Соратник Тимошенко очікує 21 млн грн від ліквідатора банку Жеваго

Все про економіку та фінанси

10 липня Окружний адмінсуд м. Києва частково задовольнив позов фізичної особи (Кучеренка Олексія Юрійовича) та визнав протиправними дії ліквідатора банку «Фінанси та кредит» щодо перерахування 907,9 тис дол з рахунку позивача в дохід банку. Суд зобов’язав ліквідатора банку «Фінанси та кредит» включити вимоги Кучеренка О. Ю. на 21,4 млн грн до четвертої черги акцептованих вимог кредиторів.

За даними позивача, отримавши гарантовані 200 тис грн, він звернувся із заявою до Фонду гарантування про включення решти грошових вимог до реєстру до реєстру акцептованих вимог кредиторів банку, що підтверджується даними опису вкладення у цінний лист №0210504362633, датованого 28.12.2015 з відміткою штампу відділення поштового зв`язку від 28.12.2015. Однак відповіді на цю заяву він не отримав, а згодом дізнався, що відповідні кошти були зараховані в дохід банку.

Згодом ліквідатор банку «Фінанси та кредит» повідомив, що не отримував інформацію про направлення заявником кредиторської вимоги в строк прийому кредиторських вимог (а саме упродовж періоду з 23.12.2015 року по 21.01.2016 року), та відповідно про пропущення ним законодавчо визначеного строку для заявлення кредиторської вимоги. Як наслідок у включенні боргових зобов`язань банку за договором банківського вкладу з позивачем до реєстру вимог кредиторів банку було відмовлено.

«Надані позивачем документи суд вважає належними доказами відправлення адресату та отримання останнім цінного листа № 0210504362633 з вкладеною до нього заявою від 24.12.2015 <…> Cуд приходить до висновку, що позивач звернувся до відповідача в межах встановленого законодавством 30-денного строку для звернення з кредиторськими вимогами», - йдеться в постанові Окружного адмінсуду м. Києва.

Жеваго, Кучеренко, Поліщук

Як писав Finbalance, 24 листопада 2016 року Госпсуд Київської області задовольнив кілька позовів НБУ (див. 1, 2, 3, 4) до ТОВ "Компанія "Еко-Буд Сервіс" (м. Миколаїв). В рахунок погашення боргу банку «Фінанси та кредит» перед НБУ на 4,25 млрд грн суд вирішив стягнути з компанії-відповідача (як іпотекодавця по кредитним зобов’язанням банку «Фінанси та кредит») кілька земельних ділянок, розташованих в с. Вишеньки Бориспільського району Київської області (цільове призначення - будівництво та обслуговування жилого будинку) шляхом продажу на прилюдних торгах у межах процедури виконавчого провадження за початковою ціною, визначеною договором іпотеки

- 6,59 га (кадастровий номер 3220881300:04:003:0228) – 17,38 млн грн;
- 3,14 га (кадастровий номер 3220881300:04:003:0229) – 8,77 млн грн;
- 6,44 га (кадастровий номер 3220881300:04:003:0225) – 16,98 млн грн;
- 4,42 га (кадастровий номер 3220881300:04:003:0224) – 12,36 млн грн.

02 листопада таке ж рішення було ухвалене судом щодо земельної ділянки у вказаному населеному пункті площею 3,36 га (початкова вартість – 9,39 млн грн), а 27 вересня – щодо земельної ділянки площею 7,63 га (початкова вартість – 23,67 млн грн).

При цьому 22 червня 2016 року Госпсуд м. Києва задовольнив позов ліквідатора банку «Фінанси та кредит» й вирішив стягнути солідарно з ТОВ "Компанія "Еко-Буд Сервіс" і його поручителяТОВ «Група «Український Стандарт» 45 млн грн; з ТОВ "Еко-Буд Сервіс" і його поручителя ТОВ «Конті Інвест» - 25 млн грн; 1,34 млрд грн – з ТОВ "Компанія "Еко-Буд Сервіс" (на підставі договору про невідновлювальну кредитну лінію №677v-01-08, який був укладний 31.07.2008 між банком «Фінанси та кредит» і ТОВ "Компанія "Еко-Буд Сервіс").

