Суд не визнав претензії ліквідатора "Дельта Банку" до боржника на 1,14 млрд грн.

Все про економіку та фінанси

25 березня Господарський суд Рівненської області в рамках справи про банкрутство ТОВ «Гранд Хол» лише частково задовольнив заяву ліквідатора «Дельта Банку» про визнання вимог до вказаного підприємства.

Суд вирішив, що як вимоги, що забезпечені заставою майна боржника, внесененню в реєстр вимог підлягають вимоги на 30,87 млн грн.; ще на 100,7 млн грн. – у 4-у чергу задоволення; 24,5 млн грн. – у 6-у.

При цьому ліквідатору «Дельта Банку» було відмовлено у визнанні вимог до ТОВ «Гранд Хол» на суму 1,14 млрд грн.

З ухвали суду випливає, що боргові вимоги «Дельта Банк» включали не лише безпосередню заборгованість ТОВ «Гранд Хол» як позичальника, але і як поручителя за борговими зобов’язаннями інших підприємств.

«Норми Закону про банкрутство не обмежують право Банку звернутися з грошовими вимогами до майнового поручителя, якщо основний боржник не сплатив борг.

Однак, згідно вимог ч. 1 ст. 11 Закону України "Про іпотеку", майновий поручитель несе відповідальність перед іпотекодержателем за невиконання боржником основного зобов`язання виключно в межах вартості предмета іпотеки.

Отже, відповідальність майнового поручителя, як іпотекодавця, який не є одночасно боржником в основному зобов`язанні, обмежується переданим у іпотеку майном (його вартістю, визначеною в договорі іпотеки)», - констатував суд.

За даними держреєстру, в переліку бенефіціарів ТОВ «Гранд Хол» фігурують резиденти Кіпру: Анастасіоу Елені, Кіроу Георгіос, Чарілаоу Андроула, Вотсі Пампіна, Милона Марія.

Водночас як писав Finbalance, «нитки» від ТОВ «Гранд Хол» (а також, зокрема, «Агро ХХІ») тягнуться до агрохолдинга «Інсеко», який «Дельта Банк», за даними Forbes, передавав в управління агрохолдингу ТАКО (передбачалося, після погашення відповідних боргів ТАКО мав стати власником «Інсеко»).

Фактичним контролером холдингу «ТАКО» вважався бізнесмен Дмитро Колесник. Водночас у березні минулого року агентство «РБК-Україна» з посиланням на джерело з оточення підприємцям, а також з огляду на зміни в структурі власності «ТАКО» писало про те, що Д. Колесник вийшов з числа акціонерів ТАКО. Це відбулося на фоні низки публічних скандалів «ТАКО», зокрема, з Unicredit Bank і банком ПУМБ через проблеми з поверненням кредитів.

Як знову ж таки писав Finbalance, 12 січня Госпсуд Рівненської області видав наказ про примусове виконання свого рішення від 28.12.2015, яким було частково задоволено позов ліквідатора «Дельта Банку» до ТОВ «Агро ХХІ» та вирішено стягнути з боржника 491 млн грн. (вимогу кредитора стягнути ще штраф на 276,3 млн грн. суд відхилив).

При цьому 28 січня Господарський суд Львівської області в рамках справи про банкрутство ПрАТ «Технологічна аграрна компанія об’єднана» затвердив реєстр вимог кредиторів в наступних розмірах:

Вимоги четвертої черги на загальну суму 2,2 млрд грн., у т.ч.
- банку ПУМБ – на 153,5 млн грн.;
- Укрсоцбанку – на 404 млн грн.;
- ТзОВ "Преміум Трейдс" (кінцевим бенефіціаром значиться Енріке Кінгховард Кордеро, громадянин Філліпін) в сумі 1,165 млрд грн.

Вимоги шостої черги на загальну суму 405,1 млн грн., у т.ч.:
- банку ПУМБ – на 89,5 млн грн.;
- ТзОВ "Преміум Трейдс" – на 112,9 млн грн.
- Укрсоцбанк – 89 млн грн;
- Райффайзен Банк Аваль – 90,3 млн грн.

Окремо внесено до реєстру вимоги кредиторів, які забезпечені заставою майна боржника, а саме:
- Райффайзен Банку Аваль – в розмірі 372,9 млн грн.;
- Укрсоцбанку – 9,44 млн грн.;
- банку «Креді Агріколь» - 279,3 млн грн.

У держреєстрі кінцевим бенефіціаром ПрАТ «Технологічна аграрна компанія об’єднана» значиться Бредлі Метью Адріан (Беліз).

Довідково:

За даними Фонду гарантування, на 01 березня вкладники Дельта Банку в межах гарантійної суми отримали відшкодування на 15,41 млрд грн, або 96,1%, перерахованої для виплати.

Як відомо, з огляду на нестачу власних надходжень у Фонду гарантування, він здійснює виплати вкладникам банків-банкрутів, передусім, за рахунок емісійних коштів НБУ, який надає позики Фонду та монетизовує держоблігації, випущені для Фонду Мінфіном. Що в свою чергу тисне на ціни (розкручує інфляції) та курс (провокує девальвацію).

Відповідно до статистики АУБ, збиток «Дельта Банку» в січні-серпні 2015 року склав 50,6 млрд грн. Це був найгірший показник у банківській системі. У 1-му півріччі-2015 банк зафіксував збиток 44,05 млрд грн (у ІІ кварталі – 10,8 млрд грн). Основна причина цього – відрахування до резерву під знецінення кредитів на коштів в інших банках (-37,6 млрд грн); відрахування до резерву під знецінення дебіторської заборгованості та інших фінансових активів (-9,2 млрд грн); негативний результат від переоцінки інших фінансових інструментів (-1,1 млрд грн).

До речі, 24 лютого Вищий госпсуд відмовив ліквідатору «Дельта Банку» в задоволенні касаційної скарги ліквідатора «Дельта Банку» на рішення Госпсуду м. Києва від 13.10.2015 та постанову Київського апеляційного госпсуду від 08.12.2015, якими ліквідатору «Дельта Банку» було відмовлено в позові до ТОВ «Кримська девелоперська компанія» (пов’язують з «Київською інвестиційною групою» В. Хмельницького та А. Іванова) щодо стягнення 305,4 млн грн.

Нещодавно в НБУ повідомляли, що відомство звернулося до суду, щоб стягнути 766,85 млн грн. з М. Лагуна як власника істотної участі в Дельта Банку і як поручителя по зобов`язанням фінустанови перед Нацбанком (по кредитам рефінансування). 

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб під час роботи тимчасової адміністрації та ліквідації неплатоспроможного "Дельта Банку" визнав нікчемними 175 угод, укладених банком на 22,292 млрд грн. 

Про підозри Генпрокуратури щодо співучасті посадових осіб НБУ у виведенні 535 млн дол. з «Дельта Банку» читайте тут.

Чи зможе НБУ, як анонсував, повернути в 2016 році 4,4 млрд грн. рефінансування, які були видані для «Дельта Банку», читайте тут.

Про кримінальне провадження щодо сумнівних операцій «Дельта Банку», в якому фігурує компанія Cargill див. тут. Коментарі Cargill щодо звинувачень на її адресу від Фонду гарантування – тут

Про судову тяганину Фонду гарантування з Ощадбанком та компанією «Фокстрот» за активи «Дельта Банку» читайте тут і тут.