Суд зобов’язав НАБУ відкрити кримінальне провадження щодо Жеваго та Гонтаревої

Все про економіку та фінанси

05 жовтня слідчий суддя Солом’янського райсуду м. Києва задовольнив скаргу фізособи (її ім’я в судових матеріалах не розкривається) та зобов’язав Національне антикорупційне бюро України внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінального правопорушення, зазначені в заяві вказаної фізособи.

Згідно з судовими матеріалами, 29.08.2017 ця фізособа поштою направила до НАБУ заяву про кримінальні правопорушення, «вчинені акціонерами - власниками істотної участі АТ «Банк «Фінанси та кредит» та Головою Національного банку України», передбачені ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем») та ч. 2 ст. 364 («Зловживання владою або службовим становищем»). Однак, як зазначається, тоді відомості про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань не були внесені.

«Згідно з ч. 4 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається», - йдеться в ухвалі Солом’янського райсуду м. Києва від 05.10.2017.

Контекст

Як писав Finbalance, згідно з судовими матеріалами щодо кримінального провадження №42017000000001693, слідчі Генпрокуратури встановили, що "службові особи ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» шляхом зловживання своїм службовим становищем, за попередньою змовою із посадовими особами НБУ у період дії постанов НБУ № 34/БТ від 19.01.2015 "Про віднесення ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» до категорії проблемних" вчинили розтрату коштів ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» шляхом видачі кредитів пов`язаним із банком особам: а саме ПАТ «ЗТФ Краз», ПАТ «АвтоКраз», та ПрАТ «Росава» (цитата).  

Крім того, як писав Finbalance, у матеріалах кримінального провадження НАБУ №52016000000000119 про розтрату рядом банків (у т.ч. банком "Фінанси та кредит) 12 млрд грн рефінансування НБУ вказувалося на "обізнаність" посадових осіб НБУ в застосуванні схеми протиправного виведення коштів із "ФіК" з використанням кореспондентських рахунків у Meinl Bank AG.

При цьому Генпрокуратура в рамках кримінального провадження №42016000000001118 цікавилася не лише сумнівним списанням 54 млн дол. банку «Фінанси та кредит» із коррахунка Meinl Bank AG (Австрія), але й 59 млн дол. - з коррахунку в Bank Frick & Co.AG (Ліхтенштейн).

За даними слідчих, списання відбулося приблизно через два тижні після визнання "ФіК" неплатоспроможним (17 вересня 2015 року). Відповідно до судових матеріалів, ці кошти були надані банком як забезпечення під кредити, видані згаданими іноземними банками для Nasterno Comercial Limited, кінцевим бенефіціаром якої, за даними слідства, був "колишній помічник кінцевого власника "Фінанси та кредит" (cлід розуміти, Костянтина Жеваго).

Прес-служба НБУ в коментарі для ЗМІ повідомляла, що банк «Фінанси та кредит» не виконував графік повернення коштів з коррахунку Meinl Bank та Bank Frick & Co.AG.

«Розміщення коштів банком "Фінанси та кредит" на коррахунках у згаданих банках відбулося у 2012–2013 рр. Відповідно до постанови НБУ №101/БТ (зі змінами), Програми фінансового оздоровлення банку, а також наданих К.Жеваго гарантійних зобов`язань було встановлено графік повернення коштів з коррахунку в цих банках зі строком повного виконання до 31.12.2015 р., що по факту не виконувався.

Поверненням розміщених за кордоном коштів неплатоспроможних банків на сьогодні займається Фонд гарантування вкладів в активній співпраці з правоохоронними органами», - констатували в Нацбанку.  

Довідково

За даними НБУ, сукупний обсяг інсайдерських кредитів у портфелі банку «Фінанси та кредит» - близько 22 млрд грн (понад 70% портфелю). Балансова вартість активів "ФіК" становила 45,1 млрд грн, але оцінювачі ФГВФО оцінили їх у 9,9 млрд (22% від "номіналу").

За даними Фонду гарантування, на 01.09.2017 вкладникам банку "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено компенсацій на 9,92 млрд грн (сумарні виплати становитимуть 10,5 млрд грн).

Згідно зі звітністю ліквідатора банку, на 01.04.2017 позичальники погасили борги лише на 436,7 млн грн, реалізація майна банку принесла 99,3 млн, інші надходження - 238,6 млн грн.

Таким чином, гарантійні виплати здійснювалися насамперед за рахунок емісійних коштів Нацбанку, що монетизував держоблігації, надані Мінфіном для ФГВФО у вигляді позик, а також видав Фонду власні кредити.

Раніше повідомлялося, що є судові рішення (іноді й апеляційної інстанції) про стягнення на користь банку "Фінанси та кредит" 563 млн грн із ПАТ "Кременчукм`ясо"; 399 млн грн — із ПАТ "Готель "Салют"; 358 млн -із ТОВ "Комсомольська когенераційна компанія"; 168 млн - із ТОВ "Ворскла сталь"; 105 млн грн - із ПАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" тощо.

У матеріалах кримінальних проваджень про сумнівні операції "ФіК" наводилися дані й про видачу банком позик для ПАТ "Стахановський вагонобудівний завод", ТОВ "Торговий дім Вагонзавод", ПАТ "Херсонський завод карданних валів", ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод", ТОВ "Схід-Руда", ТОВ "ФК "Факторинг" тощо.

Про боргові вимоги НБУ до Жеваго див. тут.

Про спроби гірничо-збагачувальних комбінатів Жеваго переконати суди, що вони не пов`язані зі збанкрутілим банком "Фінанси та кредит" Жеваго читайте тут.

Про позовні вимоги ліквідатора банку "Фінанси та кредит" до групи "КрАЗ" Жеваго на 3 млрд грн див. тут.

Про спроби компаній з групи "Росава" Жеваго позбутися поруки перед банком "Фінанси та кредит" читайте тут.

Про намагання фармкомпаній Жеваго отримати відстрочку на виплату боргів перед "ФіК" див. тут.

Про судове рішення, згідно з яким К. Жеваго мав виплатити вкладниці банку "Фінанси та кредит" 1 млн грн читайте тут.

Про картковий борг Жеваго перед "Фінанси та кредит" на 8,3 млн грн див. тут.

Про авто, яхту, літак і вертоліт, які можуть належати К. Жеваго, читайте в матеріалі сайту dubinsky.pro.

Про кримінальне провадження прокуратури щодо можливого виведення коштів з банку "Фінанси та кредит" на користь власника ТРЦ "Гуллівер" див. тут і тут.

Про висновки Вищого адмінсуду, що НБУ не реагував адекватно на проблеми банку "Фінанси та кредит" див. тут.