Україна виграла апеляцію в суді Англії в суперечці з Росією щодо євробондів на $3 млрд

Все про економіку та фінанси

Міністерство фінансів офіційно заявило, що сьогодні Апеляційний суд Англії проголосив рішення за апеляцією України на рішення, постановлене Високого судом Лондона в березні 2017 року щодо так званого "російського боргу" по євробондам на 3 млрд дол.

"Скасування попереднього рішення та надання Україні можливості представити свій захист в повному обсязі в суді першої інстанції є визначною перемогою України", - йдеться в заяві Мінфіну.

Як зазначається, у своєму одностайному рішенні всі три судді Апеляційного суду Англії погодилися з тим, що суддя у першій інстанції помилково:

(1) відмовив Україні у судовому розгляді аргументів захисту щодо примусу; та
(2) відмовив Україні у постійному зупиненні провадження у разі, якщо англійський суд не може розглядати аргументи України стосовно примусу.

Україна заявляє, що нібито укладені угоди стосовно "російських" облігацій є нікчемними та не підлягають примусовому виконанню з огляду на свавільні погрози та акти політичної і військової агресії Росії проти України.

У своєму рішенні Апеляційний суд визнав, що Росія "вимагає від суду розгляду вимог за договором… без надання Україні можливості захищатися, висуваючи аргумент захисту щодо примусу у ході судового розгляду". Апеляційний суд зазначив, що обрана Росією тактика суперечить "засадам правосуддя" та є "несправедливою."

Одним із мотивів відхилення Судом позиції Судді Блера стало те, що він не прислухався до захисту України щодо примусу - «жодна країна не має права використовувати на свою користь власні порушення» міжнародного права.

У зв’язку з цим, Апеляційний суд прямо зазначив у своєму Рішенні, що уряд Сполученого Королівства "вважає дії Росії щодо окупації Криму та надання допомоги бойовикам на сході України у протистоянні українській владі прямим порушенням зобов`язань Росії за міжнародним правом, у тому числі, зокрема, зобов`язань згідно з імперативними нормами, відображеними у статті 2(4) Статуту ООН".

Апеляційний суд підтримав рішення Судді Блера, ухвалене у порядку спрощеного провадження, у частині аргументації України щодо дієздатності, повноважень, непрямих умов та контрзаходів, і також погодився із суддею першої інстанції, що не існує інших вагомих підстав для повного судового розгляду.

Водночас, оскільки Україні вдалося домогтися скасування несприятливого рішення Судді Блера у частині аргументів щодо примусу, ухвалене у порядку спрощеного провадження рішенняскасовується, незважаючи на те, що Україна не перемогла з усіх аспектів. Апеляційний суд постановив, що позиція стосовно примусу підлягає повному та відкритому судовому розгляду, а отже Апеляційний суд не винесе рішення проти України.

За результатами розгляду Апеляційним судом Англії апеляції України на рішення англійського суду першої інстанції:

- Україна виграла з питання необхідності розгляду аргументів щодо примусу у повному судовому процесі та з питання необхідності постійного зупинення провадження, якби англійський суд дійшов висновку про неможливість розгляду аргументів України щодо примусу.

- Україна програла з питань дієздатності, повноважень, непрямих умов та контрзаходів, а також із питання наявності інших вагомих підстав для повного судового розгляду.

Таким чином, рішення англійського суду першої інстанції, винесене у порядку спрощеного провадження, скасовано повністю.

"Наскільки Україна розуміє, Апеляційний суд надав дозвіл обом сторонам оскаржити рішення Апеляційного суду до Верховного Суду Великої Британії.

Україна впевнена, що їй вдасться переконати Верховний Суд визнати та залишити в силі висновки Апеляційного суду. У будь-якому випадку Україна з нетерпінням чекає на можливість невдовзі заявити свої аргументи та надати докази свавільних актів агресії Росії у ході повного та відкритого розгляду справи у англійському суді", - йдеться в заяві Мінфіну.