У парламенті хочуть відтермінувати розкриття кінцевих власників компаній

Все про економіку та фінанси

19 травня у Верховній Раді був зареєстрований законопроект №2896 (серед авторів – О. Продан, Є. Соболєв, Л. Козаченко тощо), який передбачає продовження на чотири місяці строків подання відомостей про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичними особами, які були зареєстровані до 25 листопада 2014 року.

Законопроект також передбачає звільнення від обов’язку подання відомостей про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) релігійних організацій, державних та комунальних підприємств, юридичних осіб, учасниками яких є виключно фізичні особи, якщо кінцеві бенефіціарні власники (контролери) таких юридичних осіб збігаються з їх учасниками (членами).

Як нагадують парламентарі в пояснювальній записці, 25 листопада 2014 року набрав чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів», відповідно до якого юридичні особи, зареєстровані до набрання чинності цим законом, повинні упродовж шести місяців з дня набрання чинності цим Законом подати державному реєстратору відомості про свого кінцевого бенефіціарного власника (контролера).

«Оскільки на місцевому рівні роз’яснювальна робота щодо реалізації Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів» не проводилася, більшість юридичних осіб про обов’язок подання відомостей щодо кінцевих вигодоодержувачів дізналися лише на початку травня.

Станом на 01 січня 2015 року кількість зареєстрованих не припинених юридичних осіб становила 1 082 216, державний реєстратор протягом робочого дня опрацьовує близько 50 пакетів документів, кінцевий термін подання відомостей про вигодоодержувача спливає 25 травня 2015 року, таким чином більшість юридичних осіб не зможе вчасно подати необхідні відомості. Неподання або невчасне подання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) призведе до накладання штрафів у розмірі від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також закон передбачає подання відомостей про фізичних осіб – учасників юридичної особи, інформація про яких вже є в наявності Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.

Відсутність уточнення щодо подання інформації про відсутніх в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців вигодоодержувачів призводить до дублювання вже наявної в Єдиному державному реєстрі інформації, не несе практичної користі та інформативності, призводить до неефективного витрачання робочого часу державного реєстратора та юридичних осіб. В свою чергу, наближення кінцевого терміну подання інформації та велика кількість юридичних осіб, які ще не встигли подати відповідні відомості, створює корупційні ризики та стимулює отримання неправомірної вигоди державними реєстраторами», - зауважується в пояснювальній записці до законопроекту.