Тіллерсон: США мали рішучіше реагувати на анексію Криму – і військовою допомогою Україні

11.01.2017, 18:28

Висуванець обраного президента США Дональда Трампа на посаду державного секретаря, донедавна керівник енергетичної компанії ExxonMobil Рекс Тіллерсон заявив, що Сполучені Штати мали рішучіше реагувати на анексію Росією Криму, зокрема, наданням Україні негайної військової допомоги, щоб відвернути подальшу російську агресію в Україні, повідомляє "Радіо Свобода".

На слуханні в комітеті з закордонних справ Сенату, що розглядає його затвердження, Тіллерсон заявив, що слабка відповідь адміністрації чинного президента Барака Обами на анексію Криму заохотила Кремль підтримати сепаратистів на сході України зброєю і військами.

На думку Тіллерсона, коли Обама наклав на Росію санкції через захоплення Криму, Вашингтон мав порадити Україні перемістити всі наявні військові сили до східного кордону і надати цим силам оборонні озброєння й забезпечити їх повітряною розвідкою США й НАТО й іншими матеріалами розвідки.

Керівництво Росії сприйняло реакцію адміністрації Обами на Крим як слабку, заявив Тіллерсон. 

Він також висловив думку, що Росія становить для США загрозу і зневажає американські інтереси.

«Сама Росія домагається поваги і визнання її значущості на світовій арені, а тим часом її ж нещодавні дії стали зневагою до інтересів Америки», – зачитав він підготований заздалегідь виступ.

Він додав, що союзники США справедливо непокояться через дії Росії, яка утверджує себе у світі і створює загрозу.

Але Тіллерсон дав знати, що США й Росія мають шукати співпраці з усіх можливих питань, серед яких боротьба з тероризмом.

Рекс Тіллерсон, перебуваючи донедавна на чолі ExxonMobil, керував і розширенням діяльності цієї компанії в Росії, зокрема, за спільною угодою з російською державною компанією «Роснєфть» щодо розробки арктичних родовищ. Цю роботу довелося припинити, коли США наклали санкції щодо Росії після окупації нею українського Криму 2014 року, через що ExxonMobil втратила значні потенційні прибутки. Сам Тіллерсон, який відтак публічно ставив ці санкції під сумнів, 2012 отримав від президента Росії Володимира Путіна державну нагороду – орден Дружби – за «великий внесок у розвиток і зміцнення співпраці» з Росією.