Емісія гривні: у 2015 році НБУ надрукував для Кабміну біля 150 млрд грн.

Все про економіку та фінанси

Обсяг емісійної підтримки НБУ для Кабміну в 2015 році склав біля 150 млрд грн.

Ця сума випливає, з одного боку, з платежів НБУ до держбюджету по статті перевищення доходів над витратами, які, згідно зі звітністю Нацбанку, мали скласти 61,8 млрд грн. (у січні-листопаді сплачено 59,125 млрд грн). З іншого боку, за січень-листопад Нацбанк набув у власність держоблігації України (ОВДП), номінальна вартість яких становила 74,6 млрд. грн. (випуск ОВДП був потрібний для здійснення виплат Фонду гарантування вкладів; докапіталізації Нафтогазу, держбанків тощо), а в грудні – ще як мінімум на 15,64 млрд грн (тобто загалом за 2015 рік – 90,24 млрд грн).

Нагадаємо, що в 2014 році квазіфіскальні платежі НБУ до держбюджету становили 22,8 млрд грн., а його портфель ОВДП збільшився на 182 млрд грн - тобто фактична емісійна підтримка склала загалом 204,8 млрд грн. Відповідно, у 2015 році вона скоротилася на 52,8 млрд грн.

Така гіперактивна робота "друкарського станка" НБУ на користь бюджету в 2014-2015 рр. - це наслідок військової агресії Путіна проти України; обвалу економіки; корупції та неефективного використання бюджетних коштів, що сформувало хронічну потребу в латанні бюджетних дір за рахунок НБУ. І зрештою це виступило одним з каталізаторів гіперглибокої девальвації гривні та сплеску інфляції.

До речі, як мінімум, з весни минулого року курсові коливання на валютному ринку збігалися з періодами найбільш активних виплат Фонд гарантування для вкладників збанкрутілих банків (передусім, Дельта Банку), які переважно здійснювалися саме за рахунок емісії НБУ (він кредитував ФГВФО під заставу ОВДП та/або викуповав їх; у свою чергу Фонд отримував перед цим вказані папери від Мінфіну).

Разом для коректності слід уточнити, що монетарна база, зокрема, за січень-листопад 2015 року скоротилася на 11,96 млрд грн. (-3,6%) до 321,23 млрд грн., а грошова маса зросла на 12,4 млрд грн. (+1,3%) до 969,1 млрд грн.

Показники суттєво нижчі, скажімо, ніж обсяг підтримки НБУ для Кабміну, оскільки частина відповідної ліквідності й паперів "стерилізується" й "зв`язується" Нацбанком (у т.ч. через продаж валюти Нафтогазу для розрахунків за імпортний газ тощо).

Але в будь-якому разі на фоні торішнього обвалу економіки на 11% та кардинального скорочення обігу гривні на окупованій частині Донбасу динаміка монетарно-грошовових показників промовиста.

Тим паче, що з практичної точки зору для динаміки цін і курсу велике значення має не лише кінцеве сальдо, але й динаміка (наприклад, виплат Фонду гарантування для вкладників банків-банкрутів за фактично емісійні кошти тощо).

Ще один штрих.

За 11 місяців-2015 на погашення та сплату доходу за ОВДП Мінфін спрямував 135,5 млрд. грн. (у т.ч. погашення номінальної вартості – 85,4 млрд. грн., сплата купонного доходу – 50,1 млрд. грн.). Левову частку з цих коштів отримав саме НБУ (на кінець 2015 року він був власником 77,2% всіх ОВДП, що перебувають в обігу).

Тобто парадоксальна ситуація: НБУ робить емісію для Мінфіну, щоб Мінфін сплатив борги перед НБУ.

У держбюджеті на 2016 рік є норма про надання дозволу для Мінфіну, за згодою НБУ, у І кварталі 2016 року здійснити "правочин з державним боргом шляхом обміну облігацій внутрішньої державної позики, що є у власності НБУ, на нові облігації внутрішніх державних позик на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів". "Міністерство фінансів України за результатами такого правочину здійснює відповідне коригування граничного обсягу державного боргу, визначеного цим Законом, та показників фінансування державного бюджету понад обсяги, затверджені у додатку № 2 до цього Закону", - констатується в документі.

Говорячи "людською мовою", це означає, що НБУ реструктуризує борги Мінфіну (і навіть може списати частину з них), що дозволить у т.ч. зменшити масштаби парадоксальної (до абсурдності) ситуації, коли НБУ надає уряду емісійну підтримку, щоб уряд виконав внутрішні боргові зобов’язання у т.ч. (власне, передусім) перед Нацбанком.

Також додамо, що в держбюджеті на 2016 рік передбачено, що цьогоріч Нацбанк має сплатити в казну не менше 38 млрд грн. 

Finbalance