За даними держреєстру, тоді засновником ТОВ «Компанія Еко-Буд Сервіс» значився Нішонходжаєв Бобір Алішерович (місто Андижан, Узбекистан). Водночас враховуючи, що ТОВ "Еко-Буд Сервіс" виступало іпотекодавцем по кредиту для банку К. Жеваго, можна припустити, що й це підприємство як мінімум не зовсім йому чуже. 

Серед засновників згаданого вище ТОВ «Група «Український стандарт» фігурував, зокрема, Сергій Веселов. У 2012 році і 2013 році він зайняв 57-е та 53-е місце в рейтингах найзаможніших українців за версією журналів Forbes і Корреспондент. Як писали ці видання, на початку бізнес-шляху С. Веселов здавав в оренду літак Іл-86, який був придбаний спільно з майбутнім міністром ЖКГ Олексієм Кучеренком (сьогодні – близький до Юлії Тимошенко, яку, як мінімум, раніше підтримував і К. Жеваго); у 1990-х торгував газом як один з молодших компаньйонів І. Бакая; був партнером К. Жеваго по Полтавському ГЗК та АвтоКрАЗу; мав частку в бізнес-центрі «Гуллівері».

Серед засновників ТОВ «Група «Український стандарт» також фігурувало ТОВ КУА "Сіті Кепітал", з яким неофіційно пов’язували в т.ч. Віктора Поліщука (власника/співвласника «Ельдорадо»; «Технополіса»; збанкрутілого банку «Михайлівський» - через ТОВ «Екосіпан»). Хоча в офіційному переліку учасників (засновників) ТОВ «КУА «Сіті Кепітал» В. Поліщук не фігурує, але показовим може бути, зокрема, те, що за даними держреєстру, на 31.12.2014 до числа засновників ТОВ «Екосіпан», крім В. Поліщука, входила в т.ч. Шевченко Анна Ігорівна, яка на вказану дату також була одним з учасників (засновників) ТОВ «КУА «Сіті Кепітал».

Як відомо, В. Поліщук також вважається власником/співвласником ТРЦ «Гуллівер». Так, у жовтні 2012 року газета «Коммерсант» писала з посиланням на власні джерела, що власником «Три О» став В. Поліщук, викупивши частки у Вагіфа Алієва, Олексія Кучеренка, Сергія Веселова. Як зазначалося, будівництво Gulliver фінансувалося за рахунок кредитних коштів Ощадбанку.

На початку вересня 2016 року «Економічна правда» повідомляла з посиланням на джерело, близьке до керівництва Ощадбанку, що «кілька років тому Ощадбанк видав компанії "Три О", що управляє столичним ТРЦ "Гулівер", $460 млн кредиту, в той час як ринкова вартість заставного майна становила ледь половину від цієї суми».

У жовні-2016 глава правління Ощадбанку Андрій Пишний, коментуючи для агентства "ЛігаБізнесІнформ" неофіційну інформацію про реструктуризацію Ощадбанком кредитів на пільгових умовах на суму біля 20 млрд грн для групи компаній В. Поліщука, констатував, що «є речі, які я не можу обговорювати і коментувати в силу банківської таємниці, і це саме той випадок», водночас він зауважував, що «всі без винятку рішення кредитного комітету та правління банку розглядаються за участю куратора НБУ».

У листопаді В. Поліщук в інтерв’ю агентству «ЛігаБізнесІнформ» називав «сюрпризом» накладання арешту на «Гуллівер» у рамках справи щодо банкрутства банку «Михайлівський». Він запевняв, що «ніколи не був власником компанії «Три О». «Gulliver мені не належить. Якими процесуальними діями керувалася прокуратура, не можу сказати», - констатував В. Поліщук, додаючи, що його дружина лише «управляє» «Гуллівером».

Але він не відповів на питання, кому саме належить Gulliver: «Ви знаєте, деякі називають Януковича та інших людей зі страшними прізвищами. З 2014 року фінмоніторинг України, оновлений і найчесніший, перевірив всіх засновників Gulliver. Абсолютно точно знаю, що ніяких Януковичів і подібних прізвищ у власниках торгово-офісного центру немає. А є фантазії людей, про яких пишуть в пресі... Мені сумно».

У лютому 2017 року К. Жеваго в одному з інтерв`ю називав "шахрайським" кредит для Поліщука на 120 млн дол.

