У 2014 р. нові борги Мінфіну перевищили платежі по старим боргам на 150 млрд грн.

Все про економіку та фінанси

За інформацією Держказначейства, станом на 29 грудня видатки на обслуговування держборгу в минулому році склали 47,4 млрд грн. (по внутрішньому – 31,8 млрд грн., по зовнішньому – 15,6 млрд грн). На погашення ж держборгу було спрямовано 98,2 млрд грн (по внутрішньому – 68 млрд грн, по зовнішньому – 30,2 млрд грн).

При цьому надходження від держзапозичень торік станом на 29 грудня склали 274,5 млрд грн грн (внутрішні – 183,9 млрд грн, зовнішні – 90,6 млрд грн).

Враховуючи ж, що 31 грудня обсяг ОВДП у портфелі НБУ збільшився ще на 20 млрд грн, виходить, що обсяг держзапозичень у минулому році перевищив боргові платежі (погашення + обслуговування) на суму близько 150 млрд грн.

Коментар FINBALANCE:

Торік нарощування держборгу було одним з ключових джерел фінансування бюджетних видатків, і безумовна «пальма першості» в цьому процесі належала НБУ.

Йдеться де-факто про заборонене законодавством емісійне фінансування держказни центробанком – через нарощування його портфелю ОВДП, який у 2014-му збільшився більш ніж удвічі – на 171 млрд грн. – до 318,1 млрд грн.

Незбалансованість державних фінансів з супровідним вмиканням «друкарського верстату» в свою чергу торік виступила одним з найголовніших каталізаторів девальвації гривні. З огляду на прийнятий держбюджет, ця ж тенденція може продовжитися і в поточному році.

За оцінками фахівців Concorde Capital, курс гривні щодо долара може піти набагато нижче позначки 20 грн/дол. Детальніше про девальваційну та інфляційну «бомбу» держкошторису-2015 читайте тут і тут.