Тінь тимчасової адміністрації не завадила ВТБ Банку отримати найвищий рейтинг надійності

Все про економіку та фінанси

На днях ВТБ Банк повідомив, що рейтингове агентство «Експерт-Рейтинг» підтвердило рейтинг депозитів банку ВТБ (Україна) на рівні «ua1» - найвищому рівні депозитного рейтингу. Також агентство підтвердило довгостроковий кредитний рейтинг банку на рівні «uaAA+» за національною шкалою, що характеризується «високою кредитоспроможністю» (цитата).

«Рішення про підтвердження кредитного рейтингу за національною шкалою приймалося агентством на підставі результатів аналізу основних підсумків роботи банку за І квартал 2015 року, його фінансової, статистичної звітності, а також особливої і регулярної інформації банку як емітента цінних паперів», - констатують у ВТБ Банку.

Редакція FINBALANCE у свою чергу ще раз нагадає кілька параметрів з тієї ж таки фінансової звітності ВТБ Банку (про всяк випадок - це "дочка" російського держбанку ВТБ).

1. Згідно з фінзвітністю ВТБ Банку за 2014 рік, підготовленою за міжнародними стандартами фінзвітності (МСФЗ), торік збиток цієї фінустанови склав 16,685 млрд грн (один з найгірших результатів на ринку), а власний капітал став від’ємним на рівні -13,44 млрд грн. Основна причина таких результатів – відрахування в резерв під зменшення корисності кредитів на рівні 12,72 млрд грн. Що цікаво: за нацстандартами фінзвітності (які «більш гнучкі», - ред.) ВТБ Банк декларував за 2014 рік… прибуток 642,8 млн грн - третій за величиною позитивний фінрезультат на ринку.

2. Збиток ВТБ Банку в І кварталі-2015 склав 1,04 млрд грн (за нацстандартами). Основна причина – негативний результат від переоцінки іноземної валюти (-1,28 млрд грн), негативний результат від переоцінки інших фінансових інструментів (-344,7 млн грн), а також відрахування до резерву під знецінення кредитів та коштів в інших банках (-302,4 млн грн). Цікаво, що результат від переоцінки об`єктів інвестиційної нерухомості у ВТБ Банку був позитивним – на рівні 880,5 млн грн (враховуючи ситуацію на ринку нерухомості, не зовсім очікувано, - ред.).

3. На кінець березня 2015 року значення нормативу Н2 (за нацстандартами) у ВТБ Банку було на рівні 8,27%, тоді як згідно з вимогами НБУ має бути не менше 10% (на 01.01.15 – 10,26%). Також ВТБ порушував норматив максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента: згідно з вимогами НБУ він має не перевищувати 25%, тоді як у ВТБ по факту було 65,39%. Його значення нормативу поточної ліквідності становило 42,39%, що не набагато більше від мінімально необхідних 40%. Нагадаємо, за підсумками 2014 року ВТБ Банк став одним з абсолютних лідерів по відтоку депозитів у банківській системі (про це, а також динаміку вкладів у І кварталі-2015 читайте тут ).

4. Привертає увагу і високий рівень валютизації активів ВТБ Банку (на кінець березня – 72%) і пасивів (84,6%), що несе додаткові ризики в разі продовження девальвації гривні.

В аудиторському висновку компанії «РСМ АПіК» до фінансової звітності ВТБ Банку за 2014 рік, підготовленої за МСФЗ, вказується, що торішні показники діяльності банку (у т.ч. від’ємне значення капіталу та нормативів банківської діяльності), викликають серйозні сумніви щодо здатності банку продовжувати свою діяльність на безперервній основі без постійної підтримки акціонерів у порядку, визначеному Нацбанком.

Якщо навіть абстрагуватися від політичних ризиків введення тимчасової адміністрації у ВТБ Банк (у випадку загострення військової агресії Путіна проти України), фінансова ситуація в ньому виглядає, скажімо так, незавидно. За МСФЗ особливо.

Так, на сьогодні ВТБ Банк, як і інші учасники ринку, має змогу посилатися на постанову НБУ №129 від 24 лютого, в якій передбачено, що через девальвацію гривні після 6 лютого 2014 року до банків не будуть застосуватися заходи впливу за порушення низки ключових економічних нормативів (у т.ч. Н2), що пов`язані з переоцінкою рахунків у валюті та/або спричинені формуванням резервів для відшкодування можливих втрат за активними операціями після 6 лютого 2014-го. Цей порядок має діяти до 1 січня 2019 р.

Але як заявляв перший заступник глави НБУ В. Писарук, регулятор встановив графік, в рамках якого банки з негативним капіталом повинні провести докапіталізацію або скоротити обсяг своїх активів, щоб вийти на позитивне співвідношення капіталу до активів до липня цього року. Чи встигне до того часу ВТБ Банк (точніше його акціонери) врегулювати це питання?

Прес-служба ВТБ Банку повідомляла, що 02-03 березня акціонери ВТБ Банку перерахували належні кошти за акції, випущені в рамках збільшення статутного капіталу фінустанови на 4,2 млрд грн згідно з рішенням загальних зборів акціонерів від 27 лютого. У фінзвітності за І квартал це вже відображено як незареєстровані внески до статутного капіталу. Корпоративні процедури по докапіталізації мають бути завершені в травні поточного року, запевняли раніше в банку.

Власне, чи вистачить цих коштів, щоб зняти з порядку денного всі проблемні питання? Наведена вище інформація свідчить, що залежить у т.ч. від того, як рахувати. Тобто від того, як, власне, це будуть робити НБУ та Фонд гарантування вкладів. А з огляду на більш ніж мінливу політичну (навіть геополітичну) кон’юнктуру, сценарії можуть бути різні.

У будь-якому разі навіть незалежно від суб’єктивних чинників у сприйнятті ситуації держорганами України, є об’єктивні речі, які мають місце зараз або можуть мати місце в короткостроковій перспективі. Наприклад, повертає банк депозити чи ні.

Наразі сигналів щодо подібних проблем наче немає, що може навіть здатися дещо дивним на фоні в т.ч. фінансових показників банку, наведених вище. І зрештою це плюс як конкретно для ВТБ Банку, так і в цілому для банківської системи, що тим чи іншим чином він дає собі раду.

Водночас не виключено, що це стало можливим не в останню чергу (якщо не передусім), завдяки підтримці акціонерів. Щоправда, в цьому контексті якісь неоднозначні сигнали. З одного боку, в 2014 році обсяг валютних коштів банків (а це, швидше за все, саме фондування материнської та пов’язаних структур) збільшився приблизно на 110 млн дол (що явно було актуально на фоні відтоку депозитів). З іншого боку, в І кварталі-2015 цей показник зменшився на 131 млн дол.

Що буде далі? У настільки неоднозначній ситуації, в якій працює наразі як конкретний банк, так і знову ж таки весь ринок, складно щось загадувати. Особливо, повторимося, якщо не має впевненості щодо подальшого розвитку подій на Донбасі.

P.S. Два тижні тому FINBALANCE надіслав запит у ВТБ Банк на отримання коментарів щодо результатів його роботи в 2014 році та в І кварталі 2015 року. Прес-служба фінустанови підтвердила одержання наших запитань. Однак коментарі так і не поступали.