Суд повернув у заставу ДІУ іпотечні кредити банку "Надра"

Все про економіку та фінанси

13 лютого Північний апеляційний госпсуд задовольнив апеляційну скаргу Державної іпотечної установи (ДІУ) та скасував рішення Госпсуду м. Києва від 10.09.2018 (у справі №910/5783/18), яким було задоволено позов ліквідатора банку “Надра” до ДІУ й визнано припиненими права застави з 05.06.2015 по договору застави майнових прав №7/1-З від 15.10.2008, укладеного учасниками судового спору як забезпечення зобов’язань банку “Надра” перед ДІУ по кредиту на 700 млн грн.

Предмет застави - майнові права за іпотечними (житловими) кредитами, які оцінювалися на 840 млн грн.

Суд першої інстанції констатував, що банк “Надра” сплатив ДІУ вказану заборгованість, що встановлено було в т.ч. судами апеляційної та касаційної інстанції в рамках інших судових спорів.

Водночас суд апеляційної інстанції наголосив, що зобов`язання банку “Надра” перед ДІУ за договором застави не припинилося, “оскільки забезпечене основне зобов`язання не виконане повністю, а саме в частині сплати пені, інфляційних втрат та 3% річних на загальну суму 150 520 500,14 грн” (цитата).

Як писав Finbalance, в листопаді 2016 року Вищий госпсуд відмовився задовольнити касаційну скаргу НБУ та підтвердив рішення Київського апеляційного госпсуду, який на вимогу ДІУ визнав недійсним договір застави майнових прав від 10.08.2011, укладений між НБУ і банком "Надра" в частині застави майнових прав банку “Надра” за іпотечними кредитами, які банк “Надра” до цього вже передав у заставу для ДІУ.

ФГВФО заявляв, що майже 8 тисяч іпотечних кредитів, що обліковуються, на балансі банку "Надра" на загальну суму 8,3 млрд грн, поступово будуть виставлені на індивідуальні торги через аукціон ProZorro.Продажі.

"Ті хто не встигне реструктуризувати свої позики до цього моменту – втратять таку можливість взагалі. Адже після перших індивідуальних торгів, непродані лоти автоматично потрапляють до пулів. А їх зможуть викупити тільки великі гравці ринку. Поки кредит не торгувався на аукціоні позичальники, що заборгували банку, ще мають шанс реструктуризувати його. Для цього достатньо звернутись до банку, що ліквідується. Ті хто цього не зробить можуть зіпсувати свою кредитну історію і мати проблеми з одержанням нової позики в будь-якому українському банку", - йшлося в повідомленні ФГВФО.

За даними Фонду гарантування, на 01.01.2019 вкладникам банку "Надра" в межах гарантійної суми було виплачено 3,7 млрд грн (95% запланованих виплат).

За даними НБУ, борг банку "Надра" перед НБУ по кредитам рефінансування на середину березня-2018 становив 9,8 млрд грн.