Saxo Bank опублікував "шокуючі передбачення" на 2019 рік

Все про економіку та фінанси

Аналітики Saxo Bank опублікували "Шокуючі передбачення" на наступний рік, пише dt.ua.

Передбачення на 2019-й рік є не тільки шокуючими, але й досить переконливі. Головна думка, закладена в них: "Всьому є межа!"

"Світ, який їде "на порожньому баку", повинен прокинутися і почати реформи – не тому, що він цього хоче, а тому, що іншого виходу просто немає. Ознаки цього всюди. Ми вважаємо, що в 2019 році ми все-таки зауважимо, що та дорога, по якій ми мчимо, нагромаджуючи все більше нових боргів, скоро закінчиться, і нарешті зробимо крутий поворот і почнемо виправляти свої помилки. Великий кредитний цикл в кінці 2018 р. вже починає демонструвати ознаки напруги, що у наступному році може призвести до вибуху на розвинених ринках, а центральним банкам доведеться знову починати все з нуля. Зрештою, вжиті ними з 2008 року спроби друкувати все більше грошей лише поглибили боргову яму, а тепер цей процес зовсім виходить з-під контролю", - впевнені аналітики Saxo.

Вони переконані, якщо хоча б частина їх прогнозів збудеться, ми почнемо свій шлях до суспільства, яке використовує набагато менше позикових коштів, рідше прагне до короткострокових вигод і короткочасного зростання. Акцент буде зроблений на продуктивність і новий етап економічної глобалізації з більш чесними правилами гри. Утім, негативні наслідки теж будуть, світ може зіткнутися з істотним зниженням незалежності центральних банків і з кредитною кризою.

"Шокуючі передбачення" на 2019 рік:

1. ЄС оголосить про "борговий ювілей"

В 2019 р. надмірний рівень державного боргу, активізація популістських рухів, підвищення процентних ставок за скорочення грошових вливань/зниження ліквідності з боку Європейського центрального банку, а також повільні темпи економічного зростання знову призводять до дебатів про те, як уникнути нової кризи. Через італійську "хворобу", що переходить на європейські банки, ЄС наближається до нового економічного спаду. ЄЦБ вдається до нових операцій довгострокового цільового кредитування (TLTRO) і до політики "випереджальної індикації", але цього недостатньо, і коли "хвороба" поширюється на Францію, політики починають розуміти, що ЄС стоїть на краю безодні. У Німеччині та інших країн Старої Європи, які не бажають розпаду єврозони, не залишається іншого вибору, окрім підтримки монетизації. Економічний і валютний союз розширює повноваження ЄЦБ на монетизацію боргів усіх рівнів, що перевищують 50% ВВП, а решта гарантує за допомогою єврооблігацій, одночасно зрушуючи суперечні цілі "Зростання і стабільності". Країни, що входять до складу ЄВЕС, приймають нове податково-бюджетне правило, що дозволяє розподіляти перші 3% дефіциту ВВП і передбачає періодичну перевірку всього, що виходить за ці рамки Європейською комісією у зв`язку із станом економіки ЄС.

2. Apple "забезпечить фінансування" компанії Tesla по 520 доларів США за акцію

Компанія Apple розуміє, що якщо вона хоче поглибити вплив на життя своїх користувачів, то наступним кордоном для неї стануть автомобілі, оскільки цифрові технології активно проникають в автомобільну промисловість. Зрештою, покійний Стів Джобс продемонстрував, що для того, щоб уникнути самовпевненості і втрати зв`язку з реальністю, компанія повинна грати по-крупному і робити ризиковані ставки. Визнаючи, що компанії Tesla потрібно більше фінансової могутності, а екосистема Apple повинна проникнути в автомобільну сферу глибше, ніж дозволяє нинішнє програмне забезпечення Apple CarPlay, Apple починає тиснути на Tesla. Вона забезпечує фінансування угоди на 40% вище номіналу, по 520 доларів за акцію, і купує компанію за ціною, яка на 100 доларів за акцію вище, ніж було зазначено в помилковому твіті Ілона Маска.

3. Трамп скаже Пауеллу: "Ви звільнені!"

На засіданні Федерального комітету з операцій на відкритому ринку в грудні 2018 р. глава ФРС Джером Пауелл при незначній перевазі під час голосування підтримує підвищення процентної ставки. Це стає останньою краплею. І американська економіка, і американські акції негайно починають швидке падіння в першому кварталі 2019 р. До літа акції вже перебувають у глибокій ямі, а крива прибутковості США повністю перевертається, і тоді розгніваний президент Трамп звільняє Пауелла і призначає на його місце Ніла Кашкарі, президента ФРБ Міннеаполіса. Амбітний Кашкарі був найбільш послідовним прихильником зниження процентної ставки ФРС і критиком жорсткості кредитно-грошової політики США. Він набагато краще ставиться до ідеї про те, що ФРС повинна служити інтересам уряду, і незабаром заслуговує на прізвисько "Великий потуратель", займаючись підготовкою президента Трампа до успішних виборів на другий термін в 2020 р.: він обіцяє відкрити кредитну лінію на 5 трлн доларів для придбання нових безстрокових безкупонних облігацій, випущених міністром фінансів Мнучіном, які планує направити на фінансування інфраструктурних проектів Трампа і на те, щоб дозволити номінального ВВП США надолужити згаяне під час фінансової кризи 2007-2008 рр. Інфляція на ділі досягає 6%, за офіційними даними – 3%, а політика ФРС орієнтується на 1%. Подібне зниження частки позикових коштів шляхом фінансового тиску, природно, проводиться в збиток вкладникам.

