Слідчі: з Радикал Банку вивели половину активів у день, коли ввели тимчасову адміністрацію

Все про економіку та фінанси

Згідно з матеріалами Печерського райсуду м. Києва, Головне слідче управлінням Нацполіції здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні №12015000000000633 від 08.12.2015 за фактами заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовими особами ПАТ «Радикал Банк» та ТОВ «КУА «АРБ Інвестменс», вчинені за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах, за ознаками ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем; карається позбавленням волі на 7-12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна)

Довідково. За даними НБУ, на 01.07.2015 «Радикал Банк» займав 60-е місце в банківській системі за обсягом активів (1,5 млрд грн.). 09.07.2015 НБУ ухвалив рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних (підстава – «грубе порушення законодавства у сфері готівкового обігу, що створювало загрозу інтересам вкладників чи інших кредиторів банку), а 09.11.15 – про ліквідацію фінустанови. За даними ФГВФО, на 01.01.2016 вкладники «Радикал Банку» отримали від Фонду 113,6 млн грн., або 84,0% суми, що підлягає відшкодуванню в межах гарантійної суми.

ЗМІ пов’язували «Радикал Банк» з оточенням «Сім’ї», від банку тягнуться нитки і до КУА «АРБ Інвестменс». За даними ж НБУ, бенефіціарами «Радикал Банку» значаться Шпак Максим, Веремійченко Анрі, Бера Ярослав, Бут Валерій, Дробіт Володимир, Потоня Лілія. У держреєстрі юросіб серед засновників ТОВ «АРБ Інвестменс» фігурують, зокрема, Буянова Інна та Носенко Олександр (через ТОВ «Тандем Агро»).

27 січня суддя Печерського райсуду м. Києва надав слідчим дозвіл на доступ до документів , що містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у ПАТ «Радикал Банк». Крім того, 22 січня він наклав арешти на рахунки «КУА «АРБ Інвестменс» в «Діамантбанку» та «Апекс банку», а також арешт на належне ТОВ «КУА «АРБ Інвестменс» або іншому власнику майно.

Згідно з ухвалою суду, досудове слідство встановило, що службові особи ПАТ «Радикал Банк», за попередньою змовою із службовими особами ТОВ «Компанія з управління активами «АРБ Інвестменс», що діяло від імені, в інтересах і за рахунок Закритого недиверсифікованого венчурного пайового інвестиційного фонду «Джерело», усвідомлюючи, що 09.07.2015 НБУ прийняв рішення про запровадження тимчасової адміністрації в ПАТ «Радикал Банк», діючи умисно, для заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем уклали договір про відступлення права вимоги від 09.07.2015, на підставі якого, ПАТ «Радикал Банк» (первісний кредитор) передав, а КУА «АРБ Інвестменс» (новий кредитор) отримав право вимоги сплати грошових коштів, яке виникло за кредитними договорами від позичальників, зазначених у додатку №1 до договору про відступлення права вимоги від 09.07.2015, серед яких і кредитний договір, укладений між ТОВ «Квінтайр» та ПАТ «Радикал Банк», чим заподіли майнової шкоди ПАТ «Радикал Банк» та ТОВ «Квінтайр» в особливо великих розмірах».

Майном, що передано банку як забезпечення виконання основного зобов`язання за кредитним договором, укладеним між ПАТ «Радикал Банк» та ТОВ «Квінтайр» виступило: майнові права на об`єкт незавершеного будівництва «Офісно-торгівельний центр з підземним паркінгом» загальною площею (за проектом) 13 135,8 кв.м., який буде знаходитися (будується) за адресою: м. Київ, вул. Спаська, 26/14, на земельній ділянці площею 0,2115 га, що належать ТОВ «Перспектива Резиденція» (код за ЄДРПОУ 30058479); корпоративні права, якими є частка Компанії «Ментолер Інвестмент ЛТД» (MENTOLER INVESTMENTS LTD) в статутному капіталі юридичної особи за законодавством України – ТОВ «Перспектива резиденція»; нежиле приміщення літ. Б, зі всіма об`єктами функціонально пов`язаними з цим нерухомим майном, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Ярославів Вал, 3, який належить Компанії з обмеженою відповідальністю «ВОЛОМАНО ХОЛДІНГЗ ЛІМІТЕД».

У згаданому додатку №1 були вказані й інші позичальники: кільканадцять фізосіб, ПП «Вудпак», СТОВ «ЧАК», ТОВ «Бориспільбуд», ТОВ «Аграрний Фонд», ТОВ «Агровал», ТОВ «Акцент-Інвест», ТОВ «Вестдонбуд», ТОВ «ВО СЗВІ», ТОВ «Дак», ТОВ «Домосвіттрейд», ТОВ «Імп-Ол», ТОВ Інвестиційна компанія Екоресурс», ТОВ «Рапан Сервіс», ТОВ «Центральна енергетична компанія», ТОВ «Юридичний Альянс «АРС Еквітас», ТОВ «Агросейв», ТОВ «Комунсервіс», ТОВ «Агроінвест Консалтинг», ТОВ «Інтерконтиненталь-Україна», ТОВ «Вантаж Бі.Ем.Джі», ПАТ «ДТЗ», ПП «Промінь Озерне», ТОВ «Квінтайр», ТОВ «Кратос-Агро».

Як зауважують слідчі Нацполіції, майнові права Компанії з обмеженою відповідальністю «ВОЛОМАНО ХОЛДІНГЗ ЛІМІТЕД» на нежилий будинок літ. Б за адресою: м. Київ, вул. Ярославів Вал, 3, за іпотечним договором від 30.08.2013 року перереєстровано на користь КУА «АРБ ІНВЕСТМЕНС», в тому числі з порушенням положень ст. 35 Закону України «Про іпотеку», а саме недодержання 30 денного терміну за вимогою щодо усунення порушень.

«Ці дії службових осіб ТОВ «КУА «АРБ ІНВЕСТМЕНС» свідчать про їх наміри протиправно, з порушенням установленого законом порядку, набути право власності на майно, що було передано позичальниками та їх поручителями ПАТ «Радикал Банк» в якості забезпечення по кредитним договорам», - зауважується в ухвалі Печерського райсуду м. Києва.

Як констатується в судовій ухвалі, один з допитаних слідчими свідків дав покази, що, сума зобов`язань боржників, вказана в одному з договорів відступлення права вимоги від 09.07.2015 (323,37 млн грн. та 8,9 млн грн.) не відповідає розмірові фактично переданих під контроль ТОВ «КУА «АРБ ІНВЕСТМЕНТС» активів на суму 769,65 млн грн., а також не відповідає самому переліку кредитних договорів та позичальників за цими кредитними договорами, які нібито відступлені на користь цієї юридичної особи.

«Зазначене, вочевидь, свідчить, що особи, які виготовляли копії нібито укладеного договору про відступлення прав вимог з додатками до нього, намагалися створити уявлення законності такої операції та достатності для прийняття рішення про проведення такої операції з дозволу Наглядової Ради Банку, між тим фактично передавши під контроль ТОВ «КУА «АРБ ІНВЕСТМЕНТС» активів на значно більшу суму.

Таким чином керівництво банку намагалося уникнути відповідальності за перевищення повноважень при складанні договору відступлення прав вимоги (на суму більше ніж 500 000 000,00 грн. на одного контрагента), що свідчить про умисні, заздалегідь сплановані дії, направлені на заволодіння (привласнення) активів Банку (частина кредитного портфелю у сумі 769 654 346,11 грн.)», - описуються в ухвалі суду висновки слідчих.

Про підозри Генпрокуратури щодо співучасті посадових осіб НБУ у виведенні 535 млн дол. з "Дельта Банку" читайте тут, а посадових осіб Фонду гарантування - в сприянні виведенню 120 млн грн з "Прайм-банку" - тут. Про виведення 10,4 млрд грн з банку "Надра" - див. тут.   Про підозрілі операції в "Дельта Банку", проведені під носом НБУ, на 20 млрд грн (за даними ФГВФО) читайте тут.

Finbalance