У найближчі дні Україна введе власні санкції проти російських банків і компаній, - джерело

Все про економіку та фінанси

Україна збирається в найближчі дні ввести санкції проти компаній з російським капіталом за аналогією до тих, які вже прийняли США та ЄС. Відповідні заходи стосуватимуться, зокрема, фінансового сектору. Про це пише «Коммерсант» з посиланням на джерело в українському уряді.

Йдеться про компанії, в яких частка російського капіталу перевищує 50%. У Державній фіскальній службі України заявили виданню, що вже передали уряду відповідний список, в який входить «до 1 тис. компаній». Як пояснило джерело в уряді, санкції будуть введені лише щодо частини компаній зі списку. В основному щодо тих, які мають відношення до російських держкомпаній.

Як зазначає «Коммерсант», перший пакет санкцій, який вже неформально схвалений українським урядом, є аналогом заходів, введених США та ЄС. Мова йде в основному про заборону залучення фінансування строком більше 90 днів, заборону на постачання товарів та обладнання військового та подвійного призначення, а також заборону на постачання нафтогазового устаткування. Другий пакет санкцій, деталі і точні формулювання якого поки обговорюються, може включати обмеження для компаній з російським капіталом на участь у приватизації та державних тендерах, а також заборону газовим компаніям з Росії бути присутніми на українському ринку.

У дочірніх структурах російських держбанків (Сбербанку, ВТБ і ВЕБа, які займають 12% банківського ринку України за обсягом активів) відмовилися коментувати можливі наслідки санкцій, однак, за словами джерел на ринку, обмеження на залучення фінансування «ніяк не позначиться, оскільки майже всі необхідні засоби стандартно залучаються у російських материнських структур».

Що ж до припинення поставок товарів ВТС та подвійного призначення, то, як зазначається, фактично вони не є новим заходом, оскільки такі поставки вже були зупинені в середині червня за рішенням українського президента Петра Порошенка. Що стосується нафтогазового обладнання, то Україна зараз постачає до Росії труби нафтогазового сортаменту, а також насоси й компресорне обладнання, але обсяги таких поставок невеликі. Великими гравцями на українському ринку нафтопродуктів є ЛУКОЙЛ (240 АЗС і зупинений "Карпатнафтохім") і "Роснефть" (150 АЗС і простоює Лисичанський НПЗ). У компаніях можливий вплив санкцій не коментують.

Директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич нагадує, що основний обсяг продажів українських товарів до Росії складають вагони, добрива, хімічна продукція, в тому числі сірка, а також металопродукція, тоді як основні поставки з Росії в Україну припадають на газ і нафтопродукти. Ці види товарів, зазначає експерт, поки під санкції не підпадають.