Стокгольмський арбітраж: "Газпром" має сплатити "Нафтогазу" $2,56 млрд

Все про економіку та фінанси

«Нафтогаз» оголосив, що 28 лютого Стокгольмський арбітраж підтвердив порушення «Газпромом» зобов’язань перед «Нафтогазом» щодо обсягів транзиту (російський монополіст подав газ для транзиту в Європу в меншому обсязі, ніж було передбачено договором) та присудив компенсацію на користь «Нафтогазу», яка має бути стягнута з «Газпрому», в розмірі 4,63 млрд дол. Разом з тим, фактично «Газпром» має сплатити «Нафтогазу» близько 2,56 млрд дол – з урахуванням іншого рішення Стокгольмського арбітражу щодо необхідності виплати «Нафтогазом» 2 млрд дол для «Газпрому» за газ, поставлений в 2014-2015 рр.

«Газпром» висловив незгоду з цим рішенням Стокгольмського арбітражу, пише російське агентство «РБК» з посиланням на прес-реліз російського монополіста.

«Раніше ці ж арбітри погодилися з аргументами «Нафтогазу» про різке погіршення стану української економіки, що спричинило зниження попиту на газ і невиконання зобов`язань «Нафтогазу» з відбору газу. Однак щодо «Газпрому», що посилається на зниження закупівель європейськими клієнтами компанії як на головну причину зменшення транзиту через Україну, цей аргумент прийнятий до уваги не був», - підкреслили в «Газпромі».

Роскомпанія вважає, що судове рішення порушує принципи шведського права та заявила про намір захищати свої права «всіма способами», які не суперечитимуть законодавству.

Коментар Finbalance:

Хороша новина, звичайно. Водночас відкрите питання - чи сплатить "Газпром" борг, чи буде "петляти" тим чи іншим чином. Якщо сплатить, то чи не зменшаться стимули у влади продовжити співпрацю з МВФ.

Крім того, не варто забувати про "російські" євробонди імені Януковича на 3 млрд дол. Якщо остаточне рішення британських судів буде таки не на користь України, фактично вийде, що роль рішення Стокгольмського арбітражу може звестися до перекриття відповідного негативного ефекту. Й відповідно, у влади таки зберігатимуться стимули продовжити співпрацю з МВФ.

P.S. Глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв висловив думку, що виграні в "Газпрому" кошти "слід спрямувати на збільшення видобутку газу в Україні та інвестувати в підвищення енергоефективності на рівні українських споживачів" (цитата).