Суд наклав арешт на майно екс-президента CityCommerce Bank

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 12 січня 2017 року, Головне слідче управління Нацполіції здійснює досудове розслідування в кримінальному провадженні №12014000000000409 від 17.09.2014 за підозрою екс-президента та екс-глави правління ПАТ «Міський комерційний банк» (CityCommerce Bank) у задоволодінні коштами банку в особливо великих розмірах «шляхом укладення низки договорів з підприємствами, що мають ознаками фіктивності, та перерахування коштів на рахунки підконтрольних їм юридичних осіб» (цитата).

Зокрема, в документі згадується, що видачею банком кредитних коштів для ТОВ «Ріл-Мейд» заподіяно збитки ПАТ «Міський комерційний банк» в сумі 90,1 млн грн. «ОСОБА_3 [президент банку] замаскував злочинний спосіб походження коштів, одержаних внаслідок організації вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України - заволодіння коштами банку шляхом видачі кредиту фіктивному ТОВ «Ріл Мейд», та джерел походження незаконних доходів, надавши їм вигляд отриманого прибутку від здійснення продажу земельних ділянок на підприємство з ознаками фіктивності ТОВ «Мисливські стежки України» в сумі 76 643 433 грн», - констатується в ухвалі суду.

Згідно з документом, в квітні-2016 до ГСУ Нацполіції надійшов цивільний позов ліквідатора «Міського комерційного банку» про стягнення з екс-президента й екс-глави правління банку та інших осіб у зв`язку із вчинення кримінальних правопорушень, завданої шкоди у сумі 532 млн грн.

30.12.2016 екс-президенту банку повідомлено про підозру у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених у т.ч. статтею 191 Кримінального кодексу («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем») і статтею 209 («Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом»).

12 січня суд задовольнив клопотання слідчих і наклав арешт на майно, яке належить екс-президенту «Міського комерційного банку», в т.ч. шість земельних ділянок у Макарівському та Бориспільському районі Київської області (площею від 0,12 га до 7,85 га); колекцію зброї; сім авто (ГАЗ, ЛУАЗ, AC-U 39095); кошти на рахунку в Укргазбанку.

Довідково

За даними Фонду гарантування, на 01 грудня 2016 року вкладникам «Міського комерційного банку» в межах гарантійної суми було виплачено 1,93 млрд грн (97,2% запланованих виплат).

НБУ відніс CityCommerceBank до категорії неплатоспроможних у листопаді 2014 року, а в березні 2015 року регулятор відправив цю фінустанову на ліквідацію.

У Нацбанку заявляли, що «Міський комерційний банк» мав «тісні взаємовідносини» з «Профін Банком», який у січні 2015 року теж був визнаний неплатоспроможним через порушення законодавства з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму (з квітня 2015 року – на ліквідації).

За даними НБУ, основними бенефіціарами «Профін Банку» були Рейніс Тумовс і Тетяна Тумовс. «Р. Тумовс був учасником єдиного акціонера ПАТ “Міський комерційний банк”», - йшлося в повідомленні Нацбанку (під "єдиним акціонером", слід розуміти, малося на увазі ТОВ «Глобал Фінансіал Менеджмент Груп»).

У 2012 році Рейніс Тумовс позиціонувався як президент CityCommerce Bank.

За даними НКЦПФР, 02 жовтня 2014 року наглядова рада ПАТ «Міський комерційний банк» звільнила главу правління Дмитра Грабовецького (перебував на посадi з 26.12.2011) та призначила в.о. глави правління Костянтина Рубцова.

За даними НБУ, Профін Банк придбав у CityCommerceBank і його акціонера кредити й основні засоби. Кошти від продажу направлено на виконання зобов’язань “Міського комерційного банку” перед Профін Банком. Ще регулятор звертав увагу, що значна частина відділень Профін Банку була в приміщеннях, які раніше орендував “Міський комерційний банк”.

Директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін так описував стан CityCommerce Bank: «Це взагалі випалене поле. Власники винесли все, в т.ч. через свій другий банк – Профін-Банк». Екс-заступник глави ФГВФО Андрій Кияк додавав: «CityCommerce Bank - типова піраміда. 2 млрд активів випущено як кредити, а реальна оцінка активів показує 15 млн грн. CityCommerceBank був пов`язаний з Профін-Банком, на який були переписані активи CityCommerce - у вигляді відділень, кредитів. Банк спустошили повністю».

НБУ інформував, що адмінсуди підтвердили правомірність його рішень про визнання «Профін Банку» неплатоспроможним і про його ліквідацію.

Про кримінальні провадження щодо сумнівних операцій «Профін Банку» читайте тут.

P.S. Одним з бенефіціарів CityCommerce Bank також вважався екс-нардеп Нуруліслам Аркаллаєв. «Аркаллаєв - виходець з Донецька і старий товариш Ріната Ахметова. Як і власник СКМ, навряд чи він любить згадувати, як заробив перший капітал. Інші депутати, кажучи про Аркаллаєва, озираються по боках», - писали про нього в ЗМІ.