Латвійський банк партнера Фірташа втратив ліцензію: до чого тут НБУ і Дельта Банк

Все про економіку та фінанси

Європейський центральний банк (ЄЦБ) після звернення Комісії ринку фінансів і капіталу (КРФК) Латвії анулював ліцензію АТ Trasta komercbanka, пише місцеве видання delfi.lv.

«КРФК запропонувала анулювати ліцензію Trasta komercbanka, тому що банк тривалий час допускав серйозні порушення в важливих сферах діяльності, і комісія прийшла до висновку, що регулювати діяльність банку не представляється можливим.

КРФК зробила висновок, що у Trasta komercbanka немає критично важливих функцій і його відхід з ринку не зробить негативного впливу на стабільність латвійського фінансового сектора», - констатується в повідомленні.

За даними КРФК, співвласниками банку є Ігор Буймістер (від 33% до 50%) і нардеп України Іван Фурсін (опосередкована участь від 20% до 33%), який, до слова, є молодшим бізнес-партнером Дмитра Фірташа; основним власником "Місто-банку"; разом з сестрою Сергія Льовочкіна - Юлією - контролює банк "Кліринговий дім"; був главою наглядової ради банку «Надра» (основним контролером якого був Д. Фірташ).

У кінці третього кварталу минулого року Trasta komercbanka за величиною активів був 13-м банком в Латвії. Згідно з неаудованим звітом Trasta komercbanka, 2015 рік банк завершив зі збитками в 4,66 млн євро. Збитки групи в 2015 році склали 6,21 млн євро.

В останньому кварталі 2015 року активи банку становили 432,12 млн євро - на 148,99 млн євро менше, ніж в кінці 2014 року. В кінці минулого року обсяг залучених вкладів досяг 343,53 млн євро, кредитний портфель дорівнював 96,31 млн євро. Обсяг капіталу і резервів на 31 грудня 2015 року - 37,33 млн євро.

Як писав Finbalance, латвійський "Trasta komercbanka" фігурує у справі про виведення коштів рефінансування з "Дельта Банку" на 4,1 млрд грн: ГПУ підозрює, зокрема, посадових осіб НБУ в тому, що вони сприяли відповідним операціям.

За повідомленням ЗМІ, "Trasta komercbanka" фігурував також у справі по "вишкам Бойка". 

22 січня рада Комісії ринку капіталу та фінансів Латвії прийняла рішення встановити обмеження на дебетні операції АТ "Trasta komercbanka" в будь-якій валюті (у т.ч. в інтернет-банку, банкоматах і готівкою) на суму понад 100 тис євро на вкладника. 

У грудні минулого року в адміністративній будівлі банку на вул. Паласт в Ризі співробітники управління по боротьбі з економічними злочинами затримали за легалізацію одержаних злочинним шляхом коштів двох співробітників банку та провели обшуки на їх робочих місцях. Латвійські ЗМІ повідомляли, що схемою відмивання грошей у банку, ймовірно, міг керувати член його правління Віктор Зіемеліс. У нього був проведений обшук, а пізніше Зіемеліс покинув правління.

У відповідь на цю інформацію банк поширив заяву, в якій заперечував будь-який прямий чи опосередкований зв`язок зі злочинними діями. Банк заявив, що в УБЕОЗ немає підстав вважати, що підозрювані у відмиванні грошей здійснювали злочинні діяння за завданням банку.

Нещодавно голова правління латвійського Trasta komercbanka Гундарс Грієзе стверджував, що депутат від "Опозиційного блоку" Сергій Льовочкін не є акціонером банку. Грієзе зазначав, що вся інформація про Trasta komercbanka вказана на сайті Комісії з ринку фінансів і капіталу Латвії, де повідомляється, що акціонерами банку є дві людини – в т.ч. опосередковано І. Фурсін.

Також Грієзе заперечив твердження про те, що через цей банк були відмиті державні гроші, вкрадені при корупційній закупівлі "вишок Бойка". "Trasta komercbanka офіційно заперечує будь-яку пряму чи непряму причетність до будь-якої злочинної діяльності", – запевняв керівник фінустанови.