СКМ: кінцевим власником EPIC при приватизації "Укртелекому" був Хорошковський

Все про економіку та фінанси

Компанія СКМ заявляє про те, що кінцевим бенефіціаром компанії EPIC, яка приватизувала "Укртелеком" через ТОВ "ЕСУ" в 2011 році, був бізнесмен Валерій Хорошковський (колишній на той момент главою СБУ).

"У свідченнях Пітера Гольдшайдера як керівного партнера групи EPIC і Роберта Шетлер-Джонса (обіймав пост заступника голови наглядової ради Group DF, що об`єднує активи Дмитра Фірташа - ІФ) вказувалося, що Хорошковський був кінцевим бенефіціаром EPIC (пізніше - Raga) на момент приватизації і саме він стояв за цією компанією. Дивно, що SCM Financial повинна була щось ще доводити за наявності таких зізнань з боку самої Raga", - сказав в інтерв`ю агентству" Інтерфакс-Україна "директор з міжнародних зв`язків і відносин з інвесторами СКМ Джок Мендоза-Вілсон.

Він заявив, що вважає правильним, щоб саме Raga/EPIC давала арбітражу пояснення щодо обставин участі особи, на той момент обіймав посаду глави СБУ, в приватизації "Укртелекому" за участю його партнера Дмитра Фірташа.

Д.Мендоза-Вілсон також звернув увагу на певні неузгодженості у фінансовій стороні угоди.

"Давайте подивимося ще глибше. Ціна приватизації "Укртелекому" в 2011 році - близько $1,3 млрд. Свідки з боку Raga в арбітражі і Денис Горбуненко в своїх останніх інтерв`ю стверджують, що $300 млн з цієї суми EPIC і Хорошковський позичили в пана Фірташа і його компанії Picabo. Питання: хто дав решту $1 млрд на приватизацію "Укртелекому"? Навряд чи хтось повірить, що у EPIC і Пітера Гольдшайдера були вільні гроші в такій кількості для приватизації активу в Україні ", - підкреслив він.

За словами Д.Мендози-Вілсона, EPIC був австрійською сімейною консалтинговою та інвестиційною компанією з невеликими активами в сфері нерухомості і телекомунікації в Східній Європі. Він також заявив, що йому складно повірити, що П.Гольдшайдер зміг би залучити у західних інвесторів $1,3 млрд для купівлі "Укртелекому".

Як повідомлялося, Високий суд Лондона 23 квітня розгляне апеляцію СКМ на рішення LCIA щодо спору з Raga на $820 млн про купівлю "Укртелекому".

Кіпрська Raga Establishment (до цього носила ім`я Epic Telecom Invest Ltd. і виступала від імені австрійського фонду EPIC власником ТОВ "ЕСУ" - покупця "Укртелекому" під час його продажу державою в 2011 році) в 2016 році подала позов до Лондонського міжнародного арбітражного суду (LCIA), звинувачуючи SCM Financial Overseas Limited (SCM FO) у сплаті лише $100 млн з $820 млн за укладеною в 2013 році угодою про перепродаж "Укртелекому". SCM FO заявляла, що Raga не виконала інвестиційних зобов`язань, взятих під час приватизації. Мова, зокрема, про створення телекомунікаційної мережі спецпризначення для українських урядових установ.

Восени 2017 року Raga отримала рішення лондонського суду про виплату їй SCM FO $760 млн основного боргу і $60,4 млн відсотків і судових витрат. Вимогу про заморозку активів Р.Ахметова Raga пояснила низкою транзакцій SCM FO в 2014-2016 роках, які, на думку позивача, були проведені зі збитками. СКМ заявляє, що ці угоди були нормальною комерційною практикою, а збитки були пов`язані з кризовою ситуацією в Україні в ці роки.

Видання FT з посиланням на власника Raga Дмитра Горбуненка, який купив компанію в 2013 році, вказувало, що в цю справу може бути залучений ще один великий український бізнесмен - Дмитро Фірташ, чия Group DF брала участь у частковому фінансуванні купівлі "Укртелекому" під час його приватизації і якій Raga заборгувала близько $300 млн. Видання додавало, що хоча Д.Горбуненко придбав Raga у 2013 році, переговори про придбання Р. Ахметовим "Укртелекому" почалися ще в 2012 році "за запитом" тодішнього президента України Віктора Януковича. За даними агентства "Інтерфакс-Україна", Д.Горбуненко останнім часом наближений до Д. Фірташа, зокрема, він був присутній на засіданні австрійського суду щодо екстрадиції Д.Фірташа до США в 2017 році.

Як повідомлялося, Фонд держмайна України (ФДМ) за підсумками оголошеного восени 2010 року конкурсу на початку 2011 року продав 92,79% акцій "Укртелекому" ТОВ "ЕСУ" за 10 млрд 575,1 млн грн (на той момент - близько $ 1,3 млрд).

Однак у 2017 році ФДМ звинуватив "ЕСУ" в невиконанні інвестзобов`язань, зокрема у вкладенні $450 млн інвестицій і переданні державі спецмережі зв`язку, і до середині грудня домігся в судах двох інстанцій рішення про повернення 92,79% акцій у держвласність. Власник "Укртелекому" заявив про намір подати касацію.

Паралельно з "ЕСУ" судяться державні Ощадбанк і Укрексімбанк, які в 2013 році придбали його облігації більш ніж на 4,2 млрд грн і тепер вимагають їх погашення і виплати за ними відсотків.

Згідно з даними у системі розкриття інформації НКЦПФР, ТОВ "ЕСУ" за дев`ять місяців 2017 року скоротило чистий збиток у 8,2 рази порівняно з аналогічним періодом 2016 року - до 0,13 млрд грн, проте накопичений непокритий збиток до кінця вересня досяг 6, 89 млрд грн, виторгу не було. Основним активом підприємства є довгострокові фінансові інвестиції - акції "Укртелекому", вартість яких у балансі оцінено в 10,8 млрд грн, згідно з договором купівлі-продажу від 2011 року.

Зобов`язання "ЕСУ" за облігаціями, які мали бути погашені в березні-2017, на кінець вересня минулого року становили 6,42 млрд грн (з них основна сума - 4,4 млрд грн), із поверненої фінансової допомоги "Укртелекому" - 0, 74 млрд грн, нерезидентів - 3,53 млрд грн. "Укртелеком" за дев`ять місяців 2017 року наростив чистий прибуток майже в 2,6 рази порівняно з аналогічним періодом 2016 року - до 0,64 млрд грн за скороченні чистого доходу на 2,7% - до 4 млрд 627,71 млрд грн.

Компанія СКМ 8 січня подала апеляцію на визначення окружного суду Нікосії (Кіпр) про заморожування активів її власника Рината Ахметова на $820 млн. Слухання у справі призначено на 27 лютого, зазначено в статті Financial Times з посиланням на компанію.

27 грудня 2017 року окружний суд Нікосії наказав заморозити активи українського бізнесмена Ріната Ахметова на $820,5 млн у вимогу Raga Establishment екс-глави правління збанкрутілого Родовід-банку Дениса Горбуненко, яка звинувачує SCM Financial Overseas Limited (SCM FO) Р.Ахметова в недоплати за покупку "Укртелекому", повідомила Financial Times.