СБУ: службові особи групи банків незаконно заволоділи понад $300 млн

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Шевченківського райсуду м. Києва від 11 вересня, СБУ здійснює досудове розслідування в кримінальному провадженні №42016000000001125, в рамках якого встановлено, що в 2010-2015 роках службові особи низки банків (у т.ч. Дельта Банку, «Фінанси та кредит», «Хрещатик», «Київська Русь», «Міського комерційного банку», «Терра Банку», «Таврика», «Південкомбанку», «Автокразбанку», «Фінростбанку», «Вернум Банку», «Кредит Дніпро») заволоділи грошовими коштами вказаних банків у сумі 249,8 млн дол та 66,9 млн євро.

«У зв`язку із введенням у 2012-2015 роках тимчасових адміністрацій у вказані банки та початком їх ліквідацій, зазначені грошові кошти повинні були бути використані для забезпечення вимог кредиторів зазначених банків, в першу чергу для забезпечення повернення коштів Національному банку України та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб», - йдеться в ухвалі суду [від Finbalance: банк «Кредит Дніпро» та «Вернум Банку» не визнавалися неплатоспроможними; коментар «Кредит Дніпро» по цій справі див. тут].

Звернемо увагу, що станом, принаймні, на березень поточного року досудове розслідування по вказаному кримінальному провадженні №42016000000001125 здійснювала поліція. Причому тоді в судових матеріалах зазначалося, що «злочинна група невстановлених осіб, які представляли інтереси «Meinl Bank AG» (Австрійська Республіка) на території України спільно з бенефіціарними власниками низки українських банків протягом 2011-2015 років здійснили масштабні фінансові операції в банківський сфері по виводу понад 40 млрд грн з фінансового ринку України з метою подальшої їх легалізації в країнах Європейського Союзу».

«Також, дії невстановлених осіб призвели до несплати податків в бюджет України в особливо великих розмірах, доведення банківських установ до неплатоспроможності, банкрутства та перекладання обов`язку компенсувати збитки комерційних банків на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб», - зазначалося в ухвалі Печерського райсуду м. Києва від 23.03.2017.

Дельта Банк

В ухвалі ж Шевченківського райсуду м. Києва від 11.09.2017 описується епізод кримінального провадження №42016000000001125, який стосується Дельта Банку.

Як зауважується в документі, після віднесення Дельта Банку до категорії неплатоспроможних (постановою НБУ від 03.03.2015) службові особи Дельта Банку подали Фонду гарантування недостовірні звітності, про те, що грошові кошти, що знаходились на кореспондентських рахунках Дельта Банку в Meinl Bank, не перебували в жодному обтяжені. Натомість 17.03.2015 із кореспондентського рахунку Дельта Банку в банку Meinl Bank були списані кошти в сумі 87,3 млн дол на користь Meinl Bank з призначення «списання відповідно виписки від 19.01.2015».

Як писав Finbalance, історію зі списання 87 млн дол з рахунку Дельта Банку в Meinl Bank розслідують і детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) в рамках кримінального провадження №52016000000000119.

У рамках цієї справи детективи НАБУ встановили, що в період 2014-2015 років службові особи НБУ, зловживаючи своїм службовим становищем в інтересах третіх осіб, за попередньою змовою зі службовими особами банку «Київська Русь», Південкомбанк, «Міський комерційний банк», «Автокразбанк», «Терра Банк», «Дельта Банк», банк "Хрещатик", банк "Фінанси та кредит", "Фінростбанк", "Інтеграл-Банк" розтратили кошти НБУ на суму понад 12 млрд грн на користь цих комбанків, шляхом їх незаконного рефінансування.

За даними детективів НАБУ, розтрата рефінансування НБУ відбулася з використанням кореспондентських рахунків зазначених банків, які були відкриті в «Meinl Bank Aktiengeselschaft» (Австрія), Bank Frick & CjAG (Ліхтенштейн), Bank Winter & CO AG (Австрія), East-West United Bank SA (Люксембург) шляхом погашення кредиторської заборгованості підконтрольних підприємств, яка виникла на підставі кредитних договорів, укладених ними із зазначеними іноземними банківськими установами упродовж 2011-2015 років.

За версією слідства, схема реалізовувалася в такий спосіб. Український банк розміщував свої кошти на рахунку в іноземному банку. Останній під заставу цих грошей видавав кредит для компанії, так чи інакше пов`язаної з українським банком. Коли ж компанія-позичальник не повертала іноземному банку кредит, він списував з коррахунку українського банку заставлені кошти. За "дивним" збігом обставин, таке списання часто відбувалося навіть після того, як НБУ визнав відповідний український банк неплатоспроможним.

За даними детективів НАБУ, з Дельта Банком була схожа історія (щоправда, списання коштів відбулося незадовго до офіційного визнання його неплатоспроможним — у січні 2015 року): з коррахунку "Дельти" в Meinl Bank було списано 87 млн дол. через невиконання компанією Silisten Trading Limited (Британські Віргінські Острови) своїх кредитних зобов`язань перед Meinl Bank.

Разом з тим, це далеко не єдине кримінальне провадження щодо сумнівних операцій Дельта Банку.

Як писав Finbalance, слідство по одному з найбільш резонансних кримінальних проваджень – №12014100000000703 – здійснює Генпрокуратура. Ця справа охоплює ряд сумнівних операцій "Дельти", зокрема, можливе використання 4,1 млрд грн рефінансування НБУ (з отриманих 2014-го 10 млрд грн,) на придбання валюти (535 млн дол.) з наступним її перерахуванням за кордон в інтересах 12 пов`язаних компаній, окремі посадові особи яких були співробітниками Дельта Банку. Це дані слідчих. У цих операціях фігурувало також ТОВ "Боні й Клайд", про яке публічно згадували в ГПУ. При цьому Генпрокуратура допускала, що співучасниками зазначених злочинів були посадові особи НБУ. Водночас нинішній заступник голови якого Катерина Рожкова в інтерв’ю для Finbalance не виключала, що з Дельта Банку могло виводитися рефінансування.

У рамках цієї справи вже повідомлено про підозру екс-голові ради директорів "Дельта Банку" Олені Поповій. У лютому був обшук у приміщенні, яке, за даними слідчих, використовувалося "колишнім власником "Дельта Банку". У судових матеріалах він позначений як "ОСОБА_4" (у форматі "ОСОБА_Х" зазвичай шифрують саме фізосіб). Тобто слід розуміти, могло йтися саме про М.Лагуна?.. (його коментар – див. нижче).

Як писав Finbalance, в рамках кримінального провадження №12015100060007940 Нацполіція проводить розслідування за фактами заволодіння "колишнім головним акціонером "Дельта Банку" (цитата з судових матеріалів) коштами в сумі 241,8 млн дол і наступної легалізації цих коштів. Нагадаємо, 70,6% акцій "Дельти" належали М.Лагуну.

Постановою від 05.04.2017 Печерський райсуд надав слідчим доступ до документів про реєстрацію договорів "Дельта Банку" і кіпрської Kalouma Holdings Limited про залучення коштів на умовах субборгу. Ця ж компанія фігурує в згаданому вище провадженні ГПУ №12014100000000703 про виведення 535 млн дол. з "Дельти".

Із банком-іноземцем — Bank Winter&Co AG — пов`язане й кримінальне провадження №12015100060007565, у рамках якого поліція підозрює колишнього першого заступника голови ради директорів "Дельти" Віталія Масюру у виведенні 50,6 млн дол. Ще на початку 2016 р. його оголосили в розшук. Банкір у коментарі для ЗМІ обвинувачення відкидав і припускав, що справа може мати замовний характер, натякаючи на М.Лагуна.

У неоднозначних операціях Дельта Банку засвітилася й корпорація Cargill, яка була власником 29,39% акцій "Дельта Банку". Cargill поступилася правом вимоги до банку позичальникам "Дельти", у результаті чого ті одержали можливість зарахувати "однорідні зустрічні вимоги", що для банку означало втрату активів. Із серії судових спорів із цього приводу значна частина триває. Cargill висловлювала думку, що ці операції відповідають українському й міжнародному законодавству. ФГВФО класифікував ці операції як виведення активів (2,5 млрд грн).

Екс-власник збанкрутілого Дельта Банку Микола Лагун у серпні в коментарі для газети «Дзеркало тижня. Україна» заявив, що правоохоронці не оголошували йому підозру.

«Ні, мені не вручалося повідомлення про підозру в жодному кримінальному провадженні. Однак у мене немає сумнівів щодо законності моїх дій і дій більшої частини менеджменту "Дельта Банку".

А тому, зі свого боку, я всіляко співпрацюю зі слідством, надаю всю необхідну інформацію, яка в мене є, та з`являюся на всі виклики правоохоронців. Якщо в "Дельта Банку" і було корпоративне шахрайство, то розібратися в цьому я хочу більше, ніж будь-хто інший», - зауважив М. Лагун.

За його словами, «потрібно розуміти, що одні й ті ж операції можуть бути інтерпретовані по-різному, адже дуже багато залежить від контексту: коли приймалися рішення, які завдання вирішувалися, враховувати прогнози і очікування та нормативну базу, яка діяла на момент їх проведення».

«Усі озвучені мільярди і сотні мільйонів бентежать уяву, але не витримують перевірки фактами і логікою.

Наприклад, припущення, що отримане рефінансування від НБУ було нібито виведено з банку, і називається фантастична сума у понад 4 млрд грн. При цьому статистика показує зовсім інші цифри. Досить просто подивитися на баланс банку в динаміці, щоб побачити, що в період з початку 2014 р. по початок березня 2015-го (дата введення тимчасової адміністрації) кошти клієнтів зменшилися на 5 млрд грн і на 650 млн дол. Водночас приріст кредитів рефінансування від НБУ становив лише 2,5 млрд грн. Крім того, за цей же період "Дельта Банк" сплатив НБУ відсотки за користування його ресурсами на суму близько 1,1 млрд грн. Про яке виведення коштів можна говорити, якщо банк залучив 2,5 млрд грн рефінансування та заплатив з них НБУ відсотки на суму 1,1 млрд грн, а потім профінансував відплив клієнтських грошей на суму 5 млрд грн і 650 млн дол.?

Це проста логіка і математика! Хоча розумію, що версія про виведення мільярдів звучить набагато цікавіше, але не хочу нікого засмучувати, вона не має нічого спільного з реальністю. Крім того, в межах вказаних кримінальних проваджень проведено численні експертизи, які підтвердили відсутність збитків "Дельта Банку" і законність таких операцій», - запевнив тоді М. Лагун.

Довідково

За даними Фондугарантування, ринкова вартість активів Дельта Банку була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, що становить 30% від балансової вартості, зазначеної «на папері» станом на 01.01.2017 (94,27 млрд грн).

Коли Дельта Банк була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 31,4 млрд грн, а юросіб – 12,4 млрд грн.

На 01.09.2017 вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми було виплачено 15,58 млрд грн (96,6% запланованих виплат), передусім, за рахунок емісійних коштів.

У квітні НБУ заявляв, що борг Дельта Банку перед ним по кредитам рефінансування становить 8 млрд грн.

Про судові війни Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут і тут, з Ощадбанком - тут, з Укрексімбанком - тутз ДІУ - тутз Cargill - тут і тут, з "Фокстрот" - тут. Про перипетії довкола депозиту "МТС" у Дельта Банку див. тут. Про спір НБУ з Укргазбанком через активи Дельта Банку див. тут

Про звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна в розкрадання коштів білоруського Дельта Банку читайте тут. Про розслідування ГПУ щодо сумнівних операцій Омега Банку, який також був підконтрольний М. Лагуну, див. тут.

Про визнання Вищим госпсудом недійсною поруки М. Лагуна по зобов`язанням Дельта Банку перед Ощадбанком на 4,3 млрд грн читайте тут. Про стягнення Укрексімбанком землі з компанії сестри М. Лагуна через борг на 45 млн дол див. тут.

Про сумнівний продаж Фондом гарантування мільярдного боргу корпорації "УкрАВТО" перед Дельта Банком для компанії, яка має опосередкований зв`язок з боржником, а також про виведення сотень автомобілів з-під застави банку читайте тут.

Про інші невдалі судові спори ліквідатора "Дельта Банку" з позичальниками читайте тут і тут

Про дріблення депозитів у Дельта Банку див. тут.

Коментарі М. Лагуна див. туттуттут і тут.