Світовий банк: не слід поспішати з обов`язким накопичувальним рівнем пенсійної системи

Все про економіку та фінанси

Директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен в інтерв’ю “Економічній правді” в контексті пенсійної реформи назвала пріоритетом реалізацію того, що вже було прийнято парламентом.

“Основне завдання цієї реформи — зупинити зниження розміру пенсій в майбутньому.

Якщо говорити про другий накопичувальний рівень, то уряд повинен рухатися далі дуже обережно. Ми розуміємо, що рано чи пізно другий рівень знадобиться, але перед його впровадженням слід виконати певні передумови.

По-перше, потрібно створити регуляторну базу та визначити регулятора. По-друге, повинні бути фінансові інструменти для інвестування. Зараз нічого з переліченого нема. Наша позиція полягає у тому, що доки ці елементи не з`являться, запроваджувати обов`язковий накопичувальний рівень не потрібно.

Якщо запровадити обов`язкове пенсійне накопичення без цих передумов, люди можуть втратити свої гроші. Також це може підірвати і перший рівень пенсійної реформи, а в такому випадку це вдарить по всіх пенсіонерах.

Очевидно, є певні кола, які дивляться на обов`язковий накопичувальний рівень як на можливість заробити гроші. Однак ми не підтримували їх ініціативи щодо запуску другого рівня саме з тих причин, про які я сказала”, - зауважила чільний представник Світового банку.

При цьому, попри заплановане збільшення дефіциту Пенсійного фонду в 2019 році до 166,5 млрд грн (з 139,3 млрд грн у 2018 році), Сату Кахконен висловила думку, що “видатки бюджету для ПФ поки що не відхиляються від курсу реформи”.

“Державні витрати на пенсії залишаються в допустимому коридорі, але робити висновки ще рано, мусить пройти певний час”, - констатувала директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови.