повідомляється в системі розкриття інформації НКЦПФР.

Згідно з проектом рішення, акціонерам ПрАТ “Дубномолоко” пропонується надати попередню згоду на вчинення правочинів щодо внесення змін та доповнень до кредитних договорів, договорів застави/іпотеки/поруки (в т.ч. зміна ліміту кредитування, терміну погашення відсотків та комісій; зниження розміру відсоткової ставки; зміна розміру коефіцієнту забезпечення; надання додаткового забезпечення та/або вивільнення частини майна; “за виключенням отримання додаткового фінансування банку, продовження терміну дії кредитних договорі, та інші дії що призводять до погіршення фінансового стану позичальника”), укладених в забезпечення генеральної угоди №151207N4 від 26.06.2007, що в свою чергу була укладена між ТОВ «Комо-Експорт» та Укрексімбанком.

Як зазначається, гранична межа вартості відповідних правочинів, що зможуть вчинятися впродовж року після прийняття відповідного рішення, - 200% вартості активів компанії за даними останньої річної фінансової звітності.

Відповідно ж до звітності ПрАТ “Дубномолоко”, на кінець 2017 року його необоротні активи становили 322,3 млн грн, а оборотні - 414 млн грн, тобто сукупно - 736,3 млн грн (звітність компанії за 2018 рік поки що не оприлюднена).

Згідно з проектом рішення зборів акціонерів ПрАТ “Дубномолоко” щодо затвердження вже укладених правочинів з Укрексімбанком у 2017-2018 роках, то вони стосувалися угод за участі вже згаданого ТОВ «Комо-Експорт», майновим поручителем якого виступало ПрАТ “Дубномолоко”.

За даними держреєстру, кінцевими бенефіціарами ПрАТ “Дубномолоко” та ТОВ “Комо-Експорт” є нардеп Степан Івахів та Роман і Софія Єремеєві (діти покійного нардепа Ігоря Єремеєва), яким належить група “Континіум” (у неї входить в т.ч. мережа АЗС WOG і “Банки інвестицій та заощаджень”).

Як писав Finbalance, в листопаді 2015 року Госпсуд Волинської області визнав банкрутом ТОВ «Українська сирна компанія» (було пов’язане з групою “Континіум”), до якого Укрексімбанк пред’являв кредиторські вимоги на 811 млн грн, які, однак, зрештою відкликав. Тоді керівник ПАТ «Дубномолоко» (теж підконтрольне групі «Континіум») публічно запевняв, що банкрутство «Української сирної компанії» – «технічний момент», а борг компанії перед Укрексімбанком буде переведений на «Дубномолоко».

Контекст

У вересні 2018 року мережа АЗС WOG (підконтрольна групі “Континіум”) заявляла, що Укрексімбанк реструктуризував її заборгованість строком на 15 років. Сума боргів при цьому не уточнювалася.

При цьому в матеріалах Госпсуду Рівненської області від 01.10.2015 щодо справи №918/861/15 про банкрутство ТОВ "Торговий дім "Континіум-Галичина" наводилася інформація, що Укрексімбанк заявляв про кредиторські вимоги до вказаної структури на 657,2 млн грн. Проте суд їх відхилив, з огляду на те, що 01.09.2015 між Укрексімбанком, ТОВ "Вог Рітейл" і ТОВ "Торговий дім "Континіум-Галичина" було укладено договір про переведення боргу.

Як писав Finbalance, 30.08.2018 Госпсуд Львівської області визнав банкрутом ПрАТ "Галичина" (теж пов’язане з групою “Континіум”) та відкрив ліквідаційну процедуру.

"Молочна компанія "Галичина" заявляла, що ліквідація ПрАТ "Галичина" не позначиться на виробництві, якості продукції та її дистрибуції. "Починаючи з 2015 року і по даний час власником готової молочної продукції, торгової марки "Галичина" та унікальних рецептур є ТОВ "Молочна компанія "Галичина", яка продовжує та розширює свою діяльність на ринку молочної продукції", - йшлося в повідомленні компанії.

Згідно з судовими матеріалами, розпорядник майна ПрАТ “Галичина” встановив, що активи компанії становлять 231,8 млн грн, а згідно з реєстром вимог кредиторів боржника його загальна кредиторська заборгованість - 1,18 млрд грн. Відповідно “майнових активів боржника недостатньо для задоволення вимог кредиторів” (цитата).

