У Нацбанку хочуть «надзвичайний» податок на капітал і жорсткі обмеження на банківські операції

Все про економіку та фінанси

Для стабілізації цінової та курсової ситуації Україні може знадобитися досвід Кіпру та Ісландії, який включав жорсткі обмеження на банківські операції та рух капіталу, а також запровадження «надзвичайного податку» на трансграничну міграцію капіталу. Таку думку висловив директор департаменту аналізу та прогнозування грошово-кредитного ринку НБУ Сергій Кораблін у статті для тижневика «Дзеркало тижня. Україна».

«За цих умов курсовим запобіжником можуть слугувати адміністративні обмеження. За всієї нелюбові до них інших альтернатив при веденні воєнних дій і мінімумі міжнародних резервів в України просто немає.

У цій частині одних надій на досконалість ринку та його самоорганізацію, настільки типових для докризового ІТ, буде явно не достатньо. Може знадобитися досвід Кіпру та Ісландії, який включав жорсткі обмеження на банківські операції та рух капіталу.

Розподіл тягаря цих обмежень — окреме питання, якого не може вирішити лише центробанк. Крім нього, необхідні зусилля уряду та парламенту. Мова може йти про мільярдні потоки, які щороку кочують в офшори й назад. Втрати бюджету через цю міграцію неможливо точно оцінити. Але навіть часткова їхня компенсація за рахунок запровадження "надзвичайного" податку була б доречною підмогою для державних фінансів і курсу гривні. Адже основною статтею її чистої емісії сьогодні є купівля центробанком облігацій Мінфіну: згідно з НБУ, зазначений канал торік забезпечив левову частку гривневих уливань у національну економіку», - зазначив С. Кораблін.