Справа "Михайлівського": суд арештував торгові центри ТОВ Лізингова компанія "Ельдорадо"

Все про економіку та фінанси

03 липня Печерський райсуд м. Києва в рамках кримінального провадження №42016100000000558 (щодо сумнівних операцій банку «Михайлівський») задовольнив клопотання прокуратури та наклав арешт на три об’єкти нерухомості, які, за даними прокуратури, належать ТОВ «Лізингова компанія «Ельдорадо»:

- нежитлова будівля літ."Б-2", загальною площею (кв.м): 4789.5, що знаходиться за адресою: Харківська обл., м. Харків, проспект Гагаріна, 165 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна №187384263101);

- будівля, офісно-розважальний комплекс з торгівельними приміщеннями, загальною площею (кв.м): 19737.7, що знаходиться за адресою: Київська обл., м. Бориспіль, вулиця Київський Шлях, будинок 2/6 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна №154235132105);

- торгово-розважальний центр, загальною площею (кв.м): 76942.7, що знаходиться за адресою: Донецька обл., м. Маріуполь, Володарське шосе, 2 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна №11134414123).

«Частиною 2 ст. 170 КПК України визначено, що арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди», - зауважується в ухвалі суду.

За даними досудового слідства, банк «Михайлівський» уклав кредитні договори з 8 суб`єктами господарської діяльності, які мають ознаки фіктивності (зокрема, з ТОВ «Альфа-Інвест Сервіс», ТОВ «Атлантіс Буд Груп», ТОВ «Валькірія Сервіс», ТОВ «Капітал-Буд Груп», ТОВ «Максі-Пром Сервіс», ТОВ «Олімпік Пром Сервіс», ТОВ «Омега Компані ЛТД», ТОВ «Ярос Груп»), на підставі яких банк видав кредити на 899,6 млн грн.

За даними досудового слідства, отримані кредитні кошти були спрямовані позичальниками на ТОВ «Профіт Юніон» і ТОВ «Ініціатива Груп» з призначенням платежів «надання фінансової допомоги» та «купівля-продаж цінних паперів», які в свою чергу, спрямували кредитні кошти на 15 суб`єктів господарської діяльності (зокрема, ТОВ "Лізингова компанія "Ельдорадо", ТОВ «Технополіс 15», ТОВ «Альянс Новобуд», ТОВ «Алекса Груп», ТОВ «Компанія Інтер-Профіт», ТОВ «Алєксандрія», ТОВ «Транс-Логістик», ТОВ «Альянс Транссервіс», ТОВ «3Д Транс», ТОВ «Фаетон-Груп», ТОВ «Арма Факторинг», ТОВ «Мікрокредитний центр БМ», ТОВ «Дієса», ТОВ «Ест-Ком», ТОВ «Центр сприяння бізнесу «ПІК»), які спрямували вказані кошти на погашення заборгованості за 19-ма кредитними договорами на загальну суму 1,06 млрд грн (у результаті чого, за даними слідчих, банк втратив заставне майно).

За даними досудового слідства, ТОВ «Лізингова компанія «Ельдорадо» набула право власності на нерухоме майно, на яке й було накладено арешт.

Нагадаємо, торік у Фонді гарантування публічно заявляли, що "сподіваються" на накладання арешту на мережу "Ельдорадо", яку Фонд пов`язував з В. Поліщуком. Натомість рітейлер "Ельдорадо" у зв`язку з цим заявляв про намір судитися з Фондом гарантування, вказуючи на відсутність правового зв`язку з банком "Михайлівський". При цьому в 2017 році правоохоронці в рамках кримінального провадження №42017100000000277 (теж щодо банкрутства банку "Михайлівський") звертали увагу на окремі аспекти діяльності "Ельдорадо".

Про інші арешти нерухомості в рамках вказаного кримінального провадження - зокрема, ТОВ "Три О" (якому належить столичний ТРЦ "Гуллівер"); ТОВ "Техенерготрейд" (за даними держреєстру, кінцевий бенефіціар - Віктор Поліщук); ТОВ "Альянс Новобуд" читайте тут.

Про податкові претензії прокуратури до ТОВ "Три О" див. тут (у цьому ж матеріалі - про арешти рахунків ТОВ «Лізингова компанія «Ельдорадо», ТОВ «Технополіс 15», ТОВ «Альянс Новобуд»).

За даними держреєстру, кінцевим бенефіціаром ТОВ "Техненерготрейд" є Віктор Поліщук; власниками істотної участі в ТОВ "Три О" значаться компанія "Бадлі Коаст Лімітед" (ПАР), компанія "Хетібер Файненс Лімітед" (Кіпр), компанія "Подемос" (ПАР), а кінцевим бенефіціаром - В`ячеслав Ігнатенко; кінцевим бенефіціаром ТОВ "Альянс Новобуд" значиться Анна Богуш, а в числі засновників - у т.ч. ТОВ "КУА "Сіті Кепітал", з яким неофіційно пов`язували в т.ч. В. Поліщука).

Як відомо, В. Поліщук вважається і основним власником/співвласником ТРЦ «Гуллівер». Так, у жовтні 2012 року газета «Коммерсант» писала з посиланням на власні джерела, що власником «Три О» став В. Поліщук, викупивши частки у Вагіфа Алієва, Олексія Кучеренка, Сергія Веселова. Як зазначалося, будівництво Gulliver фінансувалося за рахунок кредитних коштів Ощадбанку.

На початку вересня 2016 року «Економічна правда» повідомляла з посиланням на джерело, близьке до керівництва Ощадбанку, що «кілька років тому Ощадбанк видав компанії "Три О", що управляє столичним ТРЦ "Гулівер", $460 млн кредиту, в той час як ринкова вартість заставного майна становила ледь половину від цієї суми».

У жовні-2016 глава правління Ощадбанку Андрій Пишний, коментуючи для агентства "ЛігаБізнесІнформ" неофіційну інформацію про реструктуризацію Ощадбанком кредитів на пільгових умовах на суму біля 20 млрд грн для групи компаній В. Поліщука, констатував, що «є речі, які я не можу обговорювати і коментувати в силу банківської таємниці, і це саме той випадок», водночас він зауважував, що «всі без винятку рішення кредитного комітету та правління банку розглядаються за участю куратора НБУ».

У листопаді В. Поліщук в інтерв’ю для цього ж агентства називав «сюрпризом» накладання арешту на «Гуллівер» у рамках справи щодо банкрутства банку «Михайлівський». Він запевняв, що «ніколи не був власником компанії «Три О». «Gulliver мені не належить. Якими процесуальними діями керувалася прокуратура, не можу сказати», - констатував В. Поліщук, додаючи, що його дружина лише «управляє» «Гуллівером».

Але він не відповів на питання, кому саме належить Gulliver: «Ви знаєте, деякі називають Януковича та інших людей зі страшними прізвищами. З 2014 року фінмоніторинг України, оновлений і найчесніший, перевірив всіх засновників Gulliver. Абсолютно точно знаю, що ніяких Януковичів і подібних прізвищ у власниках торгово-офісного центру немає. А є фантазії людей, про яких пишуть в пресі... Мені сумно».

Про судові спори між Фондом гарантування та ФК «Плеяда» і ФК «Фагор», скасування судом першої інстанції рішення НБУ про ліквідацію банку «Михайлівський» див. тут, про перегляд цього рішення в апеляційній інстанції - тут.

За даними Фонду гарантування, на 01 червня вкладникам банку "Михайлівський" у межах гарантійної суми було виплачено 2,26 млрд грн (98,4% запланованих виплат).