05.06.2018 Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу ПрАТ “Галичина” та в рамках цієї справи скасував постанову Львівського апеляційного госпсуду від 22.11.2017, залишивши в силі ухвалу Госпсуду Львівської області від 06.07.2017 (якою було визнано грошові вимоги Укрексімбанку до ПрАТ «Галичина» на 889,4 млн грн як такі, що забезпечені заставою).

Постановою Львівського апеляційного госпсуду від 22.11.2017 апеляційну скаргу Укрексімбанку було задоволено, ухвалу суду першої інстанції скасовано та визнано грошові вимоги держбанку до ПрАТ "Галичина" у сумі 889,4 млн грн, з яких 191,5 млн грн підлягають погашенню поза чергою (як забезпечені заставою); 501 млн грн - 4 черга; 196,8 млн грн - 6 черга.

Суд апеляційної інстанції виходив з того, що загальна вартість предметів забезпечення, визначена сторонами в іпотечному договорі та договорах застави, становить 191,5 млн грн, а тому, за висновками суду, забезпеченими є вимоги банку саме на цю суму, а інші вимоги мають бути визначені як конкурсні з віднесенням їх до відповідної черговості задоволення.

Однак Верховний Суд вказав, що Укрексімбанк заяву про відмову від забезпечення до суду не подавав, а тому суд першої інстанції обґрунтовано включив вимоги держбанку на 889,4 млн грн до вимог окремої черги як таких, що забезпечені заставою майна боржника.

21.12.2018 Госпсуд Львівської області в рамках справи про банкрутство ПрАТ “Галичина” визнав поточні грошові вимоги Укрексімбанку до цієї компанії ще на 445,7 млн грн як такі, що забезпечені заставою майна боржника.

Поточні вимоги кредитора - це неоплачені боржником вимоги, які виникли в ході процедури банкрутства, за період після порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство і до винесення постанови про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури і призначення ліквідатора.

Згідно з судовими матеріалами, між Укрексімбанком (як іпотекодержателем / заставодержателем) та ПрАТ «Галичина» (як іпотекодавцем / заставодавцем) було укладено такі договори:

- іпотечний договір №151213Z4 від 21.03.2013, предметом іпотеки за яким є земельні ділянки та розташовані на них будівлі, а саме – будівлі комплексу заводу з переробки молока та виготовлення молочної продукції площею 7 799,8 кв.м. за адресою: Львівська область, м. Радехів, вул. Б. Хмельницького, 120; земельна ділянка площею 2,34 га за адресою: Львівська область, м. Радехів, вул. Б. Хмельницького, 120; земельна ділянка площею 1,4931 га за адресою: Львівська область, м. Радехів, вул. Б. Хмельницького, 120; будівля комплексу площею 1 145,7 кв.м., Львівська область, м. Радехів, вул. Транзитна, 5;

- договір застави №151213Z5 від 21.03.2013, предметом застави за яким є комунікації, передавальні пристрої, благоустрій території, обладнання і транспортні засоби за адресою: Львівська область, Радехівський район, м. Радехів, вул. Б. Хмельницького, 120 та за іншими адресами; комунікації, передавальні пристрої, благоустрій території; основні засоби та обладнання; транспортні засоби у кількості 168 одиниць;

- договір застави №151213Z6 від 21.03.2013, предметом застави за яким є право інтелектуальної власності на знаки для товарів та послуг - торгові марки «Мої корівки» та «Галичина»;

- договір застави №151213Z37 від 22.08.2013, предметом застави за яким є готова продукція на складі (сухе знежирене молоко та масло), власного виробництва, в кількості 490 тонн;

- договір застави №151213Z38 від 22.08.2013, предметом застави за яким є товари в обороті, молочна продукція власного виробництва в асортименті (кисло-молочні продукти, кефір, йогурти, масло фасоване, сметанні продукти, ряженка, сири, серед та інше);

- договір застави №151213Z44 від 04.12.2013, предметом застави за яким є автотранспортні засоби у кількості 87 одиниць.

Про борги WOG перед банком "Форум", Альфа-Банком, ПУМБ, групою Фірташа, компані Новинського - тут.

Про потребу "Банку інвестицій та заощаджень" (теж підконтрольний групі "Континіум", як і мережа WOG) покрити дефіцит капіталу на 1 млрд грн за результатами стрес-тесту - тут.