У 2014 році Україна отримала від МВФ лише 900 млн дол. «чистого» фінансування

Все про економіку та фінанси

У 2014 році Україна отримала від МВФ два транші на загальну суму 4.6 млрд. дол., водночас протягом року було погашено 3.7 млрд. дол. за залученими раніше кредитами. Такі дані наводить НБУ.

Торік державний сектор залучив кредити та макрофінансову допомогу від ЄС (1.6 млрд. євро), Світового банку (1.3 млрд. дол.), Канади (0.2 млрд. дол.), Японії (0.1 млрд. дол.) і розмістив єврооблігації під гарантії уряду США на 1 млрд. дол.

Нагадаємо, як заявляла міністр фінансів України Наталя Яресько, щоб запустити вітчизняну економіку офіційний Київ потребує більше фінансування, ніж наразі пообіцяли кредитори. "Не можна бути наполовину вагітною. Не можна реформувати економіку наполовину", - зазначала нещодавно вона у Вашингтоні. Наталя Яресько також закликала країни, які не готові з різних причин надати Україні військову допомогу, надати фінансову підтримку.

За оцінками МВФ, для покриття фінансового розриву в 2015-2018 рр. Україні потрібні 40 млрд дол, з яких у 2015 році – 21,4 млрд дол. Частково цю «діру» в поточному році закриють кредити від самого МВФ (близько 10 млрд дол) та фінансова підтримка Україні в рамках дво- і багатосторонньої співпраці з іншими міжнародними партнерами (6,3 млрд дол). Таким чином, Україні ще не вистачає у поточному році 5,2 млрд дол.

Як сподіваються в МВФ, це фінансування вдасться отримати в рамках «боргової операції» - реструктуризації існуючих суверенних зобов’язань України (зокрема, по євро бондам, - ред.). Відповідні переговори з кредиторами Мінфін розпочав у п’ятницю, 13 березня. У Фонді очікують, що реструктуризація держборгу України дозволить в 2016 році забезпечити фінансування на рівні 3,4 млрд дол, в 2017 році – 4,4 млрд дол, в 2018 році – 2,3 млрд дол. Таким чином, в 2015-2018 рр. йдеться про суму 15,3 млрд дол.

При цьому як констатують експерти МВФ, Україна зіткнеться зі значними ризиками з точки зору стійкості свого держборгу. Причому навіть у разі успішної реалізації програми співпраці з МВФ значна невизначеність зберігатиметься. За їх словами, спрацювати відповідні ризики можуть, зокрема, якщо не будуть виправдані очікування щодо бюджетної консолідації та стабілізації валютного ринку (судячи з усього, продовження девальвації фахівці МВФ також не виключають, - ред.). За оцінками фахівців, у 2017 році відношення боргу до ВВП може скласти майже 119%.

Разом з тим, за оцінками Центру макроекономічних досліджень російського Сбербанку, Україні до 2018 року може знадобитися фінансування на суму близько 70 млрд дол (включаючи підтримку банківського сектору).