Стрес-тест: НБУ оцінить, як на ТОП-25 банків вплине девальвація гривні на 23%

Все про економіку та фінанси

НБУ оприлюднив методологію, за якою у 2018 році буде здійснено оцінку стійкості 25 ТОП-банків.

Це установи, які є найбільшими за середнім значенням двох показників: зважених на ризик активів та депозитів фізичних осіб. На них сукупно припадає 93% активів банківського сектору. Йдеться про Приватбанк, Ощадбанк, Укрексімбанк, Райффайзен Банк Аваль, Альфа-Банк, Укргазбанк, ПУМБ, Укрсиббанк, Сбербанк, Укрсоцбанк, ОТП Банк, Південний, Креді Агріколь, Промінвестбанк, Таскомбанк, Прокредит Банк, Кредобанк, ВТБ Банк, Кредит Дніпро, Мегабанк, Восток, А-Банк, Ідея Банк, Універсал Банк, Банк інвестицій та заощаджень.

Як зазначається, оцінка буде здійснюватися станом на 1 січня і складатиметься із трьох етапів:

1. Перевірка аудиторськими компаніями якості активів банку та прийнятності забезпечення за кредитами.
2. Екстраполяція Національним банком результатів першого етапу та оцінка достатності капіталу банку.
3. Оцінка НБУ достатності капіталу банку за результатами стрес-тестування за базовим та несприятливим макроекономічними сценаріями. У 2018 році стрес-тестуванню підлягають 25 банків.

Як зауважують в НБУ, базовий макроекономічний сценарій ґрунтується на публічних прогнозах НБУ, крім прогнозу обмінного курсу. Прогноз зміни обмінного курсу, закладений в базовий сценарій, базується на даних консенсус-прогнозу.

“Несприятливий сценарій побудовано на гіпотетичних припущеннях макроекономічних показників, які призводять до реалізації кредитного та ринкового ризиків в суттєвих обсягах. Відповідно, використані для нього макроекономічні показники не є прогнозом Національного банку. Вони є припущеннями, які, згідно міжнародних практик, мають формувати жорсткий, але правдоподібний сценарій”, - підкреслюють у Нацбанку.

НБУ уточнює, що негативний сценарій включає в т.ч. девальвацію в 2018 році на 23% (середній рівень девальвації протягом двох попередніх криз).

Банки, які за підсумками оцінки стійкості матимуть потребу в капіталі, повинні будуть до кінця року розробити та виконати програму капіталізації та/або план заходів для підтримки або відновлення рівня капіталу. Результати оцінки стійкості буде оприлюднено до кінця року.