Суд відмовився зняти арешт з акцій "Мотор Січ"

Все про економіку та фінанси

23 січня Шевченківський райсуд м. Києва відмовився задовольнити клопотання ПрАТ “КІНТО” про скасування арешту акцій АТ “Мотор Січ”, який був накладений ухвалою цього суду від 20.04.2018 за клопотанням СБУ в рамках кримінального провадження №22017000000000272.

Цей арешт був накладений на підставі інформації слідчих, що в період з 2016 року “невстановлені особи з числа теперішніх та колишніх посадив осіб та кінцевих бенефіціарних власників ПАТ «Мотор Січ», діючи за попередньою змовою між собою, з метою ослаблення держави шляхом зруйнування вказаного підприємства як об`єкта, що має важливе народногосподарське та оборонне значення, здійснили ряд правочинів купівлі-продажу контрольного пакету акцій товариства на користь ряду іноземних компаній, які мають намір перемістити активи та виробничі потужності Товариства за межі України” (цитата).

Своє клопотання ПрАТ “КІНТО” обгрунтовувало тим, що його було обмежено в праві володіння, користування і розпорядження акціями АТ “Мотор Січ”, які обліковуються на рахунках у цінних паперах, відкритих у депозитарній установі СП ТОВ “Драгон Капітал” і “Піреус Банку”, при тому, що заявник не є особою, щодо якої здійснюється розслідування. Водночас судовою ухвалою від 20.04.2018 фактично було зупинено обіг всіх акцій АТ «Мотор Січ», а не лише тих, на які прямо накладено арешт.

“Враховуючи, що заявником у клопотанні не доведено, а слідчим суддею не встановлено будь-яких нових обставин, за яких би на даний час відпала потреба у застосуванні вказаного виду заходу забезпечення кримінального провадження або арешт накладено необґрунтовано, а тому слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання є необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає”, - йдеться в ухвалі Шевченківського райсуду м. Києва від 23.01.2019.

Контекст

Як писав Finbalance, 20.04.2018 Шевченківський райсуд м. Києва задовольнив клопотання слідчих СБУ та в рамках кримінального провадження №22017000000000272 наклав арешт на 56% акцій ПАТ “Мотор Січ”, які належать громадянину Китаю, Skyrizon Aircraft Holdings Limited, Business House Helena AG, Enfields Trade & Capital Corp, Waldo Trade Ltd, Granum Corporation, Likatron Enterprises Limited.

“Заборонити будь-яким депозитарним установам вносити до системи депозитарного обліку будь-які зміни, які стосуються ідентифікації власників та/або переходу права власності відносно цінних паперів - простих іменних акцій АТ «Мотор Січ», або видавати реєстр акціонерів до закінчення досудового розслідування”, - йшлося в судовій ухвалі.

23.04.2018 СБУ в офіційній заяві повідомляла про проведення санкціонованого обшуку в адміністративних приміщеннях заводоуправління, відділу цінних паперів ПАТ «Мотор Січ» та місцях проживання окремих фізосіб.

Як зауважували у відомстві, СБУ розслідує кримінальне провадження за ч. 1 ст. 14 та ст. 113 (диверсія) Кримінального кодексу “за фактом підготовки до вчинення дій, спрямованих на ослаблення держави через руйнування стратегічного підприємства ПАТ «Мотор Січ»” (цитата).

“За наявними у СБ України даними, представники іноземної компанії розбудовують сучасний завод із виробництва авіадвигунів, на який планується перенести українське виробництво та передати технології.

Для реалізації цих намірів, всупереч українському законодавству, іноземцями здійснено опосередковану концентрацію контрольного пакета акцій «Мотор Січ», який наразі оформлено на шість офшорних компаній та фізичну особу.

Співробітниками спецслужби у взаємодії з Держфінмоніторингом України встановлено, що продаж контрольного пакету акцій стратегічного об’єкта ПАТ «Мотор Січ» здійснювався на адресу фізичних осіб та компаній нерезидентів в обсягах менш ніж по 10%, у зв’язку з чим існують підозри про намагання зацікавлених осіб приховати власників істотної участі та реальних бенефіціарних власників покупців акцій.

На даний час представники компанії-нерезидента мають намір протиправно сконцентрувати придбаний пакет акцій, що забезпечує перевищення 50% голосів у вищому органі управління товариства та отримати повний контроль над його діяльністю у сфері військових оборонних замовлень, що підтверджується матеріалами справи.

У рамках вказаного кримінального провадження у 2017 році, згідно з отриманою ухвалою суду, було накладено арешт на пакет акцій ПАТ «Мотор Січ» у 56%”, - йшлося в заяві СБУ.

Почесний президент “Мотор Січі”, нардеп В’ячеслав Богуслаєв в коментарі журналістам тоді називав обшук “методом залякування” та “рейдерством”, додавши таке: “Я продав 15% акцій і залучив інвестиції. $100 млн в минулому році і стільки ж в цьому”.

