Справа НАБУ по "Хрещатику": суд зберіг арешт квартир столичного комунального підприємства

Все про економіку та фінанси

12 грудня Солом’янський райсуд м. Києва відмовився задовольнити клопотання комунального підприємства «Фінансова компанія «Житло-Інвест» про скасування арешту майна (у т.ч. близько 100 квартир, які належать заявнику), накладеного ухвалою цього суду від 28.03.2018 в межах кримінального провадження №52017000000000202, досудове розслідування в якому здійснює НАБУ.

Згідно з судовими матеріалами, розслідування розпочате за заявою Фонду гарантування по факту можливого вчинення кримінального правопорушення посадовими особами банку “Хрещатик”, а саме з приводу того, що 04.04.2016 було здійснено погашення коштами структур Київської міської держадміністрації заборгованості підприємств, пов`язаних з акціонерами банку та як наслідок вивільнення з-під застави ліквідного майна (майнові комплекси та земельні ділянки).

“Кримінальний злочин вбачається у тому, що перераховані у вигляді фінансової допомоги 24 комунальних підприємств кошти на рахунок Комунального підприємства «Фінансова компанія «Житло-Інвест» були спрямовані на рахунки ТОВ «КУА Авалон» та ПрАТ «Агрофірма Троянда» з призначенням платежу «оплата за квартиру» [йдеться про понад 300 млн грн, - ред.]. В подальшому у квітні 2016 року ТОВ «КУА Авалон» та ПрАТ «Агрофірма Троянда», отримані від КП «Фінансова компанія «Житло-Інвест» кошти, перерахували на рахунки інших юридичних осіб, напряму або через ряд фінансових перерахувань, які свою чергу вивели з ПАТ «КБ Хрещатик» майно, зокрема, ліквідне забезпечення, за рахунок якого в подальшому можливо було б забезпечити вимоги вкладників”, - йдеться в судових матеріалах.

На думку КП «Фінансова компанія «Житло-Інвест», той факт, що його грошовими коштами, перерахованими за придбання квартир до ТОВ «КУА Авалон» та ПрАТ "Агрофірма "Троянда" по ланцюгу розрахунків, які були здійснені ТОВ «КУА Авалон» та ПрАТ "Агрофірма "Троянда", в подальшому невідомими третіми особами були погашені боргові зобов`язання по кредитам банку “Хрещатик” та виведене іпотечне майно із застави, не може свідчити про те, що належні на праві комунальної власності квартири КП "Фінансова компанія "Житло-Інвест" у м. Києві по вулиці Вишгородській у будинку №45-Б/1 могли бути “знаряддям вчинення кримінального правопорушення, які зберегли на собі його сліди або містить інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження” (цитата).

Представник комунального підприємства наголошував, що придбані квартири ніколи не перебували ні в іпотеці, ні в іншому обтяженні банку “Хрещатик”, юридичні особи які продавали квартири ПрАТ "Агрофірма "Троянда" та ТОВ "КУА "Авалон", а також КП "Фінансова компанія "Житло-Інвест", яке придбало зазначені квартири, не були боржниками банку.

У свою чергу детектив НАБУ підкреслив, що низка комунальних підприємств у квітні 2016 року “будучи зобов`язаними відповідно до статутів спрямовували свою фінансово-господарську діяльність на виконання річного фінансового плану з метою одержання запланованих сум доходів та чистого прибутку, не припускаючись при цьому витрат невиробничого характеру, не передбачених річним фінансовим планом”, перерахували грошові кошти з призначенням платежів «поворотна фінансова допомога», «повернення коштів» на поточний рахунок ККУП «Фінансова компанія «Житло-Інвест». Після цього ККУП «Фінансова компанія «Житло-Інвест» перерахувало кошти, отримані від вказаних комунальних підприємств, ПрАТ «Агрофірма «Троянда» та ТОВ «КУА «Авалон» на загальну суму понад 300 млн грн як оплати за придбання об`єктів нерухомого майна - квартир в кількості понад 150.

“Детектив пояснив, що відповідно до ухвали слідчого судді про накладення арешту на майно, вказані квартири відповідають критеріям ст. 98 КПК України, тобто є речовим доказом по даному кримінальному провадженню, оскільки квартири, за які ККУП «Фінансова компанія «Житло-Інвест» перерахувало кошти ПрАТ «Агрофірма Троянда» та ТОВ «КУА «Авалон» були засобами вчинення кримінального правопорушення”, - йдеться в судових матеріалах.

Суд вирішив, що клопотання КП "Фінансова компанія "Житло-Інвест" про скасування арешту є необґрунтованим, “а доводи сторони захисту про необхідність зняття арешту не доведеними” (цитата).

При цьому суд в т.ч. врахував, що колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду м. Києва в своїй ухвалі від 11.06.2018 прийшла до висновку, що слідчим суддею суду першої інстанції накладено арешт на майно “відповідно до вимог КПК України на підставі належно досліджених доводів органу досудового розслідування з встановленням наявних у кримінальному провадженні доказів, які вказують на обґрунтованість підозри у вчиненні злочинів” (цитата).

