Суд знову заборонив Ощадбанку стягувати борг Клюєвих з ДП "Енергоринок"

Все про економіку та фінанси

02 грудня Господарський суд Київської області відмовив у задоволенні позову Ощадбанку до ТОВ «Крайміа Солар 3» (АР Крим, с. Родникове; компанію пов’язують з братами Клюєвими) про стягнення 1,2 млн грн. (як третя особа у справі фігурувало держпідприємство «Енергоринок»).

Ощадбанк домогався звернення стягнення на предмет застави за кредитним договором від 01.09.2011 року, а саме належне відповідачу право грошової вимоги до ДП «Енергоринок» у сумі 1,2 млн грн. за продану в березні 2014 року електроенергію. Це в рахунок часткового погашення заборгованості ТОВ «Крайміа Солар 3» перед Ощадбанком, яка станом на 09.09.2015 становила 6,95 млн дол.

ДП "Енергоринок" в письмових поясненнях зазначав, що підприємство повідомило листом від 31.03.2014 «ТОВ Крайміа Солар 3» про зупинення дії договору з 01 квітня 2014 року, з огляду на пункт договору про настання обставин непереборної сили [слід розуміти, йдеться про російську окупацію Криму, - ред.], через які сторони звільняються від виконання зобов’язання за цим договором на термін дії обставин непереборної сили і усунення їх наслідків, тобто ДП "Енергоринок" звільнений від зобов`язань за договором на термін дії обставин непереборної сили і усунення їх наслідків.

З огляду на цю обставину, а також постанову Кабміну №148 від 07 травня 2014 року «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя», згідно з якою «оптовий постачальник не здiйснює закупiвлi електричної енергiї в її виробникiв, якi розташованi на тимчасово окупованiй територiї, та не проводить розрахункiв з такими виробниками, зокрема з погашення заборгованостi минулих перiодiв», Госпсуд Київської області й відмовив у задоволенні позову Ощадбанку.

Нагадаємо, що Finbalance уже писав про подібну справу. Так, 12 листопада Господарський суд Київської області відмовив у задоволенні позову Ощадбанку до ТОВ «Омао Солар» (м. Сімферополь, АР Крим), боргові вимоги до якого держбанк також хотів виконати за рахунок звернення стягнення на предмет застави, яким було право грошової вимоги до держпідприємства «Енергоринок» (за матеріалами справи, невиконані зобов’язання ТОВ «Омао Солар» на 28.08.2015 року становили 6,6 млн євро). У грудні Київський апеляційний госпсуд прийняв до провадження апеляційну скаргу Ощадбанку на рішення суду першої інстанції.

Уточнимо, що ТОВ «Омао Солар» (як і ТОВ «Крайміа Солар 3») пов’язували з братами Клюєвими.

Раніше в Ощадбанку заявляли, що обсяг виданих ним кредитів у Криму під сонячні проекти цих діячів складав понад 7 млрд грн.

Нещодавно глава НБУ Валерія Гонтарева зауважувала журналістам, що якщо подивитися на баланси держбанків, "Ви побачите історію України за останні 20 років - там всі "клюєві". "До речі, саме кредити Клюєва - найбільша проблема, а не кредитування держкомпаній", - зазначала керівник Нацбанку, говорячи про проблеми держбанків.

Про спроби Укрексімбанку відсудити в Клюєвих 5 млрд грн та 41,6 млн євро читайте тут і тут.

За даними Асоціації українських банків, у жовтні збиток Ощадбанку збільшився на 1,367 млрд грн. – до 6,768 млрд грн. (в цілому за 10 місяців-2015). Однією з основних передумов для цього стало зростання резерву держбанку під кредити та заборгованість клієнтів на 1,875 млрд грн (до 35,7 млрд грн).

Співвідношення резервів до кредитного юросіб у банку на 01.10.2015 становило 49,2%, по фізособам – 108,3%.

На кінець вересня значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу було на рівні 13,01% (за вимогами НБУ має бути не менше 10%).

Згідно з попередніми оцінками Мінфіну та Мінекономрозвитку, необхідна сума докапіталізації Ощадбанку становить біля 20 млрд. грн, при тому, що в 2014 році він уже був докапіталізований урядом на 11,6 млрд грн.

У 2014 році Ощадбанк задекларував збиток 8,56 млрд грн за нацстандартами фінзвітності та 10 млрд грн – за міжнародними стандартами фінзвітності.

Finbalance