Раніше Богуслаєв задекларував за 2016 рік зменшення розміру належного йому пакета акцій “Мотор-Січі” з 15,8% до 1%: у декларації за 2016 рік він вказав володіння 21598 акцій компанії (1,04% кількості випущених акцій), тоді як за 2015 рік декларував володіння 328587 акцій Мотор Січ (15,81%).

У травні 2017 року перший віце-прем`єр Степан Кубів заявляв, що китайська Skyrizon і “Мотор Січ” планують побудувати завод в місті Чунцин (Центральна частина Китаю), де будуть виробляти і обслуговувати авіадвигуни за українськими технологіями. За його словами, китайська сторона планувала інвестувати $250 млн у модернізацію українських виробничих і проектних потужностей “Мотор Січ”.

Пізніше глава наглядової ради, директор зі зв`язків з громадськістю “Мотор Січ” Анатолій Малиш зауважував, що будівництво підприємства в КНР стартувало в 2016 році, а поетапне введення в експлуатацію почнеться в 2018 році. Як зазначалося, всі витрати з інвестицій мала нести китайська сторона, тоді як українська сторона мала виступити проектувальником.

В ухвалі Шевченківського райсуду м. Києва від 20.04.2018 зауважувалося, що за даними СБУ, “у період з 2016 року по теперішній час невстановлені особи з числа теперішніх та колишніх посадових осіб та кінцевих бенефіціарних власників ПАТ «Мотор Січ», діючи за попередньою змовою між собою, з метою ослаблення держави шляхом зруйнування вказаного підприємства як об`єкта, що має важливе народногосподарське та оборонне значення (єдине в Україні підприємство з виробництва цивільних та військових авіаційних двигунів), здійснили ряд правочинів купівлі-продажу контрольного пакету акцій Товариства на користь іноземних компаній «Business House Helena, AG» (Панама), «Enfields Trade & Capital Corp.» (Панама), «Waldo Trade Ltd.» (Віргінські острови), «Granum Corporation» (Панама), «Skyrizon Aircraft Holdings Limited» (Віргінські острови), «Likatron Enterprises Limited» (Кіпр), «Ventalina Management Ltd» (Невіс), які мають намір перемістити активи та виробничі потужності Товариства за межі України, що призведе до його ліквідації та знищення”.

Нижче - пряма мова з ухвали суду від 20.04.2018:

“25.02.2015 року між АТ «Мотор Січ» та компанією «Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co., Ltd.» (Китайська Народна Республіка) укладено Меморандум про співробітництво з метою створення заводу із виробництва авіаційних двигунів у м. Чунцін, Китайська Народна Республіка, на виконання якого створено робочу групу з числа спеціалістів АТ «Мотор Січ», які виїжджають до Китаю.

06.04.2016 року АТ «Мотор Січ» отримало від компанії «Skyrizon Aircraft Holdings Limited» (Британські Віргінські острови) 100 млн. дол. США під 0,3% річних в рамках договору позики № 3104/16-D(PEU) від 29.01.2016, за яким строк повернення позики становить 10 років з моменту надання позики.

Встановлено, що компанія «Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co., Ltd.» являється власником 100% статутного капіталу компанії «Hong Kong Skyrizon Holding Limited» (Гонконг), яка у свою чергу являється власником 100% статутного капіталу компанії «Skyrizon Aircraft Holdings Limited».

Після цього, впродовж 2016 року, громадянин України ОСОБА_6, здійснюючи контроль за господарською діяльністю АТ «Мотор Січ» у якості основного акціонера (як фізична особа володів 15,83% акцій, через підконтрольну компанію «Business House Helena» володів 17,3113% акцій, через підконтрольні ТОВ «Гарант Інвест», ТОВ «Гарант Альфа», ЗАТ «Торговий дім «Олена», СК «Мотор Гарант» та інші володів 15,7% акцій), діючи умисно, достовірно знаючи, що АТ «Мотор Січ» являється єдиним українським підприємством, яке виробляє авіаційні двигуни, в тому числі військового використання, у змові з власником китайської компанії «Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co., Ltd.» громадянином Китайської Народної Республіки ОСОБА_7 та його довіреними особами громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_8, ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_5, усвідомлюючи можливість ослаблення України, як держави внаслідок зруйнування АТ «Мотор Січ», яке має народногосподарське та оборонне значення, шляхом переміщення за кордон українського виробництва та технологій в рамках виконання Меморандуму про співробітництво від 25.02.2015, здійснив продаж належних йому та його підконтрольним юридичним особам акцій АТ «Мотор Січ» на користь довірених осіб та афілійованих ОСОБА_7 компаній, чим створив на користь останніх опосередковане набуття 56,009% акцій АТ «Мотор Січ», що забезпечить перевищення 50% голосів у вищому органі управління Товариства, тобто забезпечить повний контроль над АТ «Мотор Січ».

