Розформування резервів дало змогу "Універсал Банку" задекларувати прибуток

Все про економіку та фінанси

За даними звітності «Універсал Банку», його прибуток у І кварталі становив 33,5 млн грн (у І кварталі-2015 був збиток 280,5 млн грн).

Фінустанова задекларувала дохід від розформування резервів на 48,4 млн грн, тоді як відповідні видатки за аналогічний період минулого року були 282,2 млн грн.

Чистий процентний дохід склав 50,7 млн грн. (у І кварталі-2015 – 31,2 млн грн).

Збиток «Універсал Банку» в 2015 році становив 2 млрд грн (у 2014 році – 430 млн грн).

У 2015 році акціонери банки зробили внесок в його статутний капітал на 1,88 млрд грн., а в І кварталі-2016 – ще на 43,8 млн грн.

Показник достатності (адекватності) регулятивного капіталу ні на кінець 2015 року, ні на кінець І кварталу 2016 року «Універсал Банк» не наводить.

Звернемо увагу, що за три квартали 2015 року ця фінустанова звітувала про збиток 90,96 млн грн (причому в липні-вересні декларувався прибуток 95,55 млн грн).

Співвідношення резервів банку до кредитного портфелю юросіб на 01.10.15 становило лише 6,6%, по фізособам - 35,9%. При цьому на кінець вересня його значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу становило 3,1% при мінімально необхідних 10% (без врахування кризових пом’якшень). Також банк порушував норматив максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (115,56% при максимально допустимих 25%) та норматив великих кредитних ризиків (960,85% при максимально допустимих 800%).

В аудиторському висновку компанії «РСМ Україна» до річної звітності «Універсал Банку» за 2015 рік констатується, що ризик фінустанови за кредитами в окремих районах Донецької та Луганської областей покритий не лише резервами, але й «грошовими коштами, отриманими від материнського банку».

Довідково:

Як писав Finbalance, за підсумками І кварталу-2016 на фоні розформування резервів під кредити декларували прибуток ще, зокрема, Укргазбанк та Ощадбанк. Водночас, наприклад, "Райффайзен Банк Аваль" та Укрсоцбанк звітували про позитивний фінрезультат у січні-березні на тлі суттєвого скорочення відрахувань у резерви в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. 

Якщо говорити в цілому про банківську систему, то розформування резервів може відбуватися завдяки поступовому поліпшенню якості кредитного портфелю. Що в принципі на сьогодні може мати місце – з огляду на стабілізацію економічної ситуації в Україні та хай і символічне (до 1%), але зростання ВВП, яке в свою чергу стало можливим через зменшення масштабу військової агресії Росії на Донбасі, а також на тлі зростання в останні місяці цін на сировинні товари в світі (яке, щоправда, на думку деяких західних фахівців, може виявитися тимчасовим затишшям перед наступним циклом падіння, - ред.). Як наслідок, частина позичальників починає краще виконувати свої боргові зобов’язання, аніж це було в 2014-2015 рр.

Проте це оптимістичний варіант передумов для розформування резервів. «Песимістичний» - коли банки через різноманітні маніпуляції декларують поліпшення якості кредитних портфелів (наприклад, даючи нові кредити для сплати старих боргів із залученням пов’язаних осіб), щоб не лише мінімізувати збитки, але й штучно коригувати потребу в докапіталізації. Тому зрештою в 2014-2015 рр. були випадки, коли окремі банки на хвилі потужної кризи «чомусь» розформовували резерви, звітували про прибутки, а потім… про багатомільярдні збитки, які таки доводилося визнавати.

Якщо говорити конкретно про держбанки, то в них є додаткова особливість. Більш легкий доступ до нових вливань у капітал дозволяє подекуди «перестрахуватися» й «про всяк випадок» оцінити якість того чи іншого кредиту (пакету кредитів) більш песимістично, аніж варто було б, й, відповідно, сформувати більші резерви. Потім під впливом різних обставин їх легше розформувати й у т.ч. звітувати про прибуток.

Finbalance