Суд залишив без розгляду позов компанії Клімова до АРМА

Все про економіку та фінанси

5 грудня Госпсуд м. Києва вирішив залишити без розгляду позовну заяву ТОВ "Укрбудспецтех" до Національного агентства України з питань виявлення розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), ТОВ "Гагарін-Сервіс" про визнання недійсним договору управління майном.

Таке рішення суд виніс на підставі того, що представник позивача на судове засідання не з’явився та не подав витребувані судом документи.

Провадження у відповідній справі (№910/13663/18) було відкрите ухвалою суду від 5 листопада.

За даними держреєстру, кінцевими бенефіціаром ТОВ "Укрбудспецтех" є нардеп Леонід Клімов (член парламентського комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності).

Ухвалою Госпсуду Одеської області від 11.12.2017 в рамках справи про банкрутство ТОВ «Укрбудспецтех» було затверджено реєстр вимог кредиторів вказаної компанії, у т.ч. окремо внесені вимоги кредиторів, забезпечених заставою майна банкрута: НБУ - 3,47 млрд грн; Сбербанку - 1,2 млрд грн; "Імексбанку" - 103,5 млн грн.

У вересні 2018 року одеські ЗМІ писали про обшуки СБУ на низці об’єктів, які пов’язують з Л. Клімовим.

Після цього Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів (АРМА) заявляло, що суд передав йому 5 заарештованих об`єктів, які прямо чи опосередковано належать Л. Клімову (як власнику "Блек Сі Ріелті Груп").

"Усі заарештовані об`єкти, що прямо чи опосередковано належать Клімову, працюють в штатному режимі. Незабаром буде призначено керуючого заарештованими активами, а всі доходи від здачі в оренду приміщень будуть надходити до державної скарбниці. Причому підприємці, що працюють на території заарештованих об`єктів, не постраждають, так само залишиться попередньою вартість оренди", - зазначав представник АРМА Андрій Потьомкін.

Чиновник не уточнив, у рамках якого саме кримінального провадження суд санкціонував арешт майна нардепа. Однак сказав, що АРМА буде управляти активами ТОВ "Блек Сі Ріелті груп", до якого входять одеський ЦУМ на вул. Пушкінській, 72; паркінг 696 машино-місць з магазинами і складами на Пантелеймонівській, 21; складські приміщення на вул. Аеропортівській, 10; частина бізнес-центру "Преображенський" на Пантелеймонівській, 88. Також в управління АРМА передано корпус №1 оздоровчого комплексу «Круїз», розташованого на прибережному масиві «Золотий Бугаз» у селі Грибівка Овідіопольського району Одеської області. Комплекс належить ПАТ «Туристично-виробнича фірма «Чорне море».

13 грудня Київський апеляційний суд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ліквідатора “Імексбанку” та залишив без змін ухвалу слідчого судді Шевченківського райсуду м. Києва від 22.10.2018, якою в рамках кримінального провадження 22014000000000081 за клопотанням СБУ було накладено арешт на права вимоги за низкою іпотечних договорів, які укладалися в т.ч. як забезпечення боргових зобов’язань “Імексбанку” перед НБУ, зобов`язань корпоративних позичальників перед “Імексбанком” та Сбербанком.

Предмети іпотеки - бізнес-центри, будівлі стадіону “Чорноморець”, котеджі тощо.

За даними слідства, впродовж 2008-2018 років службові особи ТОВ «Укрбудспецтех» (колишня назва «Блек сі ріелті груп»), ТОВ «Бізнес-центр «Шевченківський», ТОВ «Бізнес-Форум», ТОВ «Одеський ЦУМ», ТОВ «Бізнес-Партнер-Груп», ПАТ «Туристично-виробнича фірма «Чорне море», ПАТ «Одесапродконтракт», ТОВ «КІОД-1», ПАТ «Ринок Малиновський», ПАТ «Спецавтоматика», ПАТ «Чорноморська транспортна компанія», ПрАТ «Футбольний клуб «Чорноморець», «Імексбанку», та інших юридичних осіб "вчинили заволодіння чужим майном (об`єктами нерухомості), шляхом зловживання своїм службовим становищем в особливо великому розмірі за попередньою змовою групою осіб" (цитата).

“Впродовж зазначеного періоду службові особи вказаних юридичних осіб, діючи у злочинній змові із засновниками зазначених юридичних осіб, підписували завідомо невигідні для товариств договори майнової поруки, договори щодо передачі в іпотеку належного товариствам майна, управління, оренди, купівлі-продажу, передні договори та договори відступлення права вимоги.

Таким чином, усіма об`єктами нерухомого майна, що належали ОСОБА_27 через вказані вище юридичні особи, ОСОБА_25 через керівників юридичних осіб розпорядився на власний розсуд, в тому числі з метою особистого збагачення та з метою доведення їх до банкрутства під час підписання невигідних договорів іпотеки, поруки, управління, оренди, купівлі-продажу, передніх договорів та відступлення права вимоги, що завдало великої матеріальної шкоди державі в особі Національного банку України в сумі 3 472 459 829,21 грн. та іншим кредиторам в сумі 2 802 967 732,95 грн”, - йдеться в судових матеріалах.

