Скільки НБУ платить за послуги Kroll та AlixPartners: дані екс-посадовця Нацбанку

Все про економіку та фінанси

Винагорода компанії Kroll по договору з НБУ (в рамках forensic audit Приватбанку) складає 3,4 млн євро за виключенням супутніх витрат, які обмежені 15% (0,51 млн євро), а в договорі з AlixPartners встановлена погодинна оплата праці у валюті євро та передбачена можливість залучення субпідрядників. Про це йдеться в зверненні екс-директора департаменту інспекційних перевірок банків НБУ Тетяни Лебединець та її заступника Людмили Калінчук до НАБУ, НАЗК й Ради НБУ щодо можливого використання посадовцями НБУ делегованих їм владних повноважень «з метою особистого збагачення» (копія документу є в розпорядженні Finbalance).

У зверненні вказується, що НБУ отримує юридичні послуги від компанії ТОВ «Астерс Консалт», що «залучена через посередника AlixPartners Services UK LLP». «Розмір грошової винагороди ґрунтується на погодинних ставках від €75 до €317», - йдеться в документі.

У повідомленні Т. Лебединець і Л. Калінчук для НАБУ, НАЗК і Ради НБУ зауважується, що «за наявності в НБУ кваліфікованих працівників, здатних надавати юридичні консультації та вести фінансові розслідування, за поданням заступника голови правління НБУ Рожкової К. В. до супроводу проекту «Приват» залучено іноземні компанії» (Kroll та AlixPartners).

Як зазначається, «договори з даними компаніями укладені без проведення прозорих тендерних процедур» та передбачають оплату в іноземних валютах, що, на думку авторів звернення, є «порушенням банківського законодавства в частині використання золотовалютних резервів».

Як стверджується, заступник глави НБУ Катерина Рожкова «прийняла незаконне рішення з перевищенням повноважень» про позапланову перевірку Приватбанку, в яку включено як уповноважених осіб НБУ представників згаданих компаній, які «не є ні працівниками НБУ, ні громадянами України».

Нагадаємо, Т. Лебединець була звільнена з посади в першій половині грудня після публікації в ЗМІ її доповідної записки на ім’я Я. Смолія та К. Рожкової щодо можливої незаконності залучення фахівців Kroll і AlixPartners до інспекційних перевірок Приватбанку. У Нацбанку заперечували зв’язок між звільненням Т. Лебединець та forensic audit Приватбанку, стверджуючи, що причиною такого кадрового рішення стало «систематичне невиконання службових обов`язків» (цитата). 

Контекст

У травні видання «Новое время» повідомляло, що НБУ працює з AlixPartners з 2016 року, причому, як зазначалося, за послуги консультанта «довелося заплатити кругленьку суму».

«Вартість консультацій склала 66,2 млн грн. Для цього НБУ використовував резерв, створений для непередбачених витрат на суму 33,37 млн грн. А решта суми на 32,8 млн грн добиралася за рахунок зменшення статті видатків «Податки, збори та обов`язкові платежі». Тобто Нацбанк свідомо знизив відрахування до бюджету України для оплати рахунків. Витрати на Kroll були нижче – 20,9 млн грн, але НБУ довелося підвищити ліміт тих самих резервів.

Мало того, НБУ планує витратити на AlixPartners в 2017 році ще 20 млн євро», - писали журналісти з посиланням на проект рішення Нацбанку.

Заступник глави правління НБУ Катерина Рожкова в коментарі для НВ зазначала, що тендер з вибору підрядників проводився, але був закритим і непублічним: «Ми залучали радників до цього процесу, не тільки державних, і це нормальна практика, але і велику кількість комерційних структур. Ми вивчали світовий досвід. Проводили спочатку внутрішній тендер, вивчали ті компанії, які кращі в своєму напрямку і зрештою визначилися з тим, кого ми будемо залучати. Критеріїв відбору було дуже багато, тому що націоналізація - це не просто обмін акціями або продаж їх колишніми акціонерами Мінфіну, найскладніше - це імплементація нового корпоративного управління і нової стратегії».

К. Рожкова запевняла, що процедура відбору компаній проходила в рамках законодавства. «З огляду на складність процесу і державну таємницю, ми намагалися обмежити витік інформації. Ми працювали щодо цього питання з Кабміном, Мінфіном, ФГВФО, та іншими державними установами, рішення були колегіальними», - уточнювала високопосадовець НБУ.

Нещодавно з’явилася інформація, що детективи НАБУ здійснюють досудове розслідування по двом кримінальним провадженням, які стосуються фінансової складової співпраці НБУ, Мінфіна та Приватбанку з іноземними консультантами:

- №42017000000003528 (зареєстроване 06.11.2017) за фактом (цитата з витягу з ЄРДР) «розтрати службовими особами Національного банку України та державного ПАТ КБ «Приватбанк» державних коштів шляхом зловживання своїм службовим становищем в ході проведення закупівлі консультаційних послуг іноземних компаній протягом 2016-2017 років»;

- №42017000000004914 (зареєстроване 07.12.2017) щодо (цитата) «вчинення кримінального правопорушення окремими керівниками Національного банку України, Міністерства фінансів України та ПАТ КБ «Приватбанк», які, діючи умисно, всупереч інтересам служби, з корисливих мотивів, у співучасті з Kroll Associates U.K. Limited, AlixPartners Services UK LLP, Hogan Lovells International LLP, зловживаючи своїм службовим становищем, з метою привласнення грошових коштів в особливо великих розмірах, протягом 2016-2017 років уклали договори із надання консультаційних послуг з порушенням вимог законодавства про здійснення публічних закупівель із зазначеними компаніями, а також залучили у якості субпідрядників із надання консультаційних послуг української юридичні компанії ТОВ «Астерс», ТОВ «Астерс Консалт» за завищеними цінами, чим здійснили заволодіння грошовими коштами в особливо великих розмірах, на суму понад 80 млн грн».

Крім того, відповідно ухвали Печерського райсуду м. Києва від 04.12.2017, Генпрокуратура здійснювала досудове розслідування в кримінальному провадженні №42017000000002828 щодо можливої змови службових осіб Приватбанку та НБУ «із власниками та керівниками ряду суб’єктів господарювання, зокрема, іноземної детективної компанії Kroll» (цитата).

04.12.2017 суд дав дозвіл слідчим ГПУ на проведення обшуку в Приватбанку для виявлення та вилучення речей і документів, які стосуються в т.ч. «позапланової інспекційної перевірки ПАТ КБ «Приватбанк», призначеної розпорядженням НБ України №437-ро від 31.05.2017, а також залучення до її проведення співробітників іноземної детективної компанії «Kroll» (цитата).

Відповідний обшук був проведений у Приватбанку 07.12.2017. За неофіційними даними, він був зупинений за вказівкою Президента.

05.12.2017 Печерський райсуд м. Києва двома своїми ухвалами (1, 2) в рамках ще одного кримінального провадження - №42017000000001823 - надав слідчим доступ до документів, які знаходяться в Приватбанку та НБУ, і стосуються їх співпраці з Kroll, AlixPartners, Hogan Lovells.

14.12.2017 Солом’янський райсуд м. Києва задовольнив клопотання Ігоря Коломойського та заблокував можливість проведення forensic audit Приватбанку консультантами НБУ й націоналізованого банку.

17.12.2017 генпрокурор Юрій Луценко підтвердив у коментарі для ЗМІ, що наприкінці листопада в Амстердамі зустрічався з Ігорем Коломойським.

20.12.2017 Приватбанк повідомив, що суд Лондона наклав арешт на активи І. Коломойського та Г. Боголюбова.

21.12.2017 Ю. Луценко заявив, що «на сьогодні в ГПУ не було і немає жодних кримінальних проваджень стосовно аудиторської компанії «Kroll» чи будь-яких інших іноземних аудиторських компаній, які залучалися Національним банком України для фінансової перевірки діяльності Приватбанку».

26.12.2017 в ефірі кількох телеканалів (у т.ч. «1+1») було оприлюднене інтерв’ю Ю. Луценка, в якому він у контексті Приватбанку зазначив, що «з нетерпінням чекаю інформації від Kroll та ряду інших аудиторських західних кампаній, які за попередніми даними знайшли рахунки, куди осідали кошти, виведені з України». «Хто б не був власником цих рахунків, він отримає підозру. Можу вам чітко стверджувати, яке б там прізвище не стояло», - запевнив генпрокурор.