За даними Фонду гарантування, коли в банк «Фінанси та кредит» була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 17 млрд грн, а юросіб – 4 млрд грн.

На 01.06.2017 вкладникам банку "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено 9,9 млрд грн (94,9% запланованих виплат). Як і у випадку інших банків-банкрутів, компенсації здійснювали, передусім, за рахунок емісійних коштів НБУ. Тобто – за рахунок всіх громадян, які покрили відповідні витрати в т.ч. через сплату інфляційного та девальваційного «податку».

Але слід врахувати і борг банку «Фінанси та кредит» перед НБУ по кредитам рефінансування, який, згідно з інформацією регулятора, на початок квітня становив 6,3 млрд грн.

За даними НБУ, з 29 млрд грн кредитного портфелю банку "Фінанси та кредит" 22 млрд грн - це були позики структурам, пов`язаним з К. Жеваго.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування від 07.07.2016 було затверджено ліквідаційну масу банку "Фінанси та кредит" станом на 01 травня 2016 року: балансова вартість (без врахування резервів та переоцінки) – 45,1 млрд грн; оціночна вартість – лише 9,9 млрд грн.

Як писав Finbalance, слідчі ГПУ та поліції здійснюють досудове розслідування по низці кримальних проваджень щодо видачі банком «Фінанси та кредит» інсайдерських кредитів. Одне з них (№12016100080004902) було відкрите за фактом вчинення шахрайських дій не лише посадових осіб банку, але і його власника-нардепа... У кримінальному провадженні №12015100010000279 (за підозрою в т.ч. екс-глави правління банку «Фінанси та кредит» В. Хливнюка в привласненні та розтраті коштів цієї фінустанови) фігурував у т.ч. колишній помічник К. Жеваго.

Глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що кредити рефінансування для банку «Фінанси та кредит» видані в т.ч. під заставу Білоцерківської ТЕЦ як цілісного майнового комплексу (ТЕЦ пов`язують з К. Жеваго).

18 листопада 2016 року Шевченківський райсуд м. Києва відмовився задовольнити клопотання НБУ про накладання арешту на все рухоме та нерухоме майно Костянтина Жеваго в рамках позову щодо стягнення з цього нардепа (як поручителя) 1,54 млрд грн заборгованості банку «Фінанси та кредит» по рефінансуванню.

В. Гонтарева висловлювала думку, що хоча акції компанії Ferrexpo ніколи не були в заставі НБУ по кредитам рефінансування для банку «Фінанси та кредит», забезпеченням по цим позикам була персональна гарантія К. Жеваго, а тому він має відповідати по цим зобов’язанням всіма своїми активами.

«На мою думку, людина, у якої є персональна гарантія, відповідає всіма своїми активами. Активи Ferrexpo у нього як мінімум записані у всіх його офіційних деклараціях, тому я вважаю, що він повинен відповідати усіма своїми активами. Ми будемо намагатися забрати всі можливі активи для погашення того кредиту, під який була видана ця персональна гарантія», - зазначала глава Нацбанку.

Про судові рішення, згідно з якими група «КрАЗ» Жеваго має повернути Фонду гарантування 2,1 млрд грн читайте тут.

Про втрату Фондом гарантування поруки "Росави" по боргам Жеваго на сотні мільйоні гривень див. тут.

Про спроби фармкомпаній Жеваго отримати відстрочку на виплату майже 900 млн грн боргу перед банком «Фінанси та кредит» див. тут.

Про намагання структур К. Жеваго отримати компенсації від Фонду гарантування читайте тут.

Про інші боргові вимоги Фонду гарантування до компаній Жеваго читайте туттуттут і тут.

Про спроби ФК "Ворскла" оскаржити визнання його пов`язаною особою з банком "Фінанси та кредит"див. тут.

Про боргові вимоги НБУ до структур К. Жеваго див. тут.

Про судове рішення, згідно з яким К. Жеваго мав виплатити вкладниці банку "Фінанси та кредит" 1 млн грн читайте тут.

Про автомобілі, яхту, літак і вертоліт, які можуть належати К. Жеваго, - читайте в матеріалі сайту dubinsky.pro.

P.S. Finbalance готовий опублікувати коментарі всіх фізичних та юридичних осіб, які згадуються в матеріалі