Відповідно до судових матеріалів, серед комунальних підприємств зі сфери управління КМДА, які перерахували кошти для ККУП «Фінансова компанія «Житло-Інвест», були такі: КП з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ», КП «Київський метрополітен», КП «Київжитлоспецексплуатація», КП «Шляхово-експлуатаційне Управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського р-ну м. Києва», КП по утриманню зелених насаджень Дніпровського району м. Києва; КП «Спецжитлофонд»; «Київжитлоспецексплуатація», «Київське міське бюро технічної інвентаризації», КП «Вечірній Київ», «Київський крематорій», Служба організації збору та обліку виручки (підрозділ КП «Київпастранс»), КП «Київський інститут земельних відносин», КП «Телекомпанія «Київ», «Інститут Генерального плану м. Києва», «Київбудреконструкція», "Київводоканал", "Київреклама", "Фармація", «Київблагоустрій», "Київське інвестиційне агентство».

За даними НБУ, територіальній громаді м. Києва в особі Київської міської ради належали 25% акцій банку “Хрещатик”.

Крім того, власником 37,4427% акцій банку «Хрещатик» був Андрій Іванов – партнер Василя Хмельницького, який публічно запевняв, що в 2015 році продав свою частку в банку «Хрещатик» для А. Іванова.

«Іванов - порядна людина і банк не готувався до банкрутства. Він до останнього боровся, щоб його врятувати», - переконував В. Хмельницький.

За інформацією ФГВФО, на 01.01.2019 вкладникам "Хрещатика" в межах гарантійної суми були виплачені компенсації на 2,74 млрд грн (97,4% запланованих виплат).

Контекст

Як писав Finbalance, відповідно до ухвали Шевченківського райсуду м. Києва від 27.03.2017, слідче управління фінансових розслідувань ДФС здійснювало досудове розслідування щодо банкрутства банку «Хрещатик» в рамках кримінального провадження №32017100000000009 за статтею 218-1 Кримінального кодексу («Доведення банку до неплатоспроможності»). У рамках цієї справи розслідуються в т.ч. згадані епізоди, які вивчають детективи НАБУ.

В ухвалі Шевченківського райсуду м. Києва від 27.03.2017 уточнювалося, що за інформацією слідства, 04.04.2016 (тобто за один день до визнання банку «Хрещатик» неплатоспроможним) відбулося погашення кредитної заборгованості ТОВ «Будконструкція» перед банком «Хрещатик» на 180,7 млн грн, ТОВ «Мередіан Інвест» - на 128,3 млн грн, ТОВ «Афан-Інвест» - на 299,8 млн грн і ТОВ «Конверсія» (перевірка причетності до злочинної діяльності посадових осіб на цей час триває) – на 222,6 млн грн.

При цьому, як зазначалося, майно ТОВ «Центр-Інвестресурс» (цілісний майновий комплекс площею 10,9 тис кв м і три земельні ділянки за адресою м. Київ, вул. І Мазепи, 1), яке було в заставі за кредитами ТОВ «Будконструкція», ТОВ «Мередіан Інвест» і ТОВ «Афан-інвест» виведено з-під обтяження за рахунок фінансової допомоги комунальних підприємств м. Києва, в т.ч. за рахунок отриманих від Комунального комерційного унітарного підприємства "Фінансова компанія "Житло-Інвест" коштів у сумі близько 377 млн грн.

«ККУП "Фінансова компанія "Житло-Інвест" 01-04.04.16 всі кошти, отримані від комунальних підприємств КМДА, перерахувало за придбання немайнових прав на квартири у ТОВ КУА "Авалон" (керуюча компанії "Троянда") та ПрАТ "Агрофірма "Троянда".

ТОВ КУА "Авалон" та ПрАТ "Агрофірма "Троянда" всі акумульовані кошти (близько 672 млн грн) 04.04.16 перерахували у вигляді фінансової допомоги на ТОВ «Будконструкція», ТОВ «Мередіан Інвест», ТОВ «Афан-Інвест», ТОВ «Конверсія», які в цей же день здійснили погашення кредитної заборгованості перед ПАТ «КБ «Хрещатик».

Відповідно до відомостей Єдиного державною реєстру засновниками ТОВ «Центр-Інвестресурс» є ТОВ «Компанія з управління активами «ЮДП ЕССЕТ Менеджмент», ТОВ «Компанія з управління активами «Авалон», ТОВ «Компанія з управління активами «Акерс Інвест». Кінцевими бенефіціарними власниками ТОВ «Центр Інвестресурс» зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_5. Одночасно ОСОБА_4 є власником істотної участі в банку ПАТ «КБ «Хрещатик» у розмірі 37,4427%», - йшлося в судових матеріалах.

Як зазначалося вище, саме такий пакет акцій, за даними НБУ, належав А. Іванову.

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 29.06.2017, поліція здійснювала досудове розслідування у кримінальному провадженні за №42016000000000686 за фактами привласнення державних коштів, фіктивного підприємництва та легалізації (відмивання) доходів одержаних злочинним шляхом в особливо великому розмірі.

«Досудовим слідством встановлено, що групою невстановлених осіб, які за попередньою змовою з посадовими особами ПАТ «КБ «Хрещатик» використовуючи «фіктивні» підприємства здійснено незаконний вивід грошових коштів з указаної банківської установи з метою подальшої їх легалізації. Також дії невстановлених осіб привели до доведення вказаної банківської установи до неплатоспроможності і банкрутства», - йдеться в ухвалі суду.

Заяви ФГВФО про сумнівні операції у банку “Хрещатик” - туттуттуттуттут.

Про судові спори ліквідатора банку "Хрещатика" з позичальниками - тут і тут.