Відповідно до заяви № 15-10/317-ЕКк від 09.06.2017 про надання дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію, поданої від імені компанії «Skyrizon Aircraft Holdings Limited» та АТ «Мотор Січ», акції Товариства розподілені між підконтрольними структурами ОСОБА_7 наступним чином: Skyrizon Aircraft Holdings Limited» (Віргінські острови) належить - 9,9992%, «Business House Helena, AG» (Панама) - 17,3113%, «Enfields Trade & Capital Corp.» (Панама) - 3,1152%, «Waldo Trade Ltd.» (Віргінські острови) - 1,3035%, «Granum Corporation» (Панама) - 9,2717%, «Likatron Enterprises Limited» (Кіпр) - 9,99%, ОСОБА_5 - 5,01%.

Відповідно до листа Антимонопольного комітету України № 24-25/01-7578 від 12.07.2017, придбання акцій АТ «Мотор Січ» вищезазначеними компаніями та фізичними особами відбулося у 2016 році, що може свідчити про наявність ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді опосередкованого набуття акцій АТ «Мотор Січ» фізичною особою - громадянином Китаю, що забезпечує перевищення 50% голосів у вищому органі управління товариства, без отримання відповідного дозволу органів Антимонопольного комітету України, наявність якого необхідна.

У своєму листі Антимонопольний комітет України вказує на необхідність вжиття заходів, спрямованих на недопущення подальшої перереєстрації права власності на акції АТ «Мотор Січ».

Згідно з листом ГУ КЗЕ СБ України № 8/1/1-9336 від 19.07.2017 та листом Антимонопольного комітету України № 24-29.1/02-8071 від 26.07.2017, прості іменні акції АТ «Мотор Січ» набуті підконтрольними ОСОБА_7 компаніями та фізичними особами за вищевикладених обставин, обліковуються на рахунках у цінних паперах, відкритих у депозитарній установі СП ТОВ «Драгон Капітал» (ЄДРПОУ 30965875), а саме:

-«Skyrizon Aircraft Holdings Limited» (1776352, Віргінські острови), на рахунку № 402107-VG20007059 - у кількості 207 783 штук, що становить 9,9992% статутного капіталу;
-«Business House Helena, AG» (425217, Панама), на рахунку № 402107-PA20007070 - у кількості 359 727 штук, що становить 17,3113% статутного капіталу;
-«Enfields Trade & Capital Corp.» (542042, Панама), на рахунку № 402107-PA20007071 - у кількості 64 733 штук, що становить 3,1152% статутного капіталу;
-«Waldo Trade Ltd.» (1535383, Британські Віргінські острови), на рахунку № 402107-VG20007068 - у кількості 27 086 штук, що становить 1,3035% статутного капіталу;
-«Granum Corporation» (538069, Панама) - на рахунку № 402107-PA20007069 - у кількості 192 665 штук, що становить 9,2717% статутного капіталу.

Згідно з листом ГУ КЗЕ СБ України № 8/1/1-9454 від 21.07.2017 та листом Антимонопольного комітету України № 24-29.1/02-8071 від 26.07.2017, прості іменні акції АТ «Мотор Січ» набуті підконтрольними ОСОБА_7 компаніями та фізичними особами за вищевикладених обставин, обліковуються на рахунках у цінних паперах, відкритих у депозитарній установі ПАТ «ОТП Банк» (ЄДРПОУ 21685166), а саме:

-«Likatron Enterprises Limited» (НЕ 340841, Кіпр), на рахунку № 300137-CY20008474 - у кількості 207 592 штук, що становить 9,99% статутного капіталу;
-громадянин Китайської Народної Республіки ОСОБА_5 (код НОМЕР_1), на рахунку НОМЕР_2 - у кількості 104 107 штук, що становить 5,01% статутного капіталу.

Відповідно до листа ГУ КЗЕ СБ України № 8/1/1-9336 від 19.07.2017 встановлено, що до складу наглядової ради АТ «Мотор Січ» планується призначити представників акціонерів від КНР, діяльність яких може бути спрямована на зруйнування вказаного Товариства, яке є важливим об`єктом народногосподарського та оборонного значення. Враховуючи викладене, з метою недопущення зниження економічного, науково-технічного та оборонного потенціалу держави, вважається за доцільне розглянути питання отримання ухвали суду про накладення арешту на пакет акцій Товариства розміром 56%, що належить вищезазначеним іноземним компаніям, встановивши заборону будь-яким депозитарним установам вносити до системи депозитарного обліку будь-які зміни, які стосуються ідентифікації власників та/або переходу права власності відносно цінних паперів - простих іменних акцій АТ «Мотор Січ» (ЄДРПОУ 14307794), або видавати реєстр акціонерів до закінчення досудового розслідування.

У відповідності до вимог Закону України «Про акціонерні товариства» та Закону України «Про депозитарну систему України» обов`язковою умовою проведення загальних зборів акціонерів акціонерного товариства є отримання в ПАТ «Національний депозитарій України» сформованого ним зведеного переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складеного в порядку, передбаченому законодавством про депозитарну систему України.

З метою збереження речових доказів у кримінальному провадженні, не забезпечення схоронності яких може призвести до їх втрати або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню, враховуючи те, що санкція ст.113 КК України передбачає додаткове покарання у вигляді конфіскації майна та майнових прав, слідчий просить накласти арешт на вказане майно”.

Як зауважувалося, відповідне клопотання СБУ було задоволено судом.