Суди винесли 22 рішення, які зобов’язують Приватбанк погасити борги перед НБУ

Все про економіку та фінанси

Згідно з даними держреєстру судових рішень, в грудні 2017 року Госпсуд м. Києва задовольнив позови ПАТ "Нікопольський завод феросплавів" (справа №910/16744/17) і ПАТ "Дніпроазот" (справа №910/17243/17) та зобов’язав Приватбанк погасити борги перед НБУ по кредитам рефінансування.

Як писав Finbalance, раніше Госпсуд м. Києва задовольнив аналогічні позови й інших компаній, пов’язаних з екс-власниками Приватбанку, - Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим. Йшлося в т.ч. про ПАТ «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат»; ПАТ «Покровський гірничо-збагачувальний комбінат»; ПрАТ «Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат»; ТОВ «Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ»; ПрАТ «Ерлан»; ТОВ «Агротермінал Логістік»; ТОВ «Поділ Нерухомість»; ТОВ «Приватофис»; ПрАТ "Готель Жовтневий"; ТОВ «Акватера»; ТОВ «Укрінтерінвест»; ПрАТ "Дніпрометалсервіс"; ТОВ «Імме»; ПАТ «НДІАВТОПРОМ»; ПАТ "Проектно-пошуковий інститут "Південмедбіосинтез"; Тровелко Холдінгз Лімітед.

Крім того, ТОВ «Арлан» і АТ "УКРНДІІНЖПРОЕКТ" домоглися рішень на свою користь не лише в суді першої, але й апеляційної інстанції (див. тут і тут).

Таким чином, вказані 20 «приватівських» компаній отримали вже 22 судові рішення (з урахуванням рішень судів апеляційної інстанції), які зобов’язують Приватбанк погасити борги перед НБУ по кредитам рефінансування)

Підставою для звернення цих структур з позовами до Приватбанку та НБУ слугує те, що вони надавали для Нацбанку свої активи як забезпечення боргових зобов’язань Приватбанку (відповідно до договорів іпотеки, застави, поруки).

Суди задовольняють позови "приватівців" на підставі того, що Приватбанк на вимогу самого ж Нацбанку утримується від погашення рефінансування (хоча націоналізований банк має змогу виплатити борги), щоб тим самим дати підстави для НБУ в рахунок боргу звернути стягнення на активи «приватівців», які були передані для Нацбанку в заставу по рефінансуванню. На думку судів, такий підхід НБУ та Приватбанку порушує права "приватівських" компаній.

За даними НБУ, на 01.12.2017 борг Приватбанку перед Нацбанком по рефінансуванню становив 12 млрд грн (з них 11,8 млрд грн – прострочена заборгованість), зменшившись за 11 місяців 2017 року на 6 млрд грн (із 18 млрд грн на 01.01.2017).

Раніше в Нацбанку заявляли, що борги Приватбанку по рефінансу забезпечені не лише різними активами «приватівців», але й особистою порукою Ігоря Коломойського. Прес-служба Приватбанку в коментарі для Finbalance визнавала, що погашення банком рефінансування призводить до зменшення зобов’язань Ігоря Коломойського як поручителя. На фоні цього І. Коломойський подав низку позовів до НБУ про розірвання договорів поруки.

За словами юристів та фінансистів, проблема для НБУ полягає в тому, що перед тим, як висувати боргові вимоги до поручителів, Нацбанк мав би визнати Приватбанк проблемним, а то й неплатоспроможним.

Як писав Finbalance, суди вже задовольнили низку позовів «приватівських» структур (у т.ч. більшості зі згаданих вище) до НБУ та розірвали іпотечні договори та договори застави, які позивачі уклали з НБУ як забезпечення боргових зобов`язань Приватбанку по рефінансуванню.

Як наслідок НБУ втратив право на низку активів "приватівців". Йдеться про нерухомість на курорті "Буковель"; ангар для літаків аеропорту "Дніпропетровськ"; вагони ПАТ "Дніпроазот", ПАТ "Нікопольський завод феросплавів", ПАТ "Покровський гірничо-збагачувальний комбінат"; кілька об`єктів нерухомості в м. Дніпро та м. Київ (перелік див. тут і тут). Також НБУ не зміг відстояти зерновий термінал "Бориваж" (Одеська область). Щоправда, в кількох судових спорах Нацбанку таки вдалося уникнути поразки (як це було, наприклад, у випадку з Pennylane – Comercio Internacional LDA).

У будь-якому разі як мінімум на частину з цих активів судові органи за клопотанням ГПУ наклали арешт в рамках кримінального провадження №42014000000001261 щодо 19 млрд грн рефінансування для Приватбанку (перелік активів – у т.ч. тут і тут). Для арешту (замороження) майна в рамках виконання наказу Суду Лондона потрібні "підтверджувальні" рішення українських судів. Як показує поточна судова практика, з цим навряд чи буде просто.

Про розслідування ГПУ щодо спроб НБУ забрати офіс телеканалу "1+1" через борги Приватбанку по рефінансуванню читайте тут.