У серпні поставки білоруського пального в Україну можуть обвалитися на 70-80%

Все про економіку та фінанси

Експортер білоруських нафтопродуктів «Білоруська нафтова компанія» направила українським контрагентам листа з повідомленням про неможливість виконання в серпні в повному обсязі договорів про постачання пального. Про це повідомляє OilNews.

«Вони (БНК) посилаються на форс-мажор у вигляді ремонтів НПЗ», - повідомив один із співрозмовників видання, відзначивши, що постачання складуть 20-30% від договірних. «Лист написано так, що нам особисто незрозуміло, поставки складуть 20-30% або знизяться на 20-30%. Ситуація складна», - зазначили в іншому офісі.

Раніше повідомлялося, що з невідомих причин на початок серпня був перенесений ремонт НПЗ «Нафтан», який раніше планувався на вересень. Також у середині серпня очікується зупинка на ремонт Мозирського НПЗ - основного постачальника нафтопродуктів в Україну.

Як відзначає OilNews, зрив зобов`язань з боку БНК стає вже традиційним. Так, влітку 2013 р. «БНК-Україна» також була змушена сповістити партнерів про неможливість виконати довгострокові договори. Тоді формальною причиною стала аварія на Мозирському НПЗ з наступним двомісячним ремонтом цього підприємства. БНК обіцяла приділити увагу питанню створення резервів на період планових ремонтів для повного забезпечення своїх клієнтів. Зокрема, навесні цього року компанія заявляла, що на Мозирському НПЗ планується будівництво додаткового резервуарного парку для високооктанових бензинів.

Труднощі з постачаннями з Білорусі почали з`являтися ще на початку липня через зростання попиту на бензини з боку Росії, яка вже традиційно відчуває сезонний дефіцит. А оскільки Білорусь займає до 50% в поставках світлих нафтопродуктів, на українському ринку почав відчуватися дефіцит пропозиції, який, очевидно, наростатиме в серпні. Вже відомо, що в серпні поставки наростить НПЗ Orlen Lietuva. Водночас неясні поки перспективи поставок нафтопродуктів з моря, які перекрили брак палива влітку 2013-го.

Ситуація на ринку ускладнюється також новим витком ослаблення курсу гривні, що створює нові ризики для трейдерів. Хоча сприятливим фактором є охолодження цін на нафту і нафтопродукти на зовнішньому ринку. У зв`язку з комплексом факторів оптові ціни на нафтопродукти в Україні в липні зросли: на бензин А-95 - на 900 грн/т, А-92 - на 550 грн/т, ДП - на 650 грн/т. Ринок характеризується вкрай низькою кількістю пропозицій.