Адмінсуд не став розглядати позов "Мустанг Фінанс" до НБУ і ФГВФО щодо ТРЦ Respublika

Все про економіку та фінанси

27 грудня Окружний адмінсуд м. Києва відмовився відкривати провадження в адміністративній справі за позовом ТОВ "Фінансова компанія "Мустанг Фінанс" до НБУ та Фонду гарантування про скасування

- рішення правління НБУ від 12.12.2018 № 833-рш, яким у свою чергу було скасовано затверджені Нацбанком умови продажу Фондом гарантування прав кредитної вимоги банку “Надра”, які забезпечені недобудованим ТРЦ “Республіка” та які були передані банком “Надра” в заставу для НБУ по рефінансуванню;

- рішення виконавчої дирекції ФГВФО від 13.12.2018 №3310, яким - на підставі рішення правління НБУ - були скасовані торги з продажу вказаних прав кредитної вимоги банку “Надра”, що планувалися 13.12.2018.

Окружний адмінсуд м. Києва дійшов висновку, що “спір в цій справі не є публічно-правовим і не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а належить до господарської юрисдикції” (цитата).

Нагадаємо, 13 грудня Фонд гарантування планував провести “голландський” аукціон з продажу прав вимоги банку “Надра” за кредитними договорами, в заставі по яким недобудований ТРЦ “Республіка” (знаходиться за адресою м. Київ, вул. Кільцева дорога, 1, 1а, 1в). Як зазначалося, цей актив перебуває в заставі НБУ по рефінансуванню. Стартова ціна була встановлена на рівні 2,59 млрд грн й у ході торгів могла бути знижена до 518 млн грн (20% від стартової ціни).

Під час проведення торгів - 13 грудня - виконавча дирекція ФГВФО скасувала аукціон на підставі згаданого вище рішення НБУ від 12 грудня.

Як повідомлялося, претензії ТОВ "Фінансова компанія "Мустанг Фінанс" до НБУ та ФГВФО зумовлені тим, що за твердженням фінкомпані, у ході торгів у системі Прозорро.Продажі вона подала пропозицію щодо викупу кредитів банку “Надра” за 544 млн грн.

При цьому ЗМІ писали, що в системі Прозорро.Продажі наводилися дані, що торги по лоту все-таки почалися о 9:36 і продовжилися орієнтовно до 16:00, незважаючи на рішення про скасування торгів, яке надійшло о 10:53. Після чого було визначено переможця, який запропонував ціну в 543,9 млн грн. Але незабаром після цього з`явилося оголошення про скасування торгів.

НБУ заявляв, що рішення про скасування аукціону було прийнято в зв`язку з ризиком реалізації активу за заниженою ціною.

До цього останній раз права вимоги за цими кредитами виставлялися без можливості зниження ціни продажу - зі стартовою ціною 1,1 млрд грн - в травні 2018 року. Тоді аукціон не відбувся у зв`язку з відсутністю учасників торгів.

14 січня 2019 року ФГВФО планує провести новий “голландський” аукціон з продажу вказаного активу банку “Надра”. Стартова ціна лота, як і в попередній раз, складе 2,59 млрд грн. За даними ФГВФО, ціна може знизитися до 1,036 млрд грн.

Була інформація, що торги можуть “розбити” на три етапи: на перших торгах ціна може знизитися з 2,59 млрд грн до 1,03 млрд грн, на других торгах - з 2,59 млн грн до 777 млн ​​грн і, нарешті, на третьому аукціоні - з 2,59 млн грн до 518 млн грн.

У держреєстрі засновниками ТОВ "Фінансова компанія "Мустанг Фінанс" вказані Бондарчук Олександр Петрович (внесок у статутний фонд - 4,95 млн грн) та Земляна Ірина Олександрівна (внесок - 50 тис грн).

ЗМІ писали, що О. Бондарчук - дніпровський бізнесмен та пов’язували “Мустанг Фінанс” з “умовною групою компаній "Абсолют", в яку входять “юридичні фірми "Абсолют" і ADS Legal Group, які спеціалізуються в господарському праві і сфері державних закупівель” (цитата).

Нагадаємо, будівництво ТРЦ "Республіка" почалося в 2012 року, здача в експлуатацію спочатку була запланована на 2014 рік, пізніше була перенесена на березень 2015 року. Однак у 2015 році будівництво ТРЦ було зупинено рішенням власника. Забудовник оцінював рівень готовності проекту на 80%. Загальна площа недобудованого ТРЦ мала скласти 298 тис.кв. м, що дозволило б йому у свій час стати третім за величиною в Європі.

ТОВ "Мегаполісжитлобуд" - інвестор, власник та орендар землі під недобудованим ТРЦ "Республіка" (вул. Велика Кільцева, 1, 1а в Києві). Цю компанію пов’язували з Дмитром Фірташем.

Після того, як банк "Надра" (належав Д. Фірташу) став неплатоспроможним і не зміг повернути НБУ борг у розмірі 4,4 млрд. грн, НБУ почав реалізовувати у судовому порядку свої права, як заставодержателя корпоративних прав власника "ТРЦ "Республіка".

За даними НБУ, на середину березня-2018 борг банку "Надра" перед НБУ по рефінансуванню становив 9,8 млрд грн.

18.05.2017 Госпсуд м. Києва задовольнив його позов до "Берлінотто Лімітед" (Berlinotto Limited; згодом змінено назву на Pora Trading Limited) про звернення стягнення на частку корпоративних прав ТОВ "Мегаполісжитлобуд" (85,2%, що становлять 29,1 млн грн). 19.11.2018 Північний апеляційний госпсуд відкрив апеляційне провадження у цій справі (№910/3980/16) за апеляційною скаргою ТОВ "Мегаполісжитлобуд".

За даними Фонду гарантування, на 01.11.2018 вкладникам банку "Надра" в межах гарантійної суми було виплачено 3,7 млрд грн (95% запланованих виплат).

Заступниця глави НБУ Катерина Рожкова розповідала, що ще в 2012-2013 рр. Нацбанк втратив поруку Дмитра Фірташа по боргам банку «Надра» перед НБУ по кредитам рефінансування (порука була надана в 2008-2009 рр, - Finbalance). «Порука Фірташа була, але вона була втрачена в 2012 чи 2013 році при реструктуризації [заборгованості, - Finbalance]», - зауважила К. Рожкова. За словами заступниці глави НБУ, складно сказати, чи добровільно тоді НБУ відмовився від поруки Д. Фірташа, чи це була халатність. «Він її (поруку) просто не подовжив», - констатувала К. Рожкова.