Стрес-тест: НБУ назвав усі ТОП-банки, які повинні покрити дефіцит капіталу

Все про економіку та фінанси

НБУ вперше опублікував узагальнені результати оцінки стійкості банків у розрізі банківських установ.

Оцінка стійкості передбачала оцінку якості активів (asset quality review - AQR), а для найбільших банків - і стрес-тестування.

Об’єктами стрес-тестування були банки, на які сукупно припадало понад 94% активів банківського сектору. Для стрес-тестування обиралися банки, найбільші за середнім значенням двох показників: зважені на ризик активи та депозити фізичних осіб.

Потреба в капіталі, що виникала у перший рік за базовим сценарієм стрес-тестування, має бути покрита шляхом виконання плану капіталізації до кінця березня 2019 року. Потреба, що виникає за несприятливим сценарієм у прогнозному періоді, має бути покрита шляхом виконання планів реструктуризації до кінця 2019 року.

За даними НБУ, за підсумками AQR та екстраполяції (56 банків, що не проходили стрес-тести) у чотирьох з 56 банків було виявлено потребу у капіталі на звітну дату – початок 2018 року. Два із них до моменту завершення діагностики були вже достатньо капіталізованими. Ще два банки – банк "Глобус" і Місто-банк – потребували докапіталізації, проте на кінець 2018 року вже виконали необхідні заходи, каже регулятор.

“Із 24 банків, що пройшли стрес-тестування, потребу в капіталі мали 13 установ на загальну суму 42,1 млрд грн. Без урахування ВТБ Банку, який було визнано неплатоспроможним, потреба становила 34,7 млрд грн. З урахуванням заходів, здійснених банками та верифікованих Національним банком, на кінець 2018 року потреба знизилась до 19,7 млрд грн", - зауважує Нацбанк.

За його даними, з 13 банків повністю закрили потребу в капіталі за несприятливим сценарієм чотири банки: ПУМБ, Універсал Банк, банк "Восток" та Сбєрбанк. Ще три банки більше ніж на половину виконали плани реструктуризації: "Південний", Альфа-банк та Ощадбанк. Інші банки мають час до кінця 2019 року на повне виконання планів реструктуризації.

Зокрема, покрити дефіцит капіталу має Укрексімбанк (11 млрд грн), Ощадбанк (1,56 млрд грн), Альфа-Банк (1,05 млрд грн), Кредит Дніпро (2,1 млрд грн), Мегабанк (2,27 млрд грн), Банк інвестицій та заощаджень (1,05 млрд грн), Промінвестбанк (599 млн грн), Південний (169 млн грн).