СБУ підозрює Жеваго у виведенні $53,8 млн з банку "Фінанси та кредит"

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Шевченківського райсуду м. Києва від 31 жовтня, слідчі СБУ в рамках кримінального провадження №42016000000001125 встановили, що в 2012-2015 роках службові особи банку «Фінанси та кредит» за попередньою змовою із власниками цього банку та службовими особами і власниками кіпрської компанії Nasterno Commercial LTD заволоділи грошовими коштами банку на 53,76 млн дол.

За даними слідства, заволодіння коштами відбулося шляхом передачі банком «Фінанси та кредит» в заставу австрійському Meinl Bank AG своїх коштів на коррахунку в Meinl Bank AG як забезпечення під кредитні зобов’язання Nasterno Commercial LTD перед Meinl Bank AG.

Згідно з судовими матеріалами, саме службові особи банку «Фінанси та кредит» ініціювали надання австрійським Meinl Bank AG кредиту для Nasterno Commercial LTD, який зрештою не був повернений і внаслідок чого Meinl Bank 30.09.2015 (тобто вже після визнання «ФіК» неплатоспроможним, яке відбулося 17.09.2015) списав на свою користь кошти з коррахунку банку «Фінанси та кредит».

В ухвалі суду наголошується, що підписання главою правління банку «Фінанси та кредит» договору застави з Meinl Bank «не могло вчинятись без відома та погодження фактичних власників банку» (цитата).

Нагадаємо, за даними НБУ, 97,67% акцій банку «Фінанси та кредит» контролював нардеп Костянтин Жеваго.

Його права власності на банк були оформлені в т.ч. через ПрАТ"F&C Realty", в якому, згідно з судовими матеріалами (і за даними ДФС), у 2008-2015 роках отримував зарплату директор Nasterno Commercial LTD.

В ухвалі суду окремо зауважується, що «колишній засновник Nasterno Commercial LTD» - «власник істотної участі АТ «Банк «Фінанси та Кредит».

Як писав Finbalance, компанія Nasterno Commercial LTD фігурувала ще в одному подібному кримінальному провадженні – №42016000000001118, досудове розслідування по якому здійснювала Генпрокуратура. За даними слідства, 30.09.2015 з коррахунку банку «Фінанси та кредит» у Bank Frick & Co.AG. (Ліхтенштейн) були списані 59,25 млн дол, які знову ж таки були забезпеченням боргових зобов’язань Nasterno Commercial LTD перед Bank Frick & Co.AG.

У судових матеріалах щодо цієї справи йшлося, що кінцевим бенефіціарним власником компанії Nasterno Comercial Limited є колишній помічник кінцевого власника банку «Фінанси та кредит».

У матеріалах кримінального провадження НАБУ №52016000000000119 про розтрату рядом банків (у т.ч. "Фінанси та кредит") 12 млрд грн рефінансування НБУ вказується на поінформованість посадових осіб НБУ в застосуванні схеми протиправного виведення коштів з використанням коррахунків у Meinl Bank AG.

Натомість у Нацбанку запевняли, що саме він виявив цю проблему в 2014 році та стимулював банки не розміщувати кошти у закордонних банках, які не мають інвестиційного рейтингу.

Щодо конкретно банку «Фінанси та кредит», НБУ зазначав, що «відповідно до постанови НБУ №101/БТ (зі змінами), Програми фінансового оздоровлення банку, а також наданих К. Жеваго гарантійних зобов`язань було встановлено графік повернення коштів з коррахунку в цих банках зі строком повного виконання до 31.12.2015 р., що по факту не виконувався».

Звернемо увагу, що розміщення українськими банками коштів в іноземних банках з подальшим списанням їх на підставі договорів застави через невиконання кредитних зобов’язань третіми особами використовувалося в т.ч. для штучного поліпшення українськими банками своїх показників достатності капіталу. Адже позики, залучені третіми особами (компаніями)в іноземних банків могли повертатися в українські банки у вигляді субординованих кредитів і т.д.

Чи мали місце подібні схеми і у випадку «Фінанси та кредит», чи списання коштів з рахунків у Meinl Bank AG та Bank Frick & Co.AG було прикладом «класичного» виведення коштів за кордон, слід розуміти, і з’ясовують СБУ, ГПУ, НАБУ.

P.S.

Як писав Finbalance, у матеріалах згаданого на початку кримінальному провадженні №42016000000001125 є ще, принаймні, один епізод. За даними слідчих СБУ, «невстановленими службовими особами АТ «Банк «Фінанси та Кредит», ТОВ «Комсомольська когенераційна компанія» та ПрАТ «Росава» реалізовано протиправний механізм виведення валютних коштів на рахунки компаній-нерезидентів «Bridgeholm Commercial LLP» (Велика Британія) та «Sumitomo Corporation» (Японія) шляхом укладення удаваних контрактів» (цитата).

Виробника шин «Росава» пов’язують з К. Жеваго. Згідно з судовими матеріалами та матеріалами кримінальних проваджень, «Росава» кредитувалася в банку «Фінанси та кредит», наразі ж компанії з цієї групи в судах намагаються позбутися поруки на сотні мільйонів гривень.

ТОВ «Комсомольська когенераційна компанія» теж кредитувалося в банку «Фінанси та кредит» і фігурує в кримінальних провадженнях щодо видачі банком К. Жеваго інсайдерських кредитів.

Додамо, що в матеріалах ще одного кримінального провадження ГПУ щодо банку «Фінанси та кредит» зазначалося, що посадові особи цієї фінустанови видавали інсайдерські кредити в період залучення рефінансування Нацбанку «за попередньою змовою із посадовими особами НБУ» (цитата з ухвали суду).

За даними НБУ, сукупний обсяг інсайдерських кредитів у портфелі банку «Фінанси та кредит» - близько 22 млрд грн (понад 70% портфелю). Балансова вартість активів "ФіК" становила 45,1 млрд грн, але оцінювачі ФГВФО оцінили їх у 9,9 млрд (22% від "номіналу").

За даними Фонду гарантування, на 01.09.2017 вкладникам банку "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено компенсацій на 9,92 млрд грн (сумарні виплати становитимуть 10,5 млрд грн).

Згідно зі звітністю ліквідатора банку, на 01.04.2017 позичальники погасили борги лише на 436,7 млн грн, реалізація майна банку принесла 99,3 млн, інші надходження - 238,6 млн грн.

Таким чином, гарантійні виплати здійснювалися насамперед за рахунок емісійних коштів Нацбанку, що монетизував держоблігації, надані Мінфіном для ФГВФО у вигляді позик, а також видав Фонду власні кредити.

Про кримінальні провадження щодо видачі банком "Фінанси та кредит" інсайдерських кредитів читайте тут.

Про спроби компаній з групи "Росава" Жеваго позбутися поруки перед банком "Фінанси та кредит" читайте тут.

Про намагання фармкомпаній Жеваго отримати відстрочку на виплату боргів перед "Фінанси та кредит" див. тут.

Про позовні вимоги ліквідатора банку "Фінанси та кредит" до групи "КрАЗ" Жеваго на 3 млрд грн див. тут.

Про грошові вимоги Жеваго до Фонду гарантування на мільярди гривень - тут.

Про спробу Жеваго вивести Білоцерківську ТЕЦ із застави НБУ читайте тут.

Про картковий борг Жеваго перед "Фінанси та кредит" на 8,3 млн грн див. тут.

Про авто, яхту, літак і вертоліт, які можуть належати К. Жеваго, читайте в матеріалі сайту dubinsky.pro.

Про судове рішення, згідно з яким К. Жеваго мав виплатити вкладниці банку "Фінанси та кредит" 1 млн грн читайте тут.

Про втрату коштів Мінфіну в банку "Фінанси та кредит" - тут.

Про кримінальне провадження прокуратури щодо можливого виведення коштів з банку "Фінанси та кредит" на користь власника ТРЦ "Гуллівер" див. тут.

Про висновки Вищого адмінсуду, що НБУ не реагував адекватно на проблеми банку "Фінанси та кредит" див. тут.