Як зазначається, слідчий суддя наклав згаданий арешт на права вимоги за іпотечними договорами в т.ч. “з метою забезпечення можливої спеціальної конфіскації” (цитата).

Також згадується про те, що “в матеріалах провадження міститься цивільний позов ОСОБА_27 до службових осіб, зокрема і ПАТ «ІМЕКСБАНК», про стягнення матеріальної шкоди в розмірі, що складає 5 263 000 000 грн” (цитата).

Як писав Finbalance, 19.10.2018 Шевченківський райсуд м. Києва відмовився задовольнити клопотання ліквідатора “Імексбанку” про скасування арешту майна, накладеного ухвалами цього суду від 23.07.2018 на нежитлові будівлі центрального стадіону «Чорноморець» та нежитлові будівлі учбово-спортивної бази «Чорноморець» у рамках згаданого кримінального провадження №220140000000000081.

Контекст

Як повідомлялося, Фонд гарантування звернувся у Госпсуд Одеської області з позовом до колишніх акціонерів і топ-менеджерів “Імексбанку” з позовом про стягнення 19 млрд грн заподіяної шкоди. Серед відповідачів - у т.ч. Л. Клімов.

За висновками ФГВФО, відповідні збитки були понесені “Імексбанком” внаслідок дій пов’язаних з ним осіб “під час вирішення питання щодо реалізації кредитної політики за 76 кредитними договорами” (цитата).

За даними Фонду гарантування, на 01.12.2018 вкладникам "Імексбанку" в межах гарантійної суми було виплачено 4,2 млрд грн (95,9% запланованих виплат). Загальна сума акцептованих вимог кредиторів банку складає 9,3 млрд грн.

ФГВФО повідомляв, що оціночна вартість активів "Імексбанку" становить менше 15% від суми, зафіксованої у бухгалтерській звітності банку: у той час, як «на папері» вартість активів, включених до ліквідаційної маси, складає 14,95 млрд грн, чотири незалежні суб’єкти оціночної діяльності оцінили їх у 2,1 млрд грн.

За даними Фонду, 90% корпоративних кредитів в "Імексбанку" - інсайдерські. Йдеться про 13,1 млрд грн. Єдине забезпечення за половиною портфелю – стадіон в Одесі ("Чорноморець").

ФГВФО констатував, що за кілька місяців до визнання "Імексбанку" неплатоспроможним з нього були виведені високоліквідні застави (у т.ч. нерухомість біля моря) по 41 кредиту юросіб-інсайдерів. Замість цього єдиним забезпеченням за договорами на суму 8,3 млрд грн став футбольний стадіон, тоді як незалежні оцінювачі оцінили його на рівні 1,2 млрд грн.

Фонд уточнював, що отримав стадіон "Чорноморець" як заставу по кредитах пов`язаних компаній, які видав "Імексбанк".

За даними НБУ, на середину березня-2018 борг "Імексбанку" по рефінансуванню становив 3,4 млрд грн.

Нацбанк заявляв, що забезпеченням по відповідним кредитам виступає в т.ч. стадіон «Чорноморець» та низка об’єктів комерційної нерухомості в Одесі.

У середині серпня-2018 Фонду гарантування не вдалося провести черговий аукціон з продажу будівель стадіону “Чорноморець” площею 80,3 тис кв м, при тому, що стартова ціна були знижена до 718 млн грн (з 1,14 млрд грн на першому аукціоні).

ФГВФО заявляв про намір залучити іноземні компанії до продажу стадіону “Чорноморець”.

За даними Фонду, земельна ділянка площею 6,2403 га передана в оренду ПрАТ "Футбольний клуб "Чорноморець" на підставі договору оренди від 20.09.2010 строком на 49 років

Раніше ФГВФО виставляв на аукціон право оренди стадіону "Чорноморець", вказуючи, що крім футбольного поля, об`єкт також включає бізнес-центр з ресторанами (10,7 тис. кв. м), фітнес-центр (4,3 тис. кв. м), готель (9,8 тис. кв. м), підземний паркінг тощо. Як зауважувалося, бізнес-центр, фітнес-центр і готель перебувають в довгостроковій оренді, питання про визнання договорів оренди недійсними передане на розгляд суду.

Про намагання ФГВФО та НБУ виселити структури "імені" Клімова зі стадіону "Чорноморець" - тут, з бізнес-центру "Шевченківський" - тут.

16.03.2016 Приморський райсуд м. Одеси задовольнив позов НБУ та вирішив стягнути з Л. Клімова як поручителя 310 млн грн заборгованості "Імексбанку" по стабкредиту. Проте 15.07.2016 Апеляційний суд Одеської області скасував рішення суду першої інстанції та відмовив Нацбанку в задоволенні позову. 04.10.2017 Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ частково задовольнив касаційну скаргу НБУ, скасував рішення судів нижчих інстанцій, а справу направив на новий розгляд.

04.09.2018 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу НБУ та залишив без змін постанову Одеського апеляційного госпсуду від 14.05.2018 і ухвалу Госпсуду Одеської області від 07.02.2018, якими було відкрито провадження в справі про банкрутство ПАТ "Туристично-Виробнича фірма "Чорне море" (за даними держреєстру, кінцевий бенефіціар - Л. Клімов) та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Про боргові спори Сбербанку та структур Л. Клімова див. тут.