4. Політика прем`єр-міністра Корбіна призведе до паритету британського фунта і долара США

Завдяки обіцянці провести всебічні прогресивні реформи і організувати другий референдум про угоду щодо виходу зі складу ЄС лейбористи здобувають вирішальну перемогу і прем`єр-міністром стає Джеремі Корбін. Маючи підтримку народу і стійку більшість у парламенті, лейбористський уряд Корбіна починає реалізовувати стратегію "випаленої землі" в стилі соціалістів середини ХХ століття, спрямовану на ліквідацію разючої нерівності в британському суспільстві. При цьому активно використовуються нові джерела податкових надходжень: Корбін вводить перший в історії Великої Британії прогресивний податок на нерухомість, спрямований на викачування коштів із заможних громадян, і вимагає від Банку Англії підтримати фінансування нового "народного кількісного пом`якшення" або безумовного основного доходу. Комунальні підприємства та залізниці ренационализируются, а податкове стимулювання призводить до збільшення дефіцитів аж до 5% ВВП. Починається стрибкоподібне зростання інфляції, інвестиції комерційних підприємств скорочуються, а іноземні громадяни, що проживають у Великій Британії, починають шукати більш надійного притулку і фіксують свої величезні капітали з собою. Фунт зіштовхується з подвійною бідою: величезним "подвійним дефіцитом" і нестачею інвестицій через невирішене питання про вихід з ЄС. Курс британської валюти до долара виходить із зони в районі 1,30, де він в основному перебував у другій половині 2018г., і падає більш ніж на 20%, поки не досягає паритету – і за один долар вперше в історії починають давати один фунт.

5. Криза корпоративного кредитування затягне Netflix у "вир", влаштований General Electric

2019-й виявляється роком "ефекту доміно" на американському ринку корпоративних облігацій. Все починається з того, що компанія General Electric продовжує втрачати довіру на кредитних ринках, піднімаючи плату за неповернення кредиту вище 600 базисних пунктів, а інвестори панікують з приводу зобов`язань GE, що продовжуться на прийдешні роки, на 100 млрд доларів при одночасному зниженні обсягів формування грошових потоків фірми. Це вдаряє навіть по компанії Netflix, інвесторів якої раптово охоплює занепокоєння з приводу її страхітливого співвідношення власних і позикових коштів: відношення чистого боргу до EBIDTA за вирахуванням капітальних витрат складає 3,4, а балансовий борг – понад 10 млрд доларів. Витрати на фінансування Netflix подвоюються, що різко знижує темпи зростання вмісту і ціни на акції. Ситуацію ускладнює вихід компанії Disney в 2019 році на ринок потокового відео – це ще сильніше гальмує зростання Netflix. Негативна ланцюгова реакція на ринку корпоративних облігацій призводить до суттєвої невизначеності з приводу високодохідних облігацій і, як наслідок, до "чорного вівторка" для біржових інвестиційних фондів, які відстежують показники американського ринку високоприбуткових цінних паперів, коли відповідні маркетмейкери виявляються неспроможними встановити надійні спреди, що, в свою чергу, призводить до повного відходу з ринку в ході бурхливих торгів. Проблеми на ринку біржових інвестиційних фондів стають першим попереджувальним пострілом для пасивних інвестиційних інструментів, що вказує на їх негативний вплив на ринки в період потрясінь.

6. Австралія запустить власну програму звільнення від проблемних активів (TARP Down Under) після націоналізації великої четвірки банків

В 2019 році приходить кінець австралійським надмірностей у сфері нерухомості, і її чекає справжня катастрофа, викликана головним чином різким падінням темпів зростання кредитування. Після роботи Королівської комісії від банків залишається лише заморожений кредитний бізнес і переоцінені бухгалтерські книги з обліку основного капіталу з надмірною заборгованістю і з іпотечним покриттям, а самі банки змушені ще більше "закрутити гайки" в сфері кредитування. Австралія вперше за 27 років вступає в смугу економічного спаду, оскільки різке падіння цін на нерухомість підриває фінансове становище домогосподарств і споживчі витрати. Крім того, все вищеописане призводить і до різкого скорочення інвестицій в житло. ВВП падає. Різке збільшення безнадійних боргів зменшує маржі і скорочує прибутки. Втрати банків настільки великі, що вони не можуть покрити їх самостійно, і їм може знадобитися фінансова допомога від Резервного банку Австралії – можливо, з рекапіталізацією і сек`юритизацією іпотеки на баланс РБА.

