Суд: НБУ не зможе забрати в Коломойського зерновий термінал "Боріваж"

Все про економіку та фінанси

30 червня Госпсуд м. Києва задовольнив позов ТОВ «Агротермінал Логістік» до НБУ та визнав припиненим зобов’язання Приватбанку перед НБУ за кредитним договором №120 від 05.12.2014 на 996,1 млн грн, яке було виконане компанією «Агротермінал Логістік» (загальна сума стабкредиту передбачалася на рівні 3,64 млрд грн).

Крім того, суд визнав припиненим зобов’язання ТОВ «Агротермінал Логістік» за іпотечним договором №121 від 08.12.2014 в частині розміру забезпечення виконання зобов`язань перед НБУ за кредитним договором №120 від 05.12.2014 на 996,1 млн грн.

Згідно з судовими матеріалами, іпотечний договір з НБУ уклало ТОВ «Боріваж» (іпотекодавець). Предмет іпотеки – нерухоме і рухоме майно, що входить до складу цілісного майнового комплексу, у т.ч. морський перевантажувально-складський комплекс зернових вантажів з причалом, комплекс будівель та споруд №5, за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, Новобілярська селищна рада, який розташований на земельних ділянках площею 15,6 га.

За даними держреєстру речових прав на нерухоме майно, право власності на об`єкт нерухомості 27.09.2016 було зареєстровано за ТОВ «Агротермінал Логістік». Факт належності цій компанії предмету іпотеки і набуття нею статусу іпотекодавця НБУ та Приватбанк у ході судового процесу не спростовували, також це підтверджувалося додатковою угодою до іпотечного договору.

Суд погодився з доводами позивача, що невиконання зобов`язань Приватбанком перед НБУ за кредитним договором №120 від 05.12.2014 дає НБУ право на підставі іпотечного договору №121 від 08.12.2014 здійснити задоволення своїх вимог за рахунок предмету іпотеки, який належить ТОВ «Агротермінал Логістік» на праві власності, тобто ТОВ «Агротермінал Логістік» несе ризик втрати права власності на предмет іпотеки.

Позивач констатував, що реалізуючи право на погашення замість Приватбанку його боргів перед НБУ для припинення іпотеки та недопущення звернення стягнення на своє майно, ТОВ «Агротермінал Логістік» розпочав погашення основного боргу Приватбанку за кредитним договором №120 від 05.12.2014. Це підтверджується платіжними дорученнями: G1027L005G від 27.10.2016 на 714 млн грн і платіжним дорученням G1027L005H від 27.10.2016 на 282,1 млн грн.

НБУ та Приватбанк не заперечували фактів здійснення позивачем цих платежів.

З огляду на це, суд констатував, що часткове виконання ТОВ «Агротермінал Логістік» основного зобов`язання Приватбанку щодо повернення Нацбанку кредитних коштів на 996,1 млн грн за кредитним договором №120 від 05.12.2014 є підставою «для припинення основного зобов`язання у відповідній частині, що відповідно ст. ст. 3, 17 Закону України «Про іпотеку», ст. 593 Цивільного кодексу України, ст. 28 Закону України «Про заставу» має своїм наслідком і припинення забезпечувального похідного зобов`язання за іпотечним договором № 121 у відповідній частині».

Для перевірки належного проведення платежу ТОВ «Агротермінал Логістік» звернулося до НБУ з листами № 02-11/01 від 02.11.2016 та №02-12/01 від 02.12.2016, в яких просило повідомити про стан виконання платіжних доручень та про зарахування перерахованих сум в рахунок часткового погашення кредиту за Кредитним договором № 120.

Листом від 29.12.2016 №41-005/105271 НБУ повідомив, що кошти, отримані від ТОВ «Агротермінал Логістик» 27.10.2016 в загальній сумі 996,1 млн грн були направлені Нацбанком на погашення заборгованості Приватбанку. Тобто НБУ визнав факт отримання коштів від позивача, проте не підтвердив, що відніс їх на погашення кредиту за кредитним договором №120. При цьому, згідно з електронним повідомленням НБУ від 28.10.2016 №41-0005/89464 кошти в сумі 996,1 млн грн, які надійшли в погашення боргу Приватбанку за кредитним договором від 05.12.2014 №120, Нацбанк зарахував на погашення простроченої основної суми заборгованості за кредитним договором від 20.02.2015 №10.

Таким чином, констатується в рішенні Госпсуду м. Києва від 30.06.2017, визнавши факт одержання 27.10.2016 коштів від ТОВ «Агротермінал Логістик» в сумі 996,1 млн грн, НБУ заперечує виконання таким платежем зобов`язань Приватбанку за кредитним договором №120, оскільки відніс платіж на погашення іншої заборгованості Приватбанку – за кредитним договором №10, за яким позивач не є майновим поручителем, а відтак Нацбанк не визнає права позивача на часткове припинення шляхом виконання основного зобов`язання за кредитним договором №120 та похідного від нього забезпечувального зобов`язання за Іпотечним договором № 121.

«Викладене спростовує доводи відповідача щодо відсутності порушеного права позивача», - резюмується в рішенні суду.

За даними держреєстру юросіб та фізосіб-підприємців, кінцевими бенефіціарами ТОВ «Агротермінал Логістік» є кіпріоти Агафулла Константіну (через Perry Enterprises Limited) та Яннула Янгу (через Regerside Investments LTD). Разом з тим, серед засновників згадується також Євген Шамаєв і ТОВ «Боріваж» (адреса - Одеська обл., Комінтернівський район, селище міського типу Нові Біляри, вул. Індустріальна, 10).

Зерновий термінал «Боріваж» знаходиться в акваторії морпорту «Южний». Загальна потужність перевалки терміналу становить 2 млн тонн зернових на рік. За оцінками фахівців, приблизний обсяг інвестицій – 100 млн дол.

Контекст

У грудні глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що Приватбанк, виконуючи вимоги НБУ щодо докапіталізації, влітку 2016 року став власником ряду активів своїх тодішніх акціонерів, які перебувають в заставі у НБУ, зокрема, лижного курорту "Буковель" та літаків "Боїнг". "Влітку цього року багато хто з тих активів, які у нас в заставі, ми змусили банк взяти на баланс. Вони на балансі, значить, вони (тепер) належать державному банку", - констатувала В. Гонтарева.

Глава Нацбанку тоді уточнювала, що всього на баланс було поставлено тільки 31 млрд грн з кредитного портфеля обсягом близько 170 млрд грн. Водночас В.Гонтарева не змогла гарантувати, що ці активи належали банку на момент переходу його під контроль держави.

Разом з тим, В. Гонтарева заявляла, що коли НБУ брав під заставу кредитів рефінансування низку активів, то вони не перебували в банку. «Нам в застави акціонери дали свій власний бізнес: наприклад, компанію "Бориваж", "Буковель" , літаки ("Боїнги" і ще...)", - описувала ситуацію на той момент глава НБУ.

Вона підкреслила, що ці застави хороші, Нацбанк здійснив їх незалежну оцінку та зверху попросив гарантію І. Коломойського. "У нас практично весь кредитний портфель покритий його особистими гарантіями по всіх його активів - це коли він гарантує, що якщо банк не погасить, то погасить особисто він з усіх своїх заощаджень", - додав В.Гонтарева.

Як писав Finbalance, за даними Приватбанку, його борг перед НБУ на 01.07.2017 становив 12,7 млрд грн, що на 5,33 млрд грн менше, ніж було на початок року (18,05 млрд грн).

Глава правління Приватбанку Олександр Шлапак допускав погашення кредитів рефінансування НБУ після переведення наданого під нього забезпечення на кредитний портфель банку. "Ми готові погасити кредити рефінансування НБУ, але на це не погоджується центробанк, оскільки він хотів би, і ми також цього хочемо, щоб забезпечення за цими кредитами перейшло як забезпечення за тими кредитами, які видавалися банком", - казав О. Шлапак.

Екс-акціонер Приватбанку Ігор Коломойський через суд намається розірвати договір особистої поруки по боргам фінустанови перед Нацбанком.

О. Шлапак нещодавно заявив, що найцікавіша третина активів найбільшого в Україні гірськолижного туристичного курорту "Буковель" (Івано-Франківська обл.) передана на баланс Приватбанку, який найближчим часом має намір передати ці активи в оренду співвласникам (пов’язаними з екс-акціонерами Приватбанку, - ред.), а потім виставити на міжнародний конкурс.

"Зараз ведемо переговори із співакціонером, оскільки в нас є приблизно третина "Буковеля" у власності, щоб передати їх в оперативну оренду. Ніхто інший експлуатувати комплекс не може", - описав поточну ситуацію глава правління банку.

Він зазначив, що існує домовленість про згоду співвласників на таку оренду, оскільки зараз вони використовують ці активи без будь-яких документів, що є порушенням законодавства.

За його словами, правління не має права приймати рішення про фактичне відчуження цього майна, тому мова може йти тільки про орендні відносини з компанією, яка зараз фактично експлуатує "Буковель", а не про фінансовий лізинг.

"Надалі мова йде про те, щоб підготувати пропозицію і провести міжнародний конкурс на можливу експлуатацію комплексу "Буковель", оскільки наша третина найцікавіша і цінна: всі підйомники в нас, готелі в нас і так далі. Думаю, цей комплекс може бути цікавий дуже багатьом потенційним інвесторам", - описав подальші плани О.Шлапак.

Говорячи про терміни, він уточнив, що в цьому році банк не встигне провести цей конкурс. "Підготуємося добре і тоді будемо такий конкурс проводити", - сказав глава правління.

О.Шлапак зазначив, що "Буковель" був переданий на баланс банку як іпотека за 11 млрд грн, однак після переоцінки тепер враховується в балансі по 5,35 млрд грн.

Він також заявив, що банк має намір продати й інші небанківські активи, наявні в нього на балансі. "Банку не потрібні жодні небанківські активи, яких багато, і вони будуть, безумовно, продані", - сказав глава правління банку.

За даними агентства "Інтерфакс-Україна", крім цілісного майнового комплексу (ЦМК) "Буковель" у минулому році на баланс банку був також переданий ЦВК готелю "Зірка Буковелю" (Radisson Blu Буковель), який був спочатку оцінений в 1,62 млрд грн.

За інформацією на сайті туркомплексу, його експлуатацією займається зареєстроване в липні 2016 року ТОВ "Буковель" (с. Поляниця, м. Яремче, Івано-Франківська обл.). За держреєстром, власником ТОВ із заявленим статутним капіталом 2,6 млрд грн, формування якого має завершитися наприкінці липня цього року, є ТОВ "Карпатські інвестиції" (Луцьк). Його бенефіціарами через компанії "Вентреліса Холдінгс ЛТД", "Ортлер Лімітед" і "Рімелтреса Холдінгс Лтд" виступають Елені Кореліду, Христина Софоклеус, Міхалакіс Ціцеккос, Анастасія Христофору і Деспоіна Харалампус Ніколау.

Раніше власником "Буковеля" було ТОВ "Скорзонера", виручка якого в 2015 році становила 380,53 млн грн, а чистий збиток - 123,36 млн грн.

Чистий дохід ТОВ "Зірка Буковелю" в 2015 році дорівнював 118,03 млн грн, чистий збиток - 742,91 млн грн.

Про фінансовий стан Приватбанку, конфлікти між державою та його екс-власниками читайте тут.