Сбербанк називає штраф НБУ "частково протекціоністським"

Все про економіку та фінанси

Українська дочка російського “Сбербанку” на своєму сайті оприлюднила таку офіційну заяву щодо накладеного Нацбанком штрафу в розмірі 94,7 млн грн через порушення у сфері фінансового моніторингу:

“В АТ «СБЕРБАНК» вважають вжиті стосовно банку заходи неринковими і частково протекціоністськими по відношенню до інших гравців українського фінансового ринку.

По-перше, претензії до банку не є обґрунтованими внаслідок того, що ще рік тому АТ «СБЕРБАНК» провів цілий ряд внутрішніх заходів, спрямованих на посилення контролю, включаючи впровадження відмови клієнтові в проведенні операції. Відповідно, призначений регулятором штраф, як мінімум, непропорційний прийнятим банком заходам щодо посилення внутрішніх процедур у сфері фінансового моніторингу.

По-друге, в своїх документах НБУ використовує досить розмиті формулювання. Зокрема, «операції, що містять ознаки, які можуть бути пов`язані з відмиванням злочинних доходів». Сам по собі факт застосування умовного способу в справі, результатом якого планується штраф в 94,737 млн. гривень, вже досить спірний.

По-третє, експертне співтовариство неодноразово акцентувало увагу на тому, що правове регулювання фінансового моніторингу в Україні є недостатнім. Відсутність чітких правил гри створює передумови для неоднозначного трактування одних і тих же процесів і, відповідно, неоднорідним заходам їх запобігання. Мова по суті йде про непрямий податок на фінансову діяльність, посилений невиправдано високими штрафами. Така ситуація не сприяє розвитку фінансового сектора, і, відповідно, робить інвестиції в нього досить ризикованими та збитковими. З іншого боку, по відношенню до тих фінансових структур, які Національний банк України вважає «порушниками», розмір покарання встановлюється в ручному режимі. В результаті штраф, накладений на АТ «СБЕРБАНК» (який точно не є злісним порушником), неспівмірний із сумами, які призначаються іншим фінансовим установам за подібні ж дії. Прямий взаємозв`язок між розмірами штрафу і статутним фондом конкретного банку неприпустима.

По-четверте, подібними діями НБУ створює невиправдане фінансове навантаження на банки, що очевидно не сприяє зміцненню стійкості фінансового сектора в Україні. У сукупності зі складнощами роботи судової системи та суб`єктивним підходом до трактування законодавства можемо констатувати зростання рівня ризиків для ведення бізнесу в Україні.

Підводячи підсумки, ми звертаємо увагу на те, що вищеописана ситуація не впливає на поточну діяльність АТ «СБЕРБАНК», що має на даний момент один із найвищих показників достатності капіталу на українському ринку.

Банк залишає за собою право оскаржити розмір призначеного регулятором штрафу в судових інстанціях”.

Нагадаємо, вчора НБУ повідомив, що в грудні - за результатами перевірок з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення - він наклав штраф на Сбербанк в розмірі 94,7 млн грн - "за повторне здійснення ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу на загальну суму понад 3 млрд грн, яка полягала, зокрема, у продовженні проведення (у тому числі на підставі документів, що не відповідають дійсності) великомаcштабних фінансових операцій з видачі з рахунків клієнтів – юридичних осіб готівкових коштів, які містять ознаки таких, що можуть бути пов’язані з легалізацією кримінальних доходів, здійсненням фіктивного підприємництва, після неодноразового застосування Національним банком України заходів впливу за подібні фінансові операції у 2015 та 2017 роках, а також у проведенні фінансових операцій, що полягали в розрахунках платіжними картками за кордоном в закладах, які проводять азартні ігри" (цитата).

"Так, після отримання попереднього акта перевірки НБУ, в якому було зафіксовано здійснення банком ризикової діяльності на загальну суму понад 1 млрд грн, які зокрема полягали у видачі з рахунків клієнтів – юридичних осіб готівкових коштів, банк не припинив подібну діяльність, змінив схему видачі готівки і в рази збільшив обсяг операцій, які містять ознаки таких, що можуть бути пов’язані з легалізацією кримінальних доходів, здійсненням фіктивного підприємництва", - констатував НБУ.

Крім того, регулятор зазначав, що зробив Сбербанку письмове застереження "за незабезпечення виявлення фінансових операцій, що підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу; неналежне виявлення та вивчення публічних діячів; недотримання порядку надання інформації спеціально уповноваженому органу; порушення порядку зупинення фінансових операцій, а також за здійснення ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу, яка полягала, зокрема, у здійсненні операцій за рахунками клієнтів – юридичних осіб на підставі документів, що містять недостовірну інформацію" (цитата).