ЄС погодився відкласти Brexit до 31 жовтня, він може відбутися 31 травня

Все про економіку та фінанси

Лідери ЄС на позачерговому саміті 10 квітня погодилися надати Британії "гнучке" відтермінування її виходу з блоку до 31 жовтня 2019 року. Про це йдеться у заяві президента Європейської ради Дональда Туска за підсумками саміту, пише "Європейська правда".

"Європейська рада вирішила надати Сполученому Королівству гнучке продовження періоду дії статті 50 (Договору про ЄС) до 31 жовтня. Це означає додаткові 6 місяців для Великої Британії", - йдеться у заяві.

Як наголосили лідери ЄС, протягом цього періоду все залежатиме від дій Лондона.

"Вони все ще можуть ратифікувати угоду про Brexit, в цьому випадку рішення про відтермінування припинить дію. Вони також можуть переглянути всю стратегію Brexit. Це може призвести до змін у політичній декларації, але не в самій угоді", - йдеться у документі.

Також лідери ЄС нагадали, що для Британії все ще відкрита можливість відкликання статті 50 і відмови від виходу з ЄС.

"Це відтермінування настільки ж гнучке, як я очікував, і трохи коротше, ніж я очікував, але його все ще достатньо, щоб знайти найкраще рішення. Будь ласка, не витрачайте цей час", - наголосив Туск. 

При цьому лідери ЄС вирішили, що якщо Британія не схвалить угоду до 22 травня і відмовиться від участі у виборах в Європарламент, її членство у блоці припиниться 31 травня.

Лідери наголосили, що оскільки Британії надали відтермінування Brexit до 31 жовтня, то протягом цього періоду вона лишається повноправним членом ЄС з усіма відповідними правами і обов`язками.

"Якщо Сполучене Королівство лишається державою-членом в дні 23-26 травня, і якщо угоду про вихід не ратифікують до 22 травня, то воно зобов`язане провести вибори до Європарламенту у відповідності до законодавства ЄС. Якщо ці вибори не відбудуться у Сполученому Королівстві, рішення про відтермінування припинить дію 31 травня" - йдеться у висновках саміту.

Варто зазначити, що в такому разі на Британію чекає вихід за найгіршим сценарієм - жорсткий Brexit.

Також лідери ЄС закликали Британію утриматися від кроків, які шкодитимуть цілям блоку, коли та буде брати участь як держава-член у процесі прийняття рішень.

Прем’єрка Британії Тереза Мей заявила, що багатьох може розчарувати більш тривале відтермінування Brexit, але шанс виходу з ЄС до виборів у Європарламент лишається.

Мей після саміту ЄС визнала, що "багато людей будуть розчаровані" тим, що їй довелося просити про довше відтермінування Brexit після трьох поразок у парламенті під час голосування щодо угоди про Brexit.

"На цей момент Британія вже мала б вийти з ЄС, і мені щиро шкода, що я не змогла переконати парламент схвалити угоду, яка дозволяє впорядкований вихід", - заявила прем’єрка.

"Але вибір, перед яким ми стоїмо, гострий, а графік чіткий. Отже, ми повинні продовжити наші зусилля заради консенсусу щодо угоди, яка є нашим національним інтересом", - підкреслила Мей.

При цьому вона наполягає, що Британія все ще може уникнути участі у виборах до Європарламенту 23 травня, якщо парламент схвалить угоду про вихід у перші три тижні травня.

Уряд Британії вже розпочав підготовку до виборів, але скасує вибори, як тільки угоду схвалять.