7. В Німеччині почнеться економічний спад

Німеччина, яка протягом десятиліть була світовим лідером, відчуває труднощі в освоєнні новітніх технологій. Перлина німецької економіки, що забезпечує цілих 14% ВВП – це, звичайно ж, автомобільна промисловість. Вважалося, що німецька автомобільна промисловість повинна стати справжнім гігантом зростання: в 2018 р. повинно бути продано 100 млн машин. Але в кінцевому рахунку вдається збути лише 81 млн автомобілів, тобто всього на 2% більше, ніж у 2017 р. Відповідно, річний темп зростання виявляється нижче, ніж той, що фіксувався починаючи з 2000-х рр. (5-10%). До 2040 р. 55% продажів нових машин по всьому світу і 33% автопарку будуть складати електромобілі. Але Німеччина лише починає перехід на електромобілі, відстаючи на багато років, а посилення американських мит, на жаль, не поліпшить положення німецького експорту або ланцюжків постачання. У 2019 р. досягнуть піку антиглобалістські настрої і основний акцент буде робитися на витратах, внутрішніх ринках і виробництві, а також на більш широкому використанні великих даних і скорочення забруднення навколишнього середовища – тобто на перший план вийдуть тенденції, прямо протилежні тим, які так позитивно позначалися на розвитку німецької економіки з 1980-х рр. Як наслідок, уже в третьому кварталі 2019 р. починається економічний спад.

8. Сонячний спалах класу Х викличе хаос і призведе до збитків на 2 трлн доларів США

Життя на Землі існує завдяки тій енергії, яку стабільно дає нашій планеті Сонце, однак ця зірка не завжди є доброю і безтурботною кулею палаючого водню. Як добре відомо фахівцям з сонячної астрономії, Сонце також являє собою вируючий казан активності, який може чинити на нашу планету неймовірно руйнівний вплив, що виражається у сонячних спалахах, найсильніші з яких призводять до вивержень речовини і випромінювання у вигляді корональних викидів маси. У 2019 році запускається 25-й цикл сонячної активності, Землі не дуже щастить, і на Західну півкулю обрушується сонячна буря, знищуючи більшість супутників, які опинилися не на тій стороні планети, і приводячи до неймовірного хаосу в залежною від GPS в транспортній сфері та електричної інфраструктурі. У скільки це обійдеться? Приблизно в 2 трлн доларів, що, правда, приблизно на 20% менше, ніж передбачається найбільш несприятливим сценарієм згідно з дослідженням потенційних фінансових ризиків, викликаних сонячними бурями, яке було проведено в 2013 р. при підтримці банку Lloyds.

9. Через поширення паніки з приводу кліматичних змін буде введений Світовий транспортний податок (GTT)

Світ переживає ще один рік погодних катаклізмів – зокрема, літо в Європі знову виявляється дуже спекотним – що викликає панічні настрої в столицях різних країн. Міжнародна авіація і судноплавство, що користуються значними податковими привілеями, стають метою нового Світового транспортного податку (GTT), що представляє собою світовий податок на авіаційні квитки і на тоннаж суден, ставка якого пов`язується з обсягами викидів вуглецю. Ця ставка дорівнює 50 доларам США за тонну викидів CO2, що в два рази перевищує рівень, який планувався раніше, і ще більше – середній показник 2018 року (15 євро за тонну) для європейської Системи торгівлі квотами на викиди. Через новий податок починається зростання цін на авіаквитки і на морські перевезення, що, в свою чергу, призводить до підвищення загального рівня цін. США і Китай раніше заперечували проти податків на паливо в авіації, посилаючись на Чиказьку конвенцію про міжнародну цивільну авіацію 1944 р., однак тепер Китай змінює свою позицію в рамках боротьби із забрудненням навколишнього середовища, яка триває проходить в країні. Це змушує США теж погодитися зі світовим транспортним податком на авіацію і судноплавство. Курс акцій і облігацій туристичних, авіаційних і судноплавних компаній різко падає на тлі підвищення невизначеності та уповільнення темпів зростання.

10. МВФ і Всесвітній банк оголосять про намір припинити вимірювання ВВП і зосередитися на продуктивності

На весняному засіданні керівництва Міжнародного валютного фонду і Світового банку їх головні економісти Пинелопі Голдберг і Гіта Гопінат досить несподівано оголошують про свій намір припинити вимірювання ВВП. Вони стверджують, що ВВП не відображає реального впливу на економіку низьковитратних високотехнологічних послуг та екологічних проблем, про що свідчить страхітливий вплив забруднення на здоров`я людей і навколишнє середовище в Індії та багатьох інших країнах світу. Продуктивність же, безсумнівно, є однією з найпопулярніших, але при цьому найменш вивчених економічних понять. Якщо давати найпростіше визначення, то це кількість продукції, виробленої за одну годину роботи. В реальному ж світі, однак, продуктивність – це набагато більш складне поняття. По суті, його можна вважати найбільш істотним фактором, що визначає рівень життя у часовій динаміці. Якщо яка-небудь країна прагне підвищити добробут і поліпшити стан здоров`я своїх громадян, їй необхідно підвищити продуктивність. Це безпрецедентне рішення МВФ і Світового банку також символізує відхід від системи домінування центральних банків, пов`язаний зі зниженням продуктивності по всьому світу після світової фінансової кризи.