Суди на вимогу "Імексбанку" виселяють частину орендарів з будівель стадіону "Чорноморець"

Все про економіку та фінанси

5 лютого Південно-західний апеляційний госпсуд задовольнив апеляційну скаргу ліквідатора “Імексбанку” в справі №916/16/18, визнав недійсним договір оренди №1885 від 31.12.2014, виселив ТОВ "Блек Сі Хотел Груп" з орендованої частини будівель центрального стадіону "Чорноморець" (а саме з частки 122/1000 відповідних приміщень площею 9817 кв.м.).

Згідно з судовими матеріалами, 25.12.2014 “Імексбанк” (кредитор) і ПрАТ “Футбольний клуб “Чорноморець” (майновий поручитель) уклали іпотечний договір. Предметом іпотеки були нежитлові будівлі центрального стадіону "Чорноморець", які складаються з будівель загальною площею 80 289 кв.м , що знаходяться за адресою м. Одеса, вул. Маразліївська (вул. Енгельса), 1/20 та розташовані на земельній ділянці площею 62 403 кв.м., яка знаходиться в оренді АТ "ФК "Чорноморець".

Цей іпотечний договір забезпечував кредиторські вимоги “Імексбанку” за 41 кредитним договором, укладеними між банком та 41 юрособою (позичальники).

29.12.2014 між ПрАТ “Футбольний клуб “Чорноморець” і ТОВ “Стадіон “Чорноморець” було укладено договір управління нерухомим майном, за яким ПрАТ “Футбольний клуб “Чорноморець” передало відповідні будівлі стадіону в управління для ТОВ “Стадіон “Чорноморець”, яке в свою чергу зобов’язалося за плату здійснювати від свого імені управління нерухомістю в інтересах ПрАТ “ФК “Чорноморець”.

31.12.2014 між ПрАТ “Футбольний клуб “Чорноморець” (Власник, Установник управління), ТОВ "Стадіон "Чорноморець" (Управитель, Орендодавець) і ТОВ "Мережа готелів “Чорне море" (Орендар) було укладено договір оренди №1885, згідно з яким Орендодавець передає Орендарю в тимчасове платне користування на умовах оренди частку розміром 122/100 у праві власності на нежитлові будівлі центрального стадіону “Чорноморець”, що складається з приміщень площею 9817 кв.м.

27.07.2015 між ТОВ "Мережа готелів Чорне море" (Первісний орендар) і ТОВ "Блек Сі Хотел Груп" (Новий орендар) було укладено договір про заміну сторони у зобов`язанні, за умовами якого Первісний орендар безоплатно передає Новому орендарю права та обов`язки за договором оренди.

У ході судового процесу ліквідатор “Імексбанку” (нинішній власник будівель стадіону “Чорноморець”) наполягав на тому, що договір оренди від 31.12.2014 має бути визнаним недійсним, оскільки, на думку представника ФГВФО, нікчемним є договір управління нерухомим майном від 29.12.2014, який укладався без згоди “Імексбанку” (за оцінками ліквідатора банку, це суперечило Закону України «Про іпотеку» та умовам іпотечного договору).

Суд першої інстанції (Госпсуд Одеської област) не погодився з таким висновком представника ФГВФО, мотивуючи тим, що на дату розгляду справи договір управління нерухомим майном у судовому порядку не було визнано недійсним.

Натомість Південно-західний апеляційний госпсуд визнав помилковим висновок суду першої інстанції, що ТОВ "Стадіон Чорноморець" як управитель об`єкту мало достатній обсяг цивільної дієздатності для укладання договору оренди.

Додамо, що 20 лютого Південно-західний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ТОВ “Шевченківський девелопмент” в аналогічній справі (№916/14/18) та залишив без змін рішення Госпсуду Одеської області від 23.05.2018, яким було задоволено позов ліквідатора “Імексбанку”, визнано недійсним договір оренди №1884, вирішено виселити ТОВ “Шевченківський девелопмент” з частки у розмірі 134/1000 у праві власності на нежитлові будівлі центрального стадіону "Чорноморець" (площа відповідних приміщень - 10 575,9 кв. м.).

Як випливає з судових матеріалів, ліквідатор “Імексбанку” з перемінним успіхом намагається також виселити орендарів з приміщень учбово-спортивної бази “Чорноморець” (див. справи №916/816/18, №916/355/18).

Як писав Finbalance, 19.06.2018 Госпсуд Одеської області в рамках іншої справи - №916/15/18 - відмовився задовольнити позов ліквідатора “Імексбанку” до ПрАТ “Футбольний клуб “Чорноморець” і ТОВ “Стадіон “Чорноморець” про визнання недійсним договору управління нерухомим майном від 29.12.2014; виселення ТОВ “Стадіон “Чорноморець” з будівель центрального стадіону “Чорноморець”; скасування державної реєстрації права управління нерухомим майном.

Контекст

НБУ визнав “Імексбанк” неплатоспроможним у січні 2015 року.

Власником цього банку був нардеп Леонід Клімов (член парламентського комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності).

За даними держреєстру, Л. Клімов є кінцевим бенефіціаром ПрАТ “Футбольний клуб “Чорноморець” і ТОВ “Стадіон "Чорноморець".

При цьому бенефіціаром ТОВ “Мережа готелів “Чорне море” у держреєстрі значиться Соловей Олександр Анатолійович, а ТОВ “Блек Сі Хотел Груп” - Кудінов Ігор Васильович.

Як відомо, однойменну одеську мережу готелів (“Чорне море”) пов’язували з Леонідом Клімовим.

За даними сайту Верховної Ради, І. Кудінов є помічником нардепа Л. Клімова.

Як писав Finbalance, Фонд гарантування звернувся у Госпсуд Одеської області з позовом до колишніх акціонерів і топ-менеджерів “Імексбанку” з позовом про стягнення 19 млрд грн заподіяної шкоди. Серед відповідачів - у т.ч. Л. Клімов.

За висновками ФГВФО, відповідні збитки були понесені “Імексбанком” внаслідок дій пов’язаних з ним осіб “під час вирішення питання щодо реалізації кредитної політики за 76 кредитними договорами” (цитата).

За даними Фонду гарантування, на 01.01.2019 вкладникам "Імексбанку" в межах гарантійної суми було виплачено 4,2 млрд грн (95,5% запланованих виплат). Загальна сума акцептованих вимог кредиторів банку - 9,3 млрд грн.

ФГВФО повідомляв, що оціночна вартість активів "Імексбанку" становить менше 15% від суми, зафіксованої у бухгалтерській звітності банку: у той час, як «на папері» вартість активів, включених до ліквідаційної маси, складає 14,95 млрд грн, чотири незалежні суб’єкти оціночної діяльності оцінили їх у 2,1 млрд грн.

За даними Фонду, 90% корпоративних кредитів в "Імексбанку" - інсайдерські. Йдеться про 13,1 млрд грн. Єдине забезпечення за половиною портфелю – стадіон в Одесі ("Чорноморець").

ФГВФО констатував, що за кілька місяців до визнання "Імексбанку" неплатоспроможним з нього були виведені високоліквідні застави (у т.ч. нерухомість біля моря) по 41 кредиту юросіб-інсайдерів. Замість цього єдиним забезпеченням за договорами на суму 8,3 млрд грн став футбольний стадіон, тоді як незалежні оцінювачі оцінили його на рівні 1,2 млрд грн.

Фонд уточнював, що отримав стадіон "Чорноморець" як заставу по кредитах пов`язаних компаній, які видав "Імексбанк".

За даними НБУ, на середину березня-2018 борг "Імексбанку" по рефінансуванню становив 3,4 млрд грн.

Нацбанк заявляв, що забезпеченням по відповідним кредитам виступає в т.ч. стадіон «Чорноморець» та низка об’єктів комерційної нерухомості в Одесі.

У середині серпня-2018 Фонду гарантування не вдалося провести черговий аукціон з продажу будівель стадіону “Чорноморець” площею 80,3 тис кв м, при тому, що стартова ціна були знижена до 718 млн грн (з 1,14 млрд грн на першому аукціоні).

ФГВФО заявляв про намір залучити іноземні компанії до продажу стадіону “Чорноморець”.

За даними Фонду, земельна ділянка площею 6,2403 га передана в оренду ПрАТ "Футбольний клуб "Чорноморець" на підставі договору оренди від 20.09.2010 строком на 49 років

Раніше ФГВФО виставляв на аукціон право оренди стадіону "Чорноморець", вказуючи, що крім футбольного поля, об`єкт також включає бізнес-центр з ресторанами (10,7 тис. кв. м), фітнес-центр (4,3 тис. кв. м), готель (9,8 тис. кв. м), підземний паркінг тощо. Як зауважувалося, бізнес-центр, фітнес-центр і готель перебувають в довгостроковій оренді, питання про визнання договорів оренди недійсними передане на розгляд суду.

Як писав Finbalance, 19.10.2018 Шевченківський райсуд м. Києва відмовився задовольнити клопотання “Імексбанку” про скасування арешту майна, накладеного ухвалами цього суду від 23.07.2018 на нежитлові будівлі центрального стадіону «Чорноморець» та нежитлові будівлі учбово-спортивної бази «Чорноморець» у рамках кримінального провадження №220140000000000081.

Згідно з судовими матеріалами, слідчі СБУ здійснюють досудове розслідування за фактом того, що впродовж 2008-2014 років службові особи АТ «Імексбанк», ТОВ «Торговий дім «Примор`я», ТОВ «Бізнес-Форум», ТОВ «Укрбудспецтех», ПрАТ «ФК «Чорноморець», ПАТ «Чорноморська транспортна компанія», ПАТ «Туристично-виробнича Фірма «Чорне море», ПАТ «Іллічівський завод ЗБК», ПАТ «Ринок Малиновський», ПАТ «Спецавтоматика», ПАТ «Страхова компанія «Примор`є», «ТДВ «Третій автобусний парк», ТОВ «Агрофірма «Августівка», ТОВ «Медичний центр «Андромед», ТОВ «Конверсія», ТОВ «Мечта», ТОВ «Україна», «Одесапродконтракт», ТОВ «Блек Сі Ріелті Груп», ТОВ «Одеський ЦУМ», ТОВ «Бізнес-Центр Шевченківський», ТОВ «Бізнес-Партнер-Груп», “діючи за попередньою змовою групою осіб із бенефіціарним співвласником вказаних юридичних осіб та іншими невстановленими особами, вчинили заволодіння таким чужим майном шляхом зловживання своїм службовим становищем за попередньою змовою групою осіб стосовно наведених у клопотанні об`єктів нерухомого майна, в тому числі нежитлові будівлі центрального стадіону «Чорноморець»” (цитата).

13.12.2018 Київський апеляційний суд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ліквідатора “Імексбанку” та залишив без змін ухвалу слідчого судді Шевченківського райсуду м. Києва від 22.10.2018, якою в рамках кримінального провадження 22014000000000081 за клопотанням СБУ було накладено арешт на права вимоги за низкою іпотечних договорів, які укладалися в т.ч. як забезпечення боргових зобов’язань “Імексбанку” перед НБУ, зобов`язань корпоративних позичальників перед “Імексбанком” та Сбербанком.

Предмети іпотеки - бізнес-центри, будівлі стадіону “Чорноморець”, котеджі тощо.

У вересні 2018 року одеські ЗМІ писали про обшуки СБУ на низці об’єктів, які пов’язують з Л. Клімовим.

Після цього Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів, (АРМА) заявляло, що суд передав йому 5 заарештованих об`єктів, які прямо чи опосередковано належать Л. Клімову (як власнику "Блек Сі Ріелті Груп").

"Усі заарештовані об`єкти, що прямо чи опосередковано належать Клімову, працюють в штатному режимі. Незабаром буде призначено керуючого заарештованими активами, а всі доходи від здачі в оренду приміщень будуть надходити до державної скарбниці. Причому підприємці, що працюють на території заарештованих об`єктів, не постраждають, так само залишиться попередньою вартість оренди", - зазначав представник АРМА Андрій Потьомкін.

Чиновник не уточнив, у рамках якого саме кримінального провадження суд санкціонував арешт майна нардепа. Однак сказав, що АРМА буде управляти активами ТОВ "Блек Сі Ріелті груп", до якого входять одеський ЦУМ на вул. Пушкінській, 72; паркінг 696 машино-місць з магазинами і складами на Пантелеймонівській, 21; складські приміщення на вул. Аеропортівській, 10; частина бізнес-центру "Преображенський" на Пантелеймонівській, 88. Також в управління АРМА передано корпус №1 оздоровчого комплексу «Круїз», розташованого на прибережному масиві «Золотий Бугаз» у селі Грибівка Овідіопольського району Одеської області. Комплекс належить ПАТ «Туристично-виробнича фірма «Чорне море».