ДФС: Діамантбанк збанкрутував через інсайдерські кредити

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Дніпровського райсуду м. Києва від 05 жовтня, слідчі управління ДФС у м. Києві в рамках кримінального провадження №32017100040000062 розслідують діяльність Діамантбанку за статтею 218-1 Кримінального кодексу («Доведення банку до неплатоспроможності»).

«Діяльність керівництва та ПАТ «Діамантбанк» в цілому в більшій мірі була спрямована на обслуговування інтересів бізнесу акціонерів та пов`язаних з ними осіб на неринкових умовах, що фактично призвело до доведення банку до неплатоспроможності. Загальний обсяг заборгованості пов`язаних з банком боржників станом на 01.02.2017 складав 2 864 854,7 тис. грн., що становить 35,78% загальних активів», - наводяться в ухвалі суду дані слідства.

Згідно з документом, за результатами діагностики Діамантбанку в 2016 році НБУ встановив потребу фінустанови в докапіталізації на 2,5 млрд грн.

Також в ухвалі суду згадується травневе інтерв’ю глави НБУ Валерії Гонтаревої, в якому вона повідомляла, що глава правління Діамантбанку Олег Ходачук декларував намір докапіталізувати банк на 750 млн грн. Окремо в ухвалі суду зауважується, що ці кошти не були задекларовані, при цьому, за словами В. Гонтаревої, О. Ходачук надав для НБУ аудиторський висновок, виписку по рахунку та особисту розписку про докапіталізацію банку.

«Вказані факти, можуть свідчити про незаконне походження зазначених коштів через виведення їх з ПАТ «Діамантбанк», шляхом безпосереднього або опосередкованого кредитування пов`язаних з банком осіб», - зауважується в ухвалі суду.

05 жовтня Дніпровський райсуд м. Києва задовольнив клопотання слідчого ДФС і надав тимчасовий доступ до документів НБУ щодо Діамантбанку, у т.ч. інформації про надання індивідуальних ліцензій на відкриття рахунків за кордоном О. Ходачука; перевірки Нацбанком фінансового моніторингу в Діамантбанку; результатів діагностики банку; даних про видачі рефінансування тощо. Крім того, суд іншою ухвалою надав слідчому доступ до документів Діамантбанку щодо рахунків О. Ходачука; щоденних звітів банку за період з 01.07.15 по 24.04.17; конверсійних угод Діамантбанку з ДІВІ Банком; окремих кредитних справ тощо.

За офіційними даними НБУ, серед акціонерів Діамантбанку були в т.ч. Микола Мартиненко та Давид Жванія.

P.S. 

За неофіційними даними джерел журналіста Олександра Дубінського, в рамках вказаного карного провадження, правоохоронці мають запитання в т.ч. до Ігоря Керезя, який був главою наглядовою ради Діамантбанку та, згідно з інформацією Нацбанку, найбільшим акціонером цієї фінустанови. Як запевняють джерела О. Дубінського, "у зв`язку з цією справою, Керезь був вимушений фіктивно розлучитися з дружиною та переоформити на неї майно" (цитата).

Контекст

23 червня Фонд гарантування і "Таскомбанк" Сергія Тігіпка підписали договір про передачу частини активів та зобов’язань неплатоспроможного Діамантбанку на користь приймаючого банку – «Таскомбанку»:

«За умовами угоди АТ «Таскомбанк» набув усіх прав та обов’язків боржника перед вкладниками (фізичними особами, у тому числі фізичними особами-підприємцями) неплатоспроможного ПАТ «Діамантбанк» щодо повернення грошових коштів та сплати відсотків за договорами банківського рахунку/вкладу (у тому числі за іменними ощадними сертифікатами), у межах 200 тисяч гривень. Загальна сума переданих зобов’язань склала близько 1,1 млрд грн. При цьому сам ПАТ «Діамантбанк» буде ліквідовуватись. Вкладники, залишок коштів на рахунках яких перевищує гарантовану суму відшкодування 200 тисяч гривень, мають подавати кредиторські вимоги до ПАТ «Діамантбанк» за стандартною процедурою.

Надання фінансової допомоги з боку Фонду гарантування приймаючому банку не передбачено. Під час тимчасової адміністрації вкладникам ПАТ «Діамантбанк» за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, було виплачено 111,4 млн грн. При цьому загальна гарантована сума відшкодування вкладникам складає 1 239,8 млн грн.

За умовами підписаного договору, на користь приймаючого банку АТ «Таскомбанк» також передано частину активів неплатоспроможного ПАТ «Діамантбанк». Зокрема, мова йде про частину кредитного портфелю (переважно – кредити юридичних осіб), частину нерухомості разом із основними засобами, що у них знаходяться, та дебіторську заборгованість одного клієнта перед банком».

Як писало видання "Економічна правда", балансова вартість активів, які Діамантбанку передає Таскомбанку, виглядає дуже привабливо — 3,14 млрд грн. Водночас ринкова вартість, яку визначав незалежний оцінювач на замовлення Фонду гарантування, становила лише 1,08 млрд грн. Найцікавіші активи - це нерухомість та корпоративні кредити.

У першому випадку йдеться в т.ч. про чотири об`єкти на Контрактовій площі. Зокрема, одна з них — це центральний офіс самого Діамантабанку за адресою Контрактова площа, 10А. Інші так само знаходяться поряд. Їх загальна оціночна вартість сягає 240 млн грн. Ще один привабливий актив — 30 квартир в ЖК Crystal Park, який будувала девелоперська компанія "імені" Жванії та Мартиненка St Sophia Homes. Приблизна вартість квартир — 80 млн гривень.

Інший потенційний "бонус" для Тігіпка (власник Таскомбанку) — корпоративний кредитний портфель. Так, його балансова вартість сягає 2,65 млрд грн, і за словами співрозмовника в НБУ, з них 2,1 млрд грн — це борги бізнес-групи Жванії та Мартиненка. "Левова частка — це борги управляючої компанії девелоперських проектів St Sophia Homes. Але вона ніколи кредити не брала насправді, для цього використовувалися одноразові проектні компанії. Інші кредити — це ще десятки підконтрольних групі компаній", — пояснював виданню банкір. Як зауважувалося, портфель, який за балансом коштував 2,65 млрд грн, за умовами угоди, коштував Тігіпку фактично 735 млн грн.

Як констатував сайт dubinsky.pro, внаслідок укладання вказаної угоди, "за бортом" лишилися вкладники Діамантбанку із загальною сумою депозитів близько 800 млн грн; юрособи з залишками в 2,2 млрд грн та інші банки з залишками в 2,3 млрд грн. "Нерухомість з балансу тігіпківського ТАСа повертається до акціонерів Діаманта Мартиненка, Керезя і Ходачука", - стверджувало видання, посилаючись в т.ч. на дані держрестру.

Про оскаження в суді передачі нерухомості Діамантбанку для "Таскомбанку" читайте тут.