S&P - про курс гривні, інфляцію, ВВП, жорсткішу програму МВФ у 2020-му, борговий спір з РФ

Все про економіку та фінанси

Агентство S&P прогнозує ослаблення гривні щодо долара США до кінця 2019 року до 28,6 грн/дол, до кінця 2020 року - до 29,5 грн/дол, до кінця 2021-го – до 30 грн/дол, до кінця 2022-го – до 30,5 грн/дол, пише УНІАН.

За прогнозами S&P, реальний ВВП у поточному році зросте на 2,5%, у 2020 році – на 2,8%, а у 2021 і 2022 роках - на 3%.

Показник інфляції, за прогнозами агентства, становитиме 8,1% у 2019 році, 7,5% - у 2020, 7% - у 2021, 6% - у 2022.

У S&P зазначили, що показник ВВП в Україні на душу населення є третім з кінця серед країн Європи та СНД, після Таджикистану та Узбекистану. На думку агентства, низький рівень доходу пояснює високу міграцію з країни. Зазначається, що кількість українців, які працюють в Польщі у 2018 році зросла більш ніж на 40% - до 1,7 мільйона осіб.

За оцінками S&P, для прискорення зростання Україні потрібно більше інвестицій, які минулого року становили лише 19% ВВП при докризовому показнику 30% у 2007 році.

Ще одним фактором, що стримує економічне зростання, в агентстві назвали слабке кредитування банківського сектора. Так, за даними S&P, з 2014 по 2018 рік реальне зростання кредитування приватного сектору в сукупності скоротилося майже на 65%.

Як пишуть "Українські новини", фахівці S&P прогнозують, що валютні резерви НБУ в середньому будуть покривати не більше трьох місяців платежів до кінця 2022 року.

Агентство очікує скорочення резервів до 19,9 млрд дол у цьому році та до 17,6 млрд дол у 2022 році, а також прогнозує розширення дефіциту рахунку поточних операцій з 3,4% ВВП в 2018 році до 3,9% ВВП в 2019 році і 4,5% ВВП до 2022 року.

S&P підтвердило довгострокові і короткострокові суверенні кредитні рейтинги України за зобов`язаннями в іноземній і національній валюті на рівні B-/B. Крім того, підтверджено рейтинг за національною шкалою uaBBB з прогнозом "стабільний".

"Незважаючи на підвищення темпів економічного зростання і зниження інфляції, ми констатуємо невизначеність прогнозу щодо фінансування валютних зобов`язань уряду з термінами погашення після 2019 року, коли Україна має досягти нової угоди з Міжнародним валютним фондом (МВФ)", - йдеться в повідомленні.

Агентство вказує, що прогноз "стабільний" відображає очікування того, що в цілому Україна буде виконувати умови угоди з МВФ в рамках програми stand-by на 3,9 млрд доларів, хоча можливі деякі затримки в їх виконанні.

Cеред можливих причин цього - невирішення впродовж місяця питання щодо кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, констатує "РБК-Україна".

Суверенні рейтинги можуть опинитися під тиском у разі виникнення проблем з пільговим фінансуванням або доступом до ринків капіталу в наступному році, що поставить під питання здатність українського уряду виконувати свої значні зовнішні зобов`язання до кінця 2019 року і в 2020 році, зазначає S&P.

За оцінками агентства, після виборів президент і уряд повинні будуть укласти нову угоду з МВФ, яке, як вважає S&P, може передбачати більш жорсткі умови щодо плану проведення реформ.

Як пише "Інтерфакс-Україна", на думку S&P, суверенні рейтинги України можуть опинитися під тиском у разі виникнення проблем з пільговим фінансуванням або доступом до ринків капіталу в наступному році, що поставить під питання здатність українського уряду виконувати свої значні зовнішні зобов`язання до кінця 2019 року і в 2020 році.

"Ми вважаємо, що в разі винесення несприятливого для України рішення в рамках судового процесу між Україною і Росією щодо єврооблігацій, випущених урядом України в грудні 2013 року, ...це може негативно вплинути на Україну", - йдеться в огляді.

На думку експертів агентства, хоча судовий процес може розтягнутися на довгі роки, при розвитку найгіршого сценарію таке рішення може створити технічні обмеження щодо можливості України здійснювати виплати по комерційному боргу перед іншими кредиторами, що може чинити тиск на рейтинги.