Суд зобов’язав НБУ відновити роботу "КСГ Банку", який на ліквідації

19.04.2017, 09:00

05 квітня Київський апеляційний адмінсуд задовольнив апеляційну скаргу акціонера КСГ Банку Сергія Касьянова та скасував постанову Окружного адмінсуду м. Києва від 19.01.2017: апеляційний суд визнав протиправними і скасував рішення правління НБУ про ліквідацію КСГ Банку і рішення Фонду гарантування про призначення ліквідатора банку. Суд зобов’язав НБУ відновити функціонування КСГ Банку як діючого банку, в т.ч. але не виключно

- відновити функціонування кореспондентського рахунку банку в НБУ;
- відновити КСГ Банк як учасника системи електронних платежів (СЕП), як абонента системи електронної пошти НБУ та інформаційних систем НБУ (у т.ч. VAL-CLI, «КредІнфо2», «СЕРТЛАЙН2», «ОВДП-онлайн2» тощо);
- відновити інформаційний обмін КСГ Банку з Фондом гарантування, митницею, Держфінмоніторингом;
- дозволити усі початкові платежі КСГ Банку в системі електронних платежів (СЕП) та відновити роботу в системі обміну інформацією та виконання платежів SWIFT;
- повідомити усі банки про відновлення роботи ПАТ «КСГ БАНК» у зазначених системах.

«Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України», - йдеться в постанові Київського апеляційного адмінсуду від 05.04.2017.

Нагадаємо, як повідомляв НБУ, 30.08.2016 він вирішив відкликати банківську ліцензію та ліквідувати КСГ Банк за систематичні порушення у сфері фінмоніторингу. «Національний банк під час останньої перевірки встановив, що ПАТ "КСГ Банк" втілював схеми, пов`язані з конвертацією безготівкових коштів у готівку. Інформацію про це НБУ передав до правоохоронних органів», - зазначали в Нацбанку.

Київський апеляційний адмінсуд констатував, що в постанові про ліквідацію КСГ Банку НБУ не наводить «жодного обґрунтування щодо наявності загрози інтересам вкладників та інших кредиторів банку, а також критеріїв адекватності при виборі визначеного заходу впливу» за виявлені порушення законодавства в сфері запобігання та протидії легалізації доходів (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.

«Колегія суддів ураховує, що вирішення питання про ліквідацію банку могло бути прийняте Правлінням НБУ виключно на підставі норм статті 77 Закону про банки - лише за систематичне порушення банком законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

При цьому, Закон України «Про банки і банківську діяльність» взагалі не містить визначення, що розуміється саме під систематичним порушення банком законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

<…> У матеріалах справи відсутні докази застосування до ПАТ «КСГ Банк» двох заходів впливу (санкцій) протягом двох років та/або встановлення фактів ризикової діяльності. Натомість характер раніше виявлених порушень, які зафіксовані в довідці від 25.09.2015 стосується порушень різних норм законодавства, що носять здебільшого технічний характер і ніяким чином не мають ознак легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму та фінансування зброї масового знищення та/або встановлення фактів здійснення ризикової діяльності», - йдеться в постанові Київського апеляційного адмінсуду від 05.04.2017.

Довідково

За даними НБУ, на 27.01.2016 основними акціонерами «КСГ Банку» були Сергій Касьянов з дружиною – разом контролювали 66,9% акцій банку. Власником 16,39% акцій банку значився Олександр Шепелєв – екс-нардеп, якого правоохоронці підозрюють у низці злочинів, у т.ч. щодо розкрадань коштів у «Родовід Банку». Росія відмовила Украні в його екстрадиції. У Генпрокуратурі заявляли, що Шепелєв з 2014 року працює на ФСБ.

У грудні СБУ заявляло, що в рамках кримінального провадження за ст. 190 Кримінального кодексу (шахрайство) щодо протиправного заволодіння 386 млн грн спільно з прокуратурою та поліцією провело обшуки в КСГ Банку.

«Обшуки відбулися у приміщеннях офісів банку та комерційних структур, причетних до протиправної діяльності, а також за адресами проживання ключових власників і посадовців банку. Під час слідчих дій правоохоронці вилучили чорнову бухгалтерію, штампи та печатки, документи, що підтверджують незаконну діяльність, та носії з інформацією про роботу фіктивних підприємств, причетних до фінансових операцій з коштами банківської установи», - йшлося в повідомленні СБУ.