Санкційний вірус: чи ввійде тимчасова адміністрація і до "дочок" російських держбанків

Все про економіку та фінанси

У п’ятницю Фонд гарантування вкладів ввів тимчасову адміністрацію у «Всеукраїнський банк розвитку» на підставі рішення НБУ про віднесення цієї фінустанови до категорії неплатоспроможних. Як уточнювали в Нацбанку, перед цим ВБР був визнаний проблемним у зв’язку із застосуванням Радою Євросоюзу санкцій (зокрема, щодо замороження активів) до єдиного акціонера банку – старшого сина В. Януковича Олександра.

«ПАТ "ВБР" надавало кілька планів заходів, спрямованих на поліпшення показників діяльності банку. Проте зазначені плани не передбачали заходів щодо приведення діяльності ПАТ "ВБР" у відповідність до вимог законодавства», - йшлося в повідомленні Нацбанку.

Рішення НБУ ґрунтувалося на його ж постанові №494 від 15 серпня 2014 року, якою була передбачене поширення дії «Положення про застосування заходів впливу за порушення банківського законодавства» на банки, щодо яких (чи власників істотної участі яких) іноземними державами, міждержавними об’єднаннями або міжнародними організаціями застосовані санкції. Серед таких «заходів впливу» - у т.ч. розпорядження щодо призначення тимчасової адміністрації й відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації банку.

З точки зору функціонування всієї банківської системи основне питання навіть не в тому, чому саме зараз НБУ ухвалив рішення про віднесення ВБР до категорії неплатоспроможних, а не, скажімо, ще навесні, коли з ринку виводилися інші банки, тим чи іншим чином пов’язані з «Сім’єю», або, наприклад, у вересні – відразу ж після прийняття 494-ої постанови (варіанти тут можуть бути різні – від надання змоги акціонерам банку продати його до, як варіант, забезпечення "сприятливих умов" для різних маніпуляцій з активами).

Ключова на сьогодні річ – чи дотримуватиметься НБУ такої ж лінії поведінки, насамперед, щодо українських «дочок» російських держбанків (Промінвестбанк, ВТБ Банк, Сбербанк Росії), щодо мажоритарних власників яких Захід теж застосував санкції («Внєшекономбанку», ВТБ та Сбербанку відповідно) у зв’язку з російською анексією Криму та інспіруванням війни на Донбасі.

Теоретично така можливість існує, особливо у випадку подальшої ескалації агресії Кремля проти України. Практичне ж її втілення стримує значна частка росбанків на українському ринку. На фоні ж і так масштабних проблем інших фінустанов, «небездонності» ресурсів Фонду гарантування вкладів (навіть з урахуванням активної роботи «друкарського верстату» НБУ – через потенційний супротив цьому МВФ) поле для політичного мотивовано маневру в держорганів об’єктивно є досить вузьким – попри суб’єктивну наявність чи відсутність відповідного бажання.

Так, якщо на 01 жовтня на ВБР припадало 0,4% активів банківської системи України, то на Промінвестбанк, Дочірній банк Сбербанку Росії та ВТБ Банк разом узяті – 9,6%, депозитів фізосіб – 0,4% та 5,3% відповідно, депозитів юросіб – 0,9% та 4,3% відповідно.

Застосування ж регулятором «заходів впливу», наприклад, щодо однієї з «дочок» російських держбанків може викликати питання щодо прозорості такого рішення, «рівності підходу» (умовно – «чи не занесли» інші «щось», щоб уникнути «гіркої долі»). Тому якщо й застосовувати, то доведеться вже до всіх.

При цьому чинна глава Нацбанку В. Гонтарєва неодноразово заявляла, що доки банки з російським капіталом «добре себе поводять» в Україні, НБУ буде їх захищати. Вона наголошувала, що попри те, що її будуть критикувати за ці слова, але вважає, що в Україні працюють не російські банки, а банки з російським капіталом. І вони, заводячи капітал в Україну, дають позики саме українським підприємствам (а не російським), залучають кошти українських вкладників і т.д.

Хоча, звичайно, така налаштованість керівництва банківського регулятора може дещо або й кардинально скоригуватися, якщо «скоригується» персональний склад керманичів НБУ  - як через поточні політичні торги, так і бажання перших осіб держави знайти публічного цапа-відбувайла за девальвацію гривні.

FINBALANCE

 

Чи зможуть банки втриматися на плаву при курсі 16 грн/дол.? А що буде з банківською системою, якщо курс обвалиться до 20-25 грн/дол? Читайте тут.