У липні інфляція зросла лише на 0,4% завдяки здешевленню овочевої продукції, - НБУ

Все про економіку та фінанси

У липні зростання індексу споживчих цін продовжило сповільнюватися та становило 0.4% (у попередньому місяці – 1.0%). Третій місяць поспіль на інфляцію суттєво впливало підвищення адміністративно регульованих цін (у липні внесок становив 0.8 в. п.). Зокрема продовжилася реалізація запланованих підвищень тарифів у сфері житлово-комунального господарства. Водночас зростання ІСЦ було значною мірою стримане сезонним здешевленням овочевої продукції, яке становило 30.7% та зумовило -1.3 в. п. внеску в зміну ІСЦ. Про це йдеться в огляді НБУ.

У річному вимірі інфляція продовжила зростати (до 12.6%) на фоні низької бази порівняння.

Базова інфляція в липні становила 0.8%, була меншою, ніж у червні (1.4%) та обумовила 0.4 в. п. внеску в зміну ІСЦ (внесок небазової інфляції був нульовим). У річному вимірі базова інфляція зросла до 9.9% (з 9.0% у червні). Серед компонентів базового ІСЦ (далі – БІСЦ) продовжили дорожчати продукти харчування з високим ступенем оброблення – на 1.8% за місяць та 13.5% у річному вимірі.

Небазовий ІСЦ за липень не змінився, у річному вимірі небазова інфляція становила 15.0%. Адміністративно регульовані ціни зросли на 3.5% за місяць та 17.3% у річному вимірі. Подорожчали послуги ЖКГ (на 4.0% за місяць, 0.4 в. п. – внесок у зміну ІСЦ): підвищилися ціни на холодне і гаряче водопостачання (на 32.5% та 34.4% відповідно) та каналізацію (на 49.7%). Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби зросли на 2.8% унаслідок підвищення відповідних ставок акцизного податку на 25%. 

Суттєве зниження цін на овочі (на 30.7%) в умовах високих обсягів збору нового врожаю визначало зниження вартості всієї групи сирих продуктів на 2.7%.

Ціни на паливо зросли на 0.8%, у річному вимірі – на 42.6%.

Індекс цін виробників (далі – ІЦВ) у липні зріс на 2.7%, у результаті його зростання прискорилося до 22.5% у річному вимірі. Основний внесок (2.0 в. п.) у зростання ІЦВ за місяць спричинило підвищення цін у постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря на 8.8%. Суттєво зросли ціни в добуванні сирої нафти та природного газу – на 17.9% (0.4 в. п. – внесок у зміну ІЦВ).