Суд Швейцарії: українські компанії можуть вимагати в РФ компенсації за активи в Криму

Все про економіку та фінанси

Федеральний суд Швейцарії 16 жовтня ухвалив, що склад міжнародного арбітражу в Женеві має право розібрати по суті заяви 12 українських компаній про відшкодування збитків за "націоналізацію" їх активів в Криму після березня 2014 року. Швейцарський суд розглядав це питання за клопотанням уряду РФ, який заперечував проти компетенції женевського арбітражу в цих суперечках, пише "РБК".

Компанія «Укрнафта» (перший позов) і 11 інших українських підприємств (другий позов), частина яких в минулому була пов`язана з групою «Приват», в 2015 році звернулися в Постійну палату Третейського суду в Гаазі з приводу націоналізації їх активів (в основному це автозаправні станції та нафтобази) в Криму і Севастополі в результаті анексії півострова Росією.

Заявники посилалися на російсько-українську міжурядову угоду про взаємний захист інвестицій від 1998 року, яка дозволяє українському інвестору передати суперечку з Росією в арбітражний суд за регламентом ООН (ЮНСІТРАЛ). Оскільки Росія відмовилася визнавати суперечку, Постійна палата Третейського суду сама призначила арбітрів, а головою стала арбітр Габріель Кауфманн-Колер з Женеви. Цей арбітраж в червні 2017 року виніс проміжні рішення, які дозволяли заслухати вимоги 12 українських компаній по суті. Але Росія оскаржила проміжні рішення в швейцарському федеральному суді (за місцем арбітражу).

Російські адвокати спиралися на формальний аргумент: російсько-українська угода захищає інвестиції, здійснені на території іншої країни; ці інвестиції були здійснені в період, коли Крим був частиною України, і, отже, не підпадають під захист. При цьому Україна, як і раніше вважає Крим своїм. Однак швейцарський суд вирішив, що угода про захист інвестицій має поширюватися і на ті інвестиції, які внаслідок зміни меж виявилися на території іншої держави на момент експропріації.

Рішення було винесено під час громадських слухань. За даними Swissinfo, рішення на користь українських компаній було прийнято більшістю голосів - чотирма проти одного (колегія з п`яти суддів, а не трьох, призначається, коли процес зачіпає фундаментальні правові питання).

Тепер женевський арбітраж зможе розглянути вимоги позивачів про компенсацію по суті. «Укрнафта» оцінює свої втрати в $50,3 млн, а інші 11 компаній - в $ 47,4 млн (без урахування відсотків).

Арешти акцій «дочок» російських банків

Всього в Постійній палаті Третейського суду в Гаазі зареєстровано вісім позовів від півсотні українських компаній з приводу активів в Криму.

У травні 2018 року арбітраж виніс перше, прецедентне рішення про присудження компенсації - $159 млн на користь ТОВ «Еверест Істейт» та 17 інших українських структур, а також однієї фізособи - колишнього голови правління Приватбанку Олександра Дубілета.

На початку вересня Апеляційний суд Києва за клопотанням «Еверест Істейт» та інших позивачів про забезпечувальні заходи заарештував акції українських «дочок» російських держбанків - Промінвестбанку (група Внєгекономбанку), Сбербанку і ВТБ. Після цього «дочки» ВЕБа, Сбербанку і ВТБ оскаржили арешт у Верховному Суді України, а ВЕБ оголосив про намір подати на Україну в міжнародний арбітраж відповідно до російсько-української угоди про захист інвестицій 1998 року.

25 вересня Апеляційний суд Києва визнав рішення міжнародного арбітражу та відповідно до Нью-Йоркської конвенції дозволив позивачам почати виконавче провадження.