Серпневі тези: як глава НБУ переконувала Верховну Раду, що курс стабілізується

Все про економіку та фінанси

12 серпня глава Нацбанку Валерія Гонтарєва виступила у Верховній Раді перед народними депутатами та прозвітувала про поточну ситуацію на валютному ринку.

Наводимо основні тези виступу керівника українського центробанку:

1. Поточне ослаблення курсу гривні обумовлене, насамперед, негативними очікуваннями на ринку (як серед банків, так і населення) через воєнні дії на Сході, що підігріваються заявами різних політичних сил про можливість початку повномасштабної війни з Росією.

2. На динаміку валютного ринку також впливає розбалансування макроекономічних показників (інфляції, ВВП) і очікування бізнесом негативного впливу від запровадження економічних обмежень Росією щодо України.

3. НБУ має найближчим часом стабілізувати валютний ринок. Якщо це не вдасться зробити ринковими механізмами, за потреби будуть застосовані жорсткі адміністративні заходи. Поки що НБУ їх не використав через взяте зобов’язання перед МВФ щодо переходу до більш гнучкого курсоутворення та інфляційного таргетування. Наразі з Фондом ведуться конструктивні перемовини щодо адекватного реагування на поточні виклики.

4. Співпраця з МВФ, а також іншими міжнародними партнерами зобов’язує НБУ забезпечити збереження золотовалютних резервів на рівні, визначеному програмою «стенд-бай». Водночас Нацбанк ще має фінансові можливості для здійснення інтервенцій. За останній тиждень на підтримку гривні український центробанк уже витратив 150 млн дол.

5. Ніяких економічних передумов для курсу 13-13,5 грн/дол. немає. Люди, які купують наразі валюту по завищеному курсу, після стабілізації ситуації будуть фіксувати збитки. Наразі збалансованим для економіки курсом – навіть з урахуванням воєнних подій на Донбасі – є 11,5-11,9. При курсі 11,7 грн/дол. поточний рахунок України вже був майже вирівнявся. У серпні ж очікується профіцит платіжного балансу, з огляду, зокрема, на отримання кредиту від Світового банку на 500 млн дол. та 1,4 млрд дол. від МВФ.