Суд: Фонд гарантування може забрати завод Жеваго і без судового рішення

Все про економіку та фінанси

Вищий госпсуд розглядає касаційну скаргу ліквідатора банку «Фінанси та кредит» на рішення Госпсуду Житомирської області від 25.05.2017 та постанову Рівненського апеляційного госпсуду від 13.07.2017, якими представнику Фонду гарантування було відмовлено в задоволенні позову до ПАТ "Бердичівський машинобудівний завод "Прогрес" про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом визнання права власності.

Згідно з судовими матеріалами, "Бердичівський машинобудівний завод "Прогрес" у 2009 році передав цілісний майновий комплекс в іпотеку для банку «Фінанси та кредит» як забезпечення під кредит фінустанови для ПАТ "Суднобудівний завод "Залів".

За даними ліквідатора банку «Фінанси та кредит», станом на жовтень 2016 року заборгованість позичальника становила 551,7 млн грн.

Колегія Рівненського апеляційного госпсуду в постанові від 13.07.2017 констатувала, що ліквідатор банку «Фінанси та кредит» обрав помилковий спосіб звернення стягнення на майно шляхом визнання права власності саме за рішенням суду, оскільки вимогу про задоволення якого банком заявлено з посиланням на статтю 37 Закону України "Про іпотеку" та пункт 11.3.1 іпотечного договору, які передбачають застереження про задоволення вимог іпотекодержателя шляхом переходу до нього права власності на предмет іпотеки в позасудовому порядку.

«Відсутність звернення банку до державного реєстратора для реєстрації права власності та відповідно прийняття державним реєстратором рішення з вказівкою вичерпного переліку підстав, як це передбачено статтею 24 Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" для наявності/відсутності підстав для такої реєстрації (крім арешту) свідчить про невикористання банком наданого йому права набуття права власності на предмет іпотеки в досудовому порядку», - йшлося в постанові суду апеляційної інстанції.

Зауважимо, що засновники ПАТ "Бердичівський машинобудівний завод "Прогрес" і ПАТ "Суднобудівний завод "Залів" – відповідно ТОВ «Промінек» і Forth Asset Management Limited – фігурували в структурі власності банку «Фінанси та кредит», який був підконтрольний нардепу Костянтину Жеваго. 

Довідково

За даними НБУ, сукупний обсяг інсайдерських кредитів у портфелі банку «Фінанси та кредит» - близько 22 млрд грн (понад 70% портфелю). Балансова вартість активів "ФіК" становила 45,1 млрд грн, але оцінювачі ФГВФО оцінили їх у 9,9 млрд (22% від "номіналу").

За даними Фонду гарантування, на 01.09.2017 вкладникам банку "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено компенсацій на 9,92 млрд грн (сумарні виплати становитимуть 10,5 млрд грн).

Згідно зі звітністю ліквідатора банку, на 01.04.2017 позичальники погасили борги лише на 436,7 млн грн, реалізація майна банку принесла 99,3 млн, інші надходження - 238,6 млн грн.

Таким чином, гарантійні виплати здійснювалися насамперед за рахунок емісійних коштів Нацбанку, що монетизував держоблігації, надані Мінфіном для ФГВФО у вигляді позик, а також видав Фонду власні кредити.

Раніше повідомлялося, що є судові рішення (іноді й апеляційної інстанції) про стягнення на користь банку "Фінанси та кредит" 563 млн грн із ПАТ "Кременчукм`ясо"; 399 млн грн - із ПАТ "Готель "Салют"; 358 млн -із ТОВ "Комсомольська когенераційна компанія"; 168 млн - із ТОВ "Ворскла сталь"; 105 млн грн - із ПАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" тощо.

У матеріалах кримінальних проваджень про сумнівні операції "ФіК" наводилися дані й про видачу банком позик для ПАТ "Стахановський вагонобудівний завод", ТОВ "Торговий дім Вагонзавод", ПАТ "Херсонський завод карданних валів", ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод", ТОВ "Схід-Руда", ТОВ "ФК "Факторинг" тощо.

Про кримінальні провадження щодо видачі банком "Фінанси та кредит" інсайдерських кредитів читайте тут.

Про боргові вимоги НБУ до Жеваго див. тут.

Про спроби гірничо-збагачувальних комбінатів Жеваго переконати суди, що вони не пов`язані зі збанкрутілим банком "Фінанси та кредит" Жеваго читайте тут.

Про позовні вимоги ліквідатора банку "Фінанси та кредит" до групи "КрАЗ" Жеваго на 3 млрд грн див. тут.

Про спроби компаній з групи "Росава" Жеваго позбутися поруки перед банком "Фінанси та кредит" читайте тут.

Про намагання фармкомпаній Жеваго отримати відстрочку на виплату боргів перед "ФіК" див. тут.

Про судове рішення, згідно з яким К. Жеваго мав виплатити вкладниці банку "Фінанси та кредит" 1 млн грн читайте тут.

Про картковий борг Жеваго перед "Фінанси та кредит" на 8,3 млн грн див. тут.

Про авто, яхту, літак і вертоліт, які можуть належати К. Жеваго, читайте в матеріалі сайту dubinsky.pro.

Про кримінальне провадження прокуратури щодо можливого виведення коштів з банку "Фінанси та кредит" на користь власника ТРЦ "Гуллівер" див. тут.

Про висновки Вищого адмінсуду, що НБУ не реагував адекватно на проблеми банку "Фінанси та кредит" див. тут.