500 млн збитків держбанків на ОВДП: ГПУ вирішила зайти в НБУ через черкаський суд

Все про економіку та фінанси

07 вересня Соснівський райсуд м.Черкаси частково задовольнив клопотання слідчого Генпрокуратури та в рамках кримінального провадження №42016000000002914 (про завдання збитків держбанкам на 500 млн грн внаслідок сумнівних операцій з облігаціями внутрішньої держпозики) надав доступ (з правом вилучення копій) до документів НБУ, які стосуються кількох випусків ОВДП за період з 01.01.2012, пише видання dubinsky.pro.

Так, за даними слідства, у період з 2012 року по 2014 рік службові особи держбанків, ПАТ «Аграрний фонд», ПАТ «Розрахунковий центр», умисно, за попереднього змовою групою осіб, діючи в інтересах ТОВ «Фондовий актив», ПАТ «Банк 3/4», ПАТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Бонд», компаній-нерезидентів України Qhenox Limited, Clarinso Limited, Jokres Corporation Limited», а також ТОВ «Інвестиційний капітал України», ТОВ «Центральний брокер», вчинили дії що мають ознаки маніпулювання на фондовій біржі, шляхом укладення неринкових контрактів на біржі ПАТ «ФБ «Перспектива» про продаж облігацій внутрішньої державної позики послідовно кільком посередникам, з подальшою купівлею цих ОВДП Ощадбанком, Укргазбанком, Укрексімбанком, ОТП Банком за ціною значно вищою первинної ціни – з метою створення умов для привласнення коштів вказаними банківськими установами та підприємствами-посередниками нерезидентами України компаній-нерезидентів України Qhenox Limited, Clarinso Limited, Jokres Corporation Limited, внаслідок чого заволоділи грошовими коштами на загальну суму близько 500 млн грн.

Водночас dubinsky.pro звертає увагу, що хоча відповідно до Закону про депозитарну систему, інформація з системи депозитарного обліку є інформацією з обмеженим доступом, проте вона може надаватися на письмову вимогу органам прокуратури та інших правоохоронних структур.

За висновками видання, враховуючи це, а також, що ГПУ просила суд дати доступ до інформації НБУ в меншому обсязі, ніж раніше слідчі ГПУ напряму запитували в Нацбанку (зокрема, на поцікавившись даними про позики, кредитні взаємовідносини банків і нерезидентів), існує ризик, що Генпрокуратура підігрує в т.ч. групі ICU, представники якої близькі до Президента (зокрема, М. Пасенюк та В. Гонтарева).

Як писав Finbalance, ухвалою від 24.03.2017 щодо цього ж кримінального провадження Печерський райсуд м. Києва задовольнив клопотання слідчих ГПУ й надав право на виїмку документів у банку «Розрахунковий центр» (основний акціонер якого - НБУ), у т.ч. щодо роботи ТОВ «Інвестиційний капітал України».

Коментар В. Гонтаревої щодо «облігаційної» співпраці групи ICU з "Сім`єю" див. тут.

Про інші кримінальні провадження, де фігурує